Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Προβλημα φωτεινότητας σε lg

    Καλησπέρα, έχω μια τηλεόραση lg 32LB5610 , η οποία ξαφνικά μια μέρα, έπεσε η φωτεινότητας της σαν να είναι σε λειτουργία εξοικονομισης ενέργειας, λειτουργεί κανονικά, αλλά είναι αρκετά σκοτεινή, άνοιξα το καπάκι και βλέπω από τις σχισμές πισω ότι τα backlights ανάβουν, αλλά όχι πολύ έντονα....απο ότι μπορώ να καταλάβω, διαβάζοντας εδω διάφορα posts , τσέκαρα την τάση στα led+ και led - με πολυμετρο και είναι περίπου 75 volt ,με συνδεδεμένα τα led, χωρις τα τα leds μετραω 65 volt, η πλακέτα επάνω γράφει 117 volt στα + - .Θεωρώ ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω όλη την πλακέτα, τροφοδοσίας??? Ή μπορει να φταίνε τα leds? εαν μπορέσω να την βρω , από μια γρήγορη έρευνα που έκανα!!!
    Ευχαριστώ !!!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2021
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Θα έπρεπε να έχεις περίπου 36*3=108 V dc στα + και - led με τα led συνδεμένα τώρα για να έχεις 75V πιθανόν να σου έχει βραχυκυκλώση η μία λεντόμπαρα. Μάλλον υπάρχει πρόβλημα με τα Led Strips. Θα πρέπει να φτάσεις στα led. Μπορεί βέβαια να έχει και πρόβλημα το κύκλωμα που παράγει την τάση για τα led. Θα πρέπει να αποκλίσεις το ένα απο τα δύο αίτια ωστε να βγάλεις ακρη. Για να μην ανοίξεις το panel χρειάζετε led backlighting tester.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kstigas : 02-03-23 στις 15:37

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Θα προσπαθήσω με προσοχή να ξεβιδωσω το πλαίσιο να δω τα led strips , δεν το έχω ξανα κάνει....!απο μέσα από τις εγκοπες που έχει πίσω τον πλαίσιο φαίνεται όμως ότι εχει φως...οτο ανάβουν έστω κάποια leds..!ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makisnas : 02-03-23 στις 15:44

  4. #4

    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΙΣΑΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    σιγουρα οπως σου ειπε κι ο φιλος παραπανω ειναι θεμα led μου εχει τυχει αρκετες φορες
    RADIO6146

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makisnas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσπαθήσω με προσοχή να ξεβιδωσω το πλαίσιο να δω τα led strips!
    βρες ενα μεγαλο τραπέζι - παγκο, απλωσε μια μαλακη πετσετα, ξαπλωσε την τηλεόραση και λυσε την. προσοχη στα αυτακια, λιγο λιγο σηκωμα από ολες τις πλευρες. προσοχή στο flex μεταξυ panel και tcon, κοβεται ξεκολαει υπερβολικά εύκολα(game over μετά)



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2021
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makisnas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω μια τηλεόραση lg 32LB5610 , η οποία ξαφνικά μια μέρα, έπεσε η φωτεινότητας της σαν να είναι σε λειτουργία εξοικονομισης ενέργειας, λειτουργεί κανονικά, αλλά είναι αρκετά σκοτεινή, άνοιξα το καπάκι και βλέπω από τις σχισμές πισω ότι τα backlights ανάβουν, αλλά όχι πολύ έντονα....απο ότι μπορώ να καταλάβω, διαβάζοντας εδω διάφορα posts , τσέκαρα την τάση στα led+ και led - με πολυμετρο και είναι περίπου 75 volt ,με συνδεδεμένα τα led, χωρις τα τα leds μετραω 65 volt, η πλακέτα επάνω γράφει 117 volt στα + - .Θεωρώ ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω όλη την πλακέτα, τροφοδοσίας??? Ή μπορει να φταίνε τα leds? εαν μπορέσω να την βρω , από μια γρήγορη έρευνα που έκανα!!!
    Ευχαριστώ !!!
    Καλησπέρα τελικά δεν μας είπες, την έφτιαξες την τηλεόραση ή δεν ασχολήθηκες καθόλου?

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kstigas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (07-03-23)

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, τελικά νομίζω ότι φταίει το τροφοδοτικό κι εχω παραγγείλει , ένα μεταχειρισμένο που βρήκα Ελλάδα και περιμένω....να το λάβω, μόλις έχω νέα θα ενημερώσω!!!

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Τελικά έλαβα την πλακέτα τροφοδοτικού, την τοποθέτησα....αλλά δυστυχώς πάλι το ίδιο κάνει .....η τηλεόραση δείχνει με χαμηλό φωτισμό.....

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makisnas Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς πάλι το ίδιο κάνει ..
    --->
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RADIO6146KISAMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα οπως σου ειπε κι ο φιλος παραπανω ειναι θεμα led μου εχει τυχει αρκετες φορες




    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #10
    Το avatar του χρήστη johnkou
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αιτωλικό
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Τσαμπα ταλαιπωρησε αν μπορεις αλλαξε τις μπαρες λεντ,αλλιως να την πας σε μαστορα

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnkou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (15-03-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα φωτεινότητας σε tosiba laptop
    από olorin στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 19:13
  2. [Τηλεόραση Samsung] LE46A556P Με πρόβλημα φωτεινότητας στην μιση δεξια πλευρά
    από harrist στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-13, 10:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας