PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κασετόφωνο] PIONEER CTS 520 Βοηθεια please.



Nodas01
24-03-24, 20:47
Καλησπέρα σε ολους. Εχω το εξης πρόβλημα με ένα pioneer cts 520.Δεν κατεβάζει τις κεφαλες όταν πατάω το στοπ. Υποψιάζομαι ότι το κεντρικο γρανάζι που εχει ο μηχανισμος εχει φυγει από την θέση του, αλλά δεν ξερω πως να το ξαναρυθμισω.Ισως να φταίει και κατι άλλο που δεν πάει το μυαλο μου, παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ.
Νωντας.

νεκταριοος
25-03-24, 01:06
καντε ενγραφη στο hi fi engine προσπαθησα, αλλα δεν

Nodas01
25-03-24, 16:09
Συγνωμη Νεκταριε αλλα δεν σε καταλαβα,απαντας σε εμενα,η σε καποιον αλλο?.Το service manual το εχω,αλλα δεν λεει τιποτα για το προβλημα μου.

νεκταριοος
26-03-24, 15:45
καπου , δειχνει οτι εχει δυο μοτερ , και ενα μοτερ με ιμαντα (μπωρει να φταιει κ ο ιμαντας) τσεκαρε τον αν πατιναρει

Nodas01
26-03-24, 21:51
O ιμαντας ειναι οκ,κατι γινεται με το ροδακι που ρυθμίζει ποτε θα ανεβουν και θα κατεβουν οι κεφαλες,αλλα επειδη βαρεθηκα να ασχολουμαι τοσες μερες μαζι του,το πηγα για επισκευη σημερα.οταν φτιαχτει,αν φτιαχτει θα ενημερώσω για την βλαβη που ειχε,μηπως τυχει και σε κανεναν αλλον απο εδω μεσα.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση παντως.

Di*Ca_Electronic
27-03-24, 03:49
Το πρόβλημα της ανύψωσης των κεφαλών στην επιλογή STP από τη μαγνητοταινία πολλές φορές οφείλεται
σε σκλήρυνση ή μεταβολή της ελαστικότητας του ελατηρίου που συγκρατεί αυτές με τον βραχίονα που ενώνεται
με το πλήκτρο του STP.
Ίσως και μ΄ απλό «λάδωμα» των σημείων συγκράτησης ή και με σφίξη / αποκοπή τμήματος / ή τέλος κι αλλαγή
του συγκρατητικού ελατηρίου, ν΄ επιλύοταν το πρόβλημα αλλά αφού δόθηκε σ΄ Εργαστήριο επισκευής ηλεκτρονικών
συσκευών νομίζω ότι θα δοθεί λύση.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Nodas01
05-04-24, 09:16
Καλημέρα Δημήτρη, ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.