Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
  1. #21

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Ενας ελλατωματικος συμπεριφερεται καλητερα οταν ειναι ζεστος παρα οταν ειναι κρυος.
    Ετσι για να κανουμε μια "διαγνωση" μπορουμε να ζεστανουμε τον πυκνωτη με ενα σεσουαρ για να δουμε την συμπεριφορα του η αντιθετα με ψυκτικο σπρεϋ να τον κρυωσουμε.
    Κλασικη περιπτωση βλαβης ειδικα σε τροφοδοτικα καθε ειδους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AggelosK. : 17-04-10 στις 14:07

  2. #22
    Το avatar του χρήστη panosfm
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    υπαρχει περιπτωση να μην μπορει καθολου να καθοριστει αν ενας πυκνωτης ειναι καλος ή οχι , και αυτη η περιπτωση αφορα πυκνωτες (απλους) που δουλευουν σε υψηλη ταση , (παραγωγη υψηλης τασης για οθονες CRT) . Ενας τετοιος πυκνωτης μπορει σε χαμηλη ταση να δουλευει μια χαρα , αλλα σε υψηλη να βραχυκυκλωνει... το ιδιο ακριβως μπορει να συμβαινει και με τους μετασχηματιστες υψηλης ..

  3. #23
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση οτι ο πυκνωτης μεσα στο μπουκαλι καηκε.

  4. #24
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    [QUOTE=chipakos-original;372718]Εχω την εντυπωση οτι ο πυκνωτης μεσα στο μπουκαλι καηκε.Μπραβο στα παιδια εκει απο Θεσσαλονικη . Μονο με τα πειραματα μπορει να γινη πραγματικα Τεχνολογια Ηλεκτρονικων Εξαρτηματων. Και πιστευω οτι αν γινοντουσαν πειραματα τετοιου τυπου στα εργαστηρια τοτε τα παιδια θα μαθαιναν πολυ περισσοτερα πραγματα.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Έλεγχος σε πυκνωτές πραγματοποιείτε με παλμογράφο και μόνο παλμογράφο , οι πιο πόλοι παλμογράφοι έχουν αυτήν την δυνατότητα μέτρησης και φαίνεται αν ένα ηλεκτρολυτικός έχει χάσει την χωρητικότητα του και έχει διαρροή ,όργανα που μετρανε χωρητικότητα και διάφορα αλά δεν κάνουν

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.Εχω καποιο παλιο πικάπ με ενσωματομένο ενισχυτή και μεγάφωνο.Ενώ εχω αλλαξει τα καμμένα τρανζίστορ και βρήκα
    on-line και βελονα απο Γαλλία, δεν κάνει σωστή ενίσχυση και παράλληλα βγαίνει θόρυβος απο το μεγάφωνο και με χαμηλωμένη
    τέρμα την ένταση.Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιθανόν φταίνε οι ηλεκτρολυτικοί λόγω μειωμένης χωρητικότητας (παλαιότητας).Το πικάπ είναι μάρκας Teppaz.
    1)για την κακη ποιοτητα μπορει να φταιει η καφαλη του πικ-απ
    2)το βουιτο που κανει πρεπει να βαλεις φελιζολ κατω απο το πικ-απ ωστε να μην κουνιεται και τα ηχεια να μην εχουν οπτικη κατευθυνση προς το πικ-απ αν ειναι κοντα
    αν εχεις ξυλινο πατωμα δυσκολα τα παραγματα
    εμενα για να καταλαβεις πηδουσε το cd και εβαλα φελιζολ και λευκο μαρμαρο κατω απο το cd player και ειναι τοποθετημενο σε dexion αλλα και με μαρμαρινο πατωμα
    3)τα τρανζιστορ που εβαλες ειναι τα ιδια; εχουν το ιδιο hfe η εβαλες αντιστοιχα
    4)ο κακος ηχος ειναι μονο απο το πικ-απ εχει και ραδιοφωνο;

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9gph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγχος σε πυκνωτές πραγματοποιείτε με παλμογράφο και μόνο παλμογράφο , οι πιο πόλοι παλμογράφοι έχουν αυτήν την δυνατότητα μέτρησης και φαίνεται αν ένα ηλεκτρολυτικός έχει χάσει την χωρητικότητα του και έχει διαρροή ,όργανα που μετρανε χωρητικότητα και διάφορα αλά δεν κάνουν

    αν υπαρχει καμια φωτο ανεβαστε ρε παιδια να δουμε και εμεις οι ασχετοι πως απεικονιζει ενας παλμογραφος εναν καμμενο πυκνωτη???

  8. #28
    Το avatar του χρήστη robotakias
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris Valis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα ένας τρόπος είναι να δώσεις τάση κοντά στο όριο αντοχής (κοντά λέμε όχι παραπάνω!) του πυκνωτή για λίγο χρόνο. Δηλαδή αν έχεις ένα 2200/16 δώσε 14.5 - 15volt. Κανονικά ο πυκνωτής πρέπει να τραβήξει απότομα ρεύμα κατά την φόρτηση (t=5RC όπου R=1) και μετά να έχει διαρροές λιγότερο απο 1mA (ανάλογα και τον πυκνωτή) αν έχει πιο πάνω απο 10-20mA θα πεί ότι κάπου έχει διαρροή και πολύ σύντομα θα σας αφήσει ακόμα και αν φαίνεται οτι προς το παρόν λειτουργεί κανονικά.


    Το παραπάνω μπορεί να μετρηθεί καλλλίτερα από ένα ESR (Equivalent Series Resistance) meter το οποίο είναι στην ουσία μια γεννήτρια AC και ένα AC voltometer και χρησιμοποιείται για να δει κανείς πόσο "χάνει" ο πυκνωτής. Μονάδα του όργανου είναι το Ω.

    α) Τις διαρροές του πυκνωτή στο παράδειγμά σου, με ποιον τρόπο θα τις δω?

    β) Για μέτρηση της διαρροής απ΄όσω ξέρω είναι το insulation tester και όχι το ESR meter.
    X-Files...Η αλήθεια είναι εκει έξω!

    http://www.evrytania.gr/
    http://www.karpenissi.gr/

  9. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από robotakias στις 24-07-07, 00:16
    ...Και βγάζει και μία βρώμα ο π0|_|σταράς ο πυκνωτής όταν σκάσει. άσε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo mathematicus στις 03-08-07, 22:43
    ......O δε ηλεκτρολυτικός ήταν μεγάλης χωρητικότητας και είχε ανοίξει το πάνω μέρος του και το δωμάτιο είχε γεμίσει με μια μυρωδιά......σαν να μας είχαν επιτεθεί με χημικά όπλα!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR στις 20-02-09, 19:58
    ....και λέω εγώ, από το χρώμα του , το πόσο παχύ είναι
    και την γεμάτη γεύση του !!!

    Υ.Γ
    μπορεί η απάντηση να είναι από την γνωστή διαφήμιση για το λάδι
    αλλά στην προκείμενη περίπτωση έρχεται "γάντι" για τους πυκνωτές !
    Ξέχασες το 'πλούσιο άρωμά του' !
    Ο μόνος πυκνωτής, και μάλιστα ηλεκτρολυτικός, που χρειάστηκε ν' αντικαταστήσω ήταν σε ραδιοφωνάκι-τρανζίστορ AM-FM. Ήταν στην έξοδο, αμέσως μετά τον συλλέκτη του τρανζίστορ εξόδου, κι αμέσως πριν από το μεγαφωνάκι.
    ...Μιλάμε για περιπτώσεις όπου ο πυκνωτής -εξωτερικά- σφυράει αδιάφορα, κάνοντας επιεικώς την πάπια.
    Εννοείται ότι έχω δει κι εγώ 'σκασμένους' ηλεκτρολυτικούς, και φυσικά η ζωή μου γινόταν μα-πολύ δύσκολη με τους γ@@@μένους πυκνωτές τανταλίου! Ένας στους (4~5) ήταν OFF... Τελείως BLR!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 11-12-12 στις 13:51

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας