Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Samsung UE40F6320

  1. #1
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή Samsung UE40F6320

    Βρέθηκε προχθές όμορφα παρκαρισμένη δίπλα σε μπλε κάδο...Στο πρώτο τεστ φαίνονται όλες οι τάσεις κανονικές και η μητρική δίνει ότι πρέπει βάσει service manual.
    - μετά από μια σύντομη φλασια σβήνουν τα λεντ και αναβοσβηνει το standby. -Αφαιρώντας τελείως την tcon ανάβουν τα λεντ ξεκινάει κανονικα δηλαδή ανάβει λεντ και ακούγονται ρελέ αλλά τίποτα αλλο (αλλά χωρίς κάποιο ήχο..δεν ξέρω αν έπρεπε να δώσει κάποια έναρξη)
    -βρήκα τελικά την tcon ΒΝ41-02069 βραχυκυκλωμενη με καμμένη ασφάλεια και τον υπεύθυνο πυκνωτή που με αφαίρεση του έπαψε το βραχυκύκλωμα στην τάση των 13v. Μετά την αντικατάσταση του πλέον ανάβει και ένα λεντ στην tcon δεν σβήνουν τα λεντ αλλά πάλι τίποτα στην οθόνη εκτός τον οπίσθιο φωτισμό. Δεν έχω τηλεκοντρόλ αλλά νομίζω έπρεπε να ξεκινά με το πάτημα του κουμπιού η τη σύνδεση στο ρεύμα. Το ερώτημα μου είναι υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να ελέγξω στην tcon και ανησυχώ ότι έχει πάρει μαζί της και το πάνελ..ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 12-05-22 στις 11:44

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Έχεις τσεκάρει τα πλαίσια μετά την T-CON όπου εκεί βρίσκονται τα flex cables του panel με τα COFs (chip on film); Πολλές φορές υπάρχει βραχυκύκλωμα και εκεί και επειδή λες ότι είχε αρπάξει η T-CON διόλου απίθανο να έχει βραχυκυκλώσει κάποιο εξάρτημα και εκεί.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τσεκάρει τα πλαίσια μετά την T-CON όπου εκεί βρίσκονται τα flex cables του panel με τα COFs (chip on film); Πολλές φορές υπάρχει βραχυκύκλωμα και εκεί και επειδή λες ότι είχε αρπάξει η T-CON διόλου απίθανο να έχει βραχυκυκλώσει κάποιο εξάρτημα και εκεί.
    Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Να ανανεώσω λίγο την κατάσταση της τηλεόρασης. Τελικά μετά την αφαίρεση της tcon μάλλον εκκινεί κανονικά και ακούγονται ήχοι όταν μετακκινεις τον διακόπτη πίσω. Όσον αφορά τα flex cables που λες δεν βλέπω βραχυκύκλωμα σε κανένα κεραμικό πυκνωτή από τους δεκάδες που έχει μαλλον για decoupling δίπλα στα COFs
    Ευχαριστω

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (13-05-22)

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Συνονόματε ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ - ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

    Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος τάσεων στη T-Con Board (3V3, 1V8, 1V1, AVDD, HAVDD, VON, VOFF)
    και με παλμογράφο πλην του πολυμέτρου.
    Αποσύνδεσε κι ένα - ένα Flex Cables από τα COF΄s και παρατήρησε αν υπάρχει μερική κάλυψη από
    εικόνα στο panel.
    Διάβασε αφού πρώτα μεταφράσεις μέσω του GOOGLE TRANSLATE στ΄ Ελληνικά, οδηγίες επισκευής
    της T-Con Board : BN41-02069 από το site : https://mylothehack.altervista.org/f...pic.php?t=3850 .
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #5
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνονόματε ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ - ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

    Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος τάσεων στη T-Con Board (3V3, 1V8, 1V1, AVDD, HAVDD, VON, VOFF)
    και με παλμογράφο πλην του πολυμέτρου.
    Αποσύνδεσε κι ένα - ένα Flex Cables από τα COF΄s και παρατήρησε αν υπάρχει μερική κάλυψη από
    εικόνα στο panel.
    Διάβασε αφού πρώτα μεταφράσεις μέσω του GOOGLE TRANSLATE στ΄ Ελληνικά, οδηγίες επισκευής
    της T-Con Board : BN41-02069 από το site : https://mylothehack.altervista.org/f...pic.php?t=3850 .
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Συνονόματε σε ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη βοήθεια και χρόνια πολλά!!! πολύ χρήσιμος σύνδεσμο όπου παρέχονται πολλές πληροφορίες (που είναι και δυσεύρετες ..)για την συγκεκριμένη tcon.
    -αποσυνδεεοντας τα flex cables προς το πάνελ δεν αλλάζει τίποτα. Όταν συνδέσω την tcon με η χωρίς τα flex cables προς το πάνελ σβήνει αμέσως ο οπίσθιος φωτισμός
    -εβγαλα τελείως την tcon και την τροφοδότησα εγώ με τροφοδοτικό. Πρώτο που παρατήρησα είναι ότι τραβάει μόλις 30ma στα 12v...
    3.3 v 1.8 v HAVDD HVIN μηδενικές (είναι οι τάσεις γύρω από το ολοκληρωμένο RT6905). Και τα αντίστοιχα βοηθητικά λεντ της tcon δεν ανάβουν εκτός φυσικά αυτό της παροχής των 12v.
    Να ρωτήσω επίσης. Στο ιταλικό φόρουμ γίνεται αναφορά για ένα τεστ tapping στο πάνελ που παράγει φλασια...σημαίνει κάτι αυτό ??τι συμπεράσματα εξάγει κάποιος από αυτο
    Με τις βοηθητικές τάσεις να λείπουν υποθέτω να μην μπω καν στον κόπο να κάνω το κολπακι που αναφέρουν όπου βραχυκυκλωμεις το internal test pin και κανονικά θα πρέπει να σου βγάλει χρωματιστές μπάρες στο πάνελ? Δυστυχώς επειδή είναι από μετακόμιση δεν μπορώ τώρα να οργανωθω να βάλω παλμογράφο. Von Voff δεν ξέρω πως να τις ελέγξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 14-05-22 στις 11:36

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Δημήτρη,
    εφόσον θέλεις να συνεχίσεις τους ελέγχους υπό τις δεδομένες συνθήκες που αναφέρεις, γνώμη μου είναι να προβείς στην αντικατ/ση
    του RT6905 και των 2 smd κεραμικών πυκνωτών όπως φαίνεται στο video : https://www.youtube.com/watch?v=jf75hmjd6X8 κι ίσως
    έτσι λυθεί και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #7
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη,
    εφόσον θέλεις να συνεχίσεις τους ελέγχους υπό τις δεδομένες συνθήκες που αναφέρεις, γνώμη μου είναι να προβείς στην αντικατ/ση
    του RT6905 και των 2 smd κεραμικών πυκνωτών όπως φαίνεται στο video : https://www.youtube.com/watch?v=jf75hmjd6X8 κι ίσως
    έτσι λυθεί και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Υπάρχει βραχυκύκλωμα στα 3.3 βολτ με τη γείωση. Σε ένα σημείο η πλακέτα σου γράφει δίπλα στους δύο κεραμικούς την ένδειξη Β3.3 ...τους αφαίρεσα διαβάζονται 20uf αλλά στα pads παραμένει το βραχυκύκλωμα. Οπότε νομίζω ότι όπως λες η αντικατάσταση του εν λόγω ολοκληρωμένου είναι μονόδρομος. Υπάρχει και η λύση ότι βρίσκω 25 ευρώ την πλακέτα από aliexpress...αλλά πρώτον δεν ξέρω αν θα περάσει τελωνείο και δεύτερον δεν ξέρω αν θα είναι κατάλληλη για το πάνελ (αν και είναι για την 40αρα) γιατί διαβάζω πολλά για ασυμβατότητες είτε με μητρική είτε με πάνελ. Σε ευχαριστώ!

  9. #8
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Σήμερα ήρθε τελικά η tcon από aliexpress...ανάβει το κύριο λεντ ότι παίρνει τάση από την μητρική αλλά τα δύο άλλα λεντ που δηλώνουν ότι παράγονται οι επιμέρους τάσεις από το τσιπ τροφοδοσίας παραμένουν σβηστά...έκτος από αυτό δυστυχώς η tcon μου φάνηκε...βαριά δουλεμενη...όταν την συνδέω στη μητρική δεν ανάβει ο οπίσθιος φωτισμός (με το πάνελ αποσυνδεμενο φυσικά). Μάλλον μου στείλανε ελλατωματικη και αδοκιμαστη?ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με την αρχική...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Samsung] ue40f6320 κολλάει σε λειτουργεία standby
    από jimmcooper στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-20, 17:58
  2. [Τηλεόραση Samsung] samsung ue40f6320
    από jimmcooper στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-20, 19:34
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-14, 17:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας