Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47
  1. #1
    Το avatar του χρήστη pavlakis
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή επισκευη τηλεκοντρολ

    Στα 12 χρονια που εχω τηλεοραση εχω αλλαξει 4 τηλεκοντρολ.Ποιοι εινα λογοι για τους οποιους συνηθως χαλανε;
    Ρωτωντας πας στην πολη.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Οι τουμπες, και οι επαφες των πληκτρων....

  3. #3
    Το avatar του χρήστη pavlakis
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Με τις τουμπες εννοεις τα υλικα που εχει.Αν τελικα φταινε τα υλικα φανταζομαι μια αλλαγη τους να διορθωνει το προβλημα.Καπου ειχα διαβασει οτι κυριο προβλημα δημιουργει ο κρυσταλος.
    Ρωτωντας πας στην πολη.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    οχι... απλα με τις τουμπες ξεκωλαει το IR λεντακι ξεκωλαει με αποτελεσμα να μην κανει καλη επαφη... και πολυ αν οχι ολοι μας οταν ενα τηλεκοντρολ δεν δουλευει το χτυμαμε μεχρι να δουλεψει με αποτελεσμα να το χαλαμε παραπανω κα8ε φορα... αυτο για τον κρυσταλο που το ακουσες?
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Το avatar του χρήστη FM1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    12

    Cool

    Λοιπόν παίδες,πολύ σωστά θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας..Η πιό συχνή βλάβη ενός remote είναι ο κρύσταλλος,διότι στο εσωτερικό του υπάρχει γυαλί με αποτέλεσμα να σπάει κατά την πτώση και να βγαίνει εκτός ο κρύσταλλος..επίσης πολλές φορές ξεκολλάει και το IR led,όπως άλλωστε και τα υπόλοιπα εξαρτήματα..Ο πιο απλός έλεγχος ενός remote είναι με την κάμερα του κινητού που διαθέτει ΙR αισθητήρες αλλά και με έναν ηχητικό ανιχνευτή υπερύθρων που από τον ήχο και μόνο καταλαβαίνεις εάν ο κρύσταλλος βγάζει καθαρό σήμα ή όχι....
    Παρακαλώ συντάσσετε το κείμενό σας με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες!

    http://www.fmdream.net/servis/KnjigaGostiju/img/ip.gif http://users.belgacom.net/hamradio/anten.gifhttp://2.bp.blogspot.com/_DeH_ysJr0e...400/smeter.gif

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    εγω ποτε δεν εχω αλλαξει κρυσταλο σε remote και εχω φτιαξει παρα πολυ... ολοκληρει η γειτονια με εμαθε και μου τα φορτονουν...
    τεσπα
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Εγώ όμως έχω βρει χαλασμένο κρύσταλλο σε τηλεκοντρόλ (σπασμένο από πτώση, τον άλλαξα), ξεκολλημένο LED υπερύθρων, ξεκολλημένο ηλεκτρολυτικό αποσυξευκτικό πυκνωτή και στραβωμένα ελάσματα μπαταριών (στο δικό μου!), βρόμα και κιτρινίλα στην εσωτερική πλευρά του πληκτρολογίου, οξείδωση και άλατα στις επαφές και σπασμένο περίβλημα. Όλα αυτά παρατηρήθηκαν στα πλαίσια ερασιτεχνικών επισκευών στα δικά μου τηλεκοντρόλ και σε συγγενών και φίλων. Μια απλή μέθοδος προστασίας είναι η τοποθέτηση του τηλεκοντρόλ μέσα σε διαφανές σακκουλάκι ή η περιτύλιξή του με πλαστική μεμβράνη για την προστασία τουλάχιστον από τη σκόνη και τις διάφορες βρομιές. Ακόμη καλύτερα, η τοποθέτησή του σε ειδική λαστιχένια θήκη. Προσοχή όμως στα τηλεκοντρόλ της CME διότι γίνεται χημική αντίδραση με το λάστιχο της θήκης και αλλοιώνεται το περίβλημά του.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Εμένα πάντως στα τηλεκοντρόλ μου επειδή τα προσέχω, συνήθως χαλάνε οι επαφές των πλήκτρων, τις οποίες επιδιορθώνω πολύ εύκολα κολώντας τους λίγο αλουμινόχαρτο.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Εγώ όταν ήμουν 6 χρονών είχα βάλει καταλάθως το τηλεκοντρόλ μιας τηλεόρασης SONY στο πλυντήριο και μετά το πλύσιμο δούλευε κανονικά!!!
    Το μοναδικό πρόβλημα σε τηλεκοντρόλ τόσα χρόνια που έχω παρατηρήσει είναι το ότι σε αυτά που έχουν πορτάκι όλο και κατι θα σπάσει και θα χαλαρώσει και στο τέλος το πορτάκι δεν θα κλείνει καλά. Από ηλεκτρονικά ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα. Βέβαια εξαρτάται και τι χρήση του κάνεις...
    ΟΧΙ στα greeklish...

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    υπαρχει και αλλη περιπτωση να μπαίνει σκονη μεσα και να μη λειτουργουν οι διακοπτες απο πανω εγω πανοτοσ το καθαριζω καλα με οινοπνευμα και δουλευει μια χαρα

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συγκολληση πλακετας τηλεκοντρολ
    από photonic στο forum Επισκευές Λοιπών Συσκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-04, 00:50
  2. Επισκευη TV
    από D-NAME στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-04, 16:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας