PDA

Επιστροφή στο Forum : Tefal GV6820



Kostascbrr
21-03-24, 13:06
Καλημέρα πατώντας το κουμπί πάουερ κάνει ένα στιγμιαίο ττρρρττ κάτι σαν αντλία ζεστενη το νερό . βγάζει λίγους ατμούς το σίδερο χωρίς να πατάω το κουμπί.και μετά σταματά .τα κουμπιά δεν κάνουν τίποτα είναι ανενεργά όλα εκτός από το παουερ που δουλεύει ..όσο και να περιμένω δεν γίνεται κάτι

Di*Ca_Electronic
22-03-24, 18:31
Φίλε Κώστα,
σ΄ όλα αυτά τ΄ ηλεκτρικά σίδερα ατμού απ΄ ότι έχω καταλάβει το πρώτο που πρέπει ν΄ ελέγχεται
είναι ο αισθητήρας στο δοχείο νερού, όπου όταν δεν λειτουργεί δεν αφήνει το νερό να διοχετευθεί
στο boiler για να ζεσταθεί.
Η επόμενη ενέργεια είναι ο έλεγχος (εκτός τάσης 220V A.C.) των θερμικών NTC / PTC που βρίσκονται
πάνω στο boiler (ωμομετρικά με τη βοήθεια κι ενός αναπτήρα για το ζέσταμά τους για την εξακρίβωση
της αλλαγής τιμής της αντίστασής τους).
Τέλος καλό είναι να γίνει έλεγχος καλής συνδεσμολογίας των καλωδίων, έλεγχος μίας - κρυμμένης σε
προστατευτικό «μακαρόνι» - θερμικής αντίστασης κι ίσως των εξαρτ/των της πλακέτας που δύσκολα,
όχι όμως σίγουρα, χαλάνε.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Kostascbrr
24-03-24, 17:14
Σε ευχαριστώ φίλε έκανα αυτά που μου είπες δεν άλλαξε κάτι ..αλλά ..άδειασα και γέμισα αρκετές φορές το δοχείο νερου και έστρωσε

Di*Ca_Electronic
25-03-24, 03:32
Με την αλλαγή του νερού στο δοχείο και με τα σπρωξίματα / ταρακουνήματα του δοχείου
στην υποδοχή του, υπάρχει πιθανότητα να μετακινήθηκε τ΄ έλασμα του αισθητήρα και
πλέον ν΄ έγινε «σωστή» η λειτουργία του.

Τέλος καλό λοιπόν όλα καλά κι ελπίζω να κρατήσει για καιρό σε περίπτωση δε που ξανασυμβεί
το πρόβλημα, τότε χρήζει αντικατ/σης ο αισθητήρας αυτός (νομίζω ότι είναι αποσπώμενος από
το δοχείο νερού).

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τη σημερινή Θρησκευτική κι Εθνική εορτή.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης