PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαδια σε ασφαλειες στον Πινακα



Aleckan
03-03-23, 19:06
Φιλοι τη βοηθεια σας παρακαλω!
Στον πινακα του εξοχικου ακουγοταν βομβος συνεχης. Αλλαξα την ασφαλεια στον πινακα που ειναι καμμια 30αρια χρονων και σταματησε.
Μετα απο καιρο ξανα το ιδιο θεμα (βομβος) απο αλλη ασφαλεια, Αλλαχτηκε κι αυτη και παλι οκ.σταματησε κι αυτη τη φορα ο βομβος.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με την παρατηρηση οτι και η πρωτη αλλα και η δευτερη ασφαλεια ηταν στις πλαινες τους πλευρες γεματες λαδι!!!
Ειναι λογικο αυτο ναναι δηλ πασαλειμενες οι ασφαλειες με λαδι η ειναι η αιτια η το αποτελεσμα της βλαβης που εφερε και το βομβο? Μιλαμε γι αρκετο εως πολυ και τις δυο φορες.
Θερμες ευχαριστιες για οποιο φιλο γνωριζει και βρει το χρονο και τη διαθεση να με βοηθησει.

chipakos-original
04-03-23, 07:19
Σκέφτομαι τώρα κι εγώ ο γεροπαράξενος. Κάποιος βίδωσε τις ασφάλειες με λαδωμένα δάχτυλα, δεν τις έσφιξε όσο χρειάζεται γιατί τα δάχτυλα γλιστρούσαν κι αυτές σπινθίριζαν . Στα αυτιά μπορεί να μοιάζει με βουιτό. Χρήσιμο λοιπόν είναι να μας πεις έχει και κάποιος άλλος πρόσβαση σε αυτόν τον πίνακα...??

Aleckan
04-03-23, 12:41
Σε ευχαριστω για την απαντηση! και οχι δεν εχεις απολυτως κανεις αλλος προσβαση!...Και σκεφτομαι κι εγω ο γεροκαχυποπτος...Οι ασφαλειες στον πινακα μπηκαν πριν 30 -35 χρονια και δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι τωρα που παρουσιαστηκε ο βομβος στις συγκεκριμενες ασφαλειες.και σκεφτομαι οτι ο μονος που πλησιασε τον πινακα εκτος απο μενα ηταν κανα μηνα πριν ο ηλεκτρολογος που επρεπε να κανει ελεγχο της εγκαταστασης (πινακες-γραμμες-πριζες),για να μου εκδωσει πιστοποιητικο με σχεδιαγραμματα για τη ΔΕΔΔΗΕ,για αλλαγη στοιχειων στο λογαριασμο. και δε μιλαμε για λιγο λερωμενες αλλα σαν να τις εχεις πασαλειψει με λαδι καθαρο με το χερι η το ...λαδικο!
(ΜΙας και τις παλιες τις πεταξα και δεν τις εχω ωστε να ανοιγα μια μεσα να δω πως ειναι,παιζει καθολου το σεναριο να εχουν κατι μεσα τους με λαδι που εσκασε και τρεξαν τα λαδια η δεν?... (και το λεω μιας και οι δυο ασφαλειες ηταν σε διαφορετικη σειρα-ραγα),κι ετσι μου ρχεται να τις βγαλω ολες την επομενη φορα που θα παω και να τις δω.

klik
04-03-23, 15:56
Μια φωτογραφια από τον πίνακα; Ηλικία οικοδομής; Μήπως είχε τίποτα μεταλλικές σωλήνες με κερωμένο χαρτί για διέλευση καλωδίων και έτρεξε το κερί;
Κανένα εξάρτημα από πάνω που έχει πυκνωτές με λάδι και τρέχουν;

Το "λάδι" ήταν διαυγές; Κολλώδες; Μιλάς για βιδωτές ασφάλειες πορσελάνινες;

Δεν δουλεύει και η κρυστάλλινη σφαίρα σήμερα...

Aleckan
04-03-23, 16:55
Η Οικοδομη οσο κι ο πινακας (30-35 ετων) και φωτο του πινακα δεν εχω προχειρη τωρα εχω ομως της ασφαλειας...49445
(η αριστερη εκανε το βομβο-μολις την κατεβαζα σταματουσε,και τα λαδια ηταν αναμεσα σε αυτην και στο διακοπτη δεξια της που επισης αλλαξα για προληπτικους λογους). Το λαδι ηταν εντελως διαυγες.Πολυ καλη η αναφορα σου για σωληνες μεταλλικες μονο που δεν το θυμαμαι τωρα και θα παω να το τσεκαρω!
Σ ευχαριστω και σενα φιλε για τη καλη διαθεση να βοηθησεις.:biggrin::biggrin::biggrin: (τα γελια για τη σφαιρα)!

klik
04-03-23, 17:41
Λεπτα δεν ειναι τα καλωδια στην 25Α ασφαλεια;
Εχεις την εικονα πριν κανεις crop?

Aleckan
04-03-23, 17:47
Δεν ειμαι σιγουρος οσον αφορα τη διατομη τους....και οχι δεν την εχω.

JOUN
04-03-23, 22:40
Δες τα καλωδια πανω απο τις ασφαλειες, καποια αρκετα παλια βγαζουν απο μεσα τους λαδι(μην ρωτησεις γιατι, δεν ξερω).

Κυριακίδης
04-03-23, 23:29
Δες τα καλωδια πανω απο τις ασφαλειες, καποια αρκετα παλια βγαζουν απο μεσα τους λαδι(μην ρωτησεις γιατι, δεν ξερω).
Και εγώ το έχω δει αυτό , στο επάνω μέρος όπου φεύγουν όλα τα καλώδια και είναι μέσα σε σπιράλ όδευσης , πράγματι μερικές φορές και συνήθως ταλαιπωρημένες υπερφορτωμένες γραμμές εικάζεται από κάποιους που ρώτησα , και μου είπαν πιθανά στην αρχική εγκατάσταση όταν τοποθετήθηκαν έβαλαν σαπούνι ή λάδια ή γράσο για να διευκολύνουν στο πέρασμα . Πράγματι σε μια τέτοια περίπτωση είδα να στάζουν "λάδια " αλλά όχι από τα καλώδια , αλλά από τα πιο κατώτερα σημεία των σπιράλ (σταγόνες) . Γιαυτό και κάπου διάβασα να δίνουν οδηγίες να αποφεύγεται στην όδευση των καλώδιων βοηθητικά σαπούνια ή λάδια .

κ Αλέκο τι τροφοδοτεί η συγκεκριμένη ασφάλεια ? (π.χ. θερμοσίφωνα ? )

η αριστερη εκανε το βομβο-μολις την κατεβαζα σταματουσε, Το σωστό είναι να μην διακόπτεις (η εκκινείς ) από το αυτοματάκι , αλλά από τον διακόπτη 40Α (όταν θέλεις να το ανάψεις , έχεις πρώτα Off τον διακόπτη (40Α) , σηκώνεις πρώτα το αυτοματάκι (25A) και μετά τον διακόπτη ) και το αντίστροφο όταν το κλείνεις .
Έχουν αλλάξει και κάποια πράγματα , που απαιτούν τώρα ο διακόπτης (40A) να είναι διπολικός που να κόβει και ουδέτερο .

Στο αυτοματάκι από όσο διακρίνω στην επάνω μεριά βλέπω να βγαίνουν 2 κόκκινοι αγωγοί (αληθεύει? και αν ναι γιατί αυτό? τροφοδοτεί και παράλληλα φορτία? υποθέτω ) έκτός αυτού αν αληθεύει ότι είναι 2 αγωγοί , τοποθετήθηκαν πολύ άτσαλα που δίνουν την εντύπωση ότι και τα 2 μονόκλωνα είναι τοποθετημένα μόνο στην μία πλευρά της βίδας σύσφιξης και καβάλα το ένα πάνω στο άλλο. Δεν θα μας χάλαγε να έμπαιναν ευθεία και κάθετα προς την βίδα σύσφιξης.

Aleckan
05-03-23, 11:01
[QUOTE=Κυριακίδης;617304]
κ Αλέκο τι τροφοδοτεί η συγκεκριμένη ασφάλεια ? (π.χ. θερμοσίφωνα ? )
Στο αυτοματάκι από όσο διακρίνω στην επάνω μεριά βλέπω να βγαίνουν 2 κόκκινοι αγωγοί (αληθεύει? και αν ναι γιατί αυτό? τροφοδοτεί και παράλληλα φορτία? υποθέτω ) έκτός αυτού αν αληθεύει ότι είναι 2 αγωγοί , τοποθετήθηκαν πολύ άτσαλα που δίνουν την εντύπωση ότι και τα 2 μονόκλωνα είναι τοποθετημένα μόνο στην μία πλευρά της βίδας σύσφιξης και καβάλα το ένα πάνω στο άλλο. Δεν θα μας χάλαγε να έμπαιναν ευθεία και κάθετα προς την βίδα σύσφιξης.

Τροφοδοτει φωτα μπανιου-φις-αποθηκης και παταριου.
Καλη παρατηρηση! Κατι τροφοδοτει και το αλλαξα χωρις να το ψαξω, κι οσον αφορα το...ατσαλο της δουλειας συμφωνω και επαυξανω!
Επειδη ομως ειμαι μηχανικος κι οχι ηλεκτρολογος θ απευθυνθω σε καποιον ειδικο κι ας αλλαξει ακομα και τον πινακα αν ειναι να τελειωνω.
Καλημερα και καλη συνεχεια!

nyannaco
05-03-23, 13:46
[
Επειδη ομως ειμαι μηχανικος κι οχι ηλεκτρολογος θ απευθυνθω σε καποιον ειδικο κι ας αλλαξει ακομα και τον πινακα αν ειναι να τελειωνω.
Σωστά! Μακάρι να σκέφτονταν όλοι έτσι.

FILMAN
07-03-23, 10:56
Μερικά εργοστάσια στα ΝΥΜ - ΝΥΥ - ΝΥΜΗΥ που έφτιαχναν αντί για τη γνωστή "σκόνη" (που χρισιμεύει για να γλυστράνε οι κλώνοι μέσα στο εξωτερικό περίβλημα του καλωδίου ώστε αυτό να μην είναι υπερβολικά άκαμπτο) έβαζαν λάδι. Αυτό γίνεται άμεσα αντιληπτό κατά την σύνδεση του καλωδίου, καθώς με το που θα το γυμνώσεις στην άκρη για να το συνέσεις, λαδώνεσαι, κι εσύ και τα εργαλεία σου. Αν από τον πίνακα αναχωρούν τέτοια καλώδια, με τον καιρό, το λάδι που βρίσκεται μέσα στο κατακόρυφο κομμάτι του καλωδίου πάνω από τον πίνακα στραγγίζει και στάζει μέσα στον πίνακα λερώνοντας τα υλικά. Μου έχει τύχει σε εγκατάσταση με τέτοια καλώδια το λάδι αυτό να έχει διαλύσει τα πλαστικά μέρη του πίνακα.

JOUN
07-03-23, 22:48
Καλως ηρθες Φίλιππε!

FILMAN
08-03-23, 11:10
Γεια σου Ιούνιε (φαντάζομαι θα είχες καιρό να τ' ακούσεις!):001_smile:

JOUN
08-03-23, 12:03
Οσο καιρο λειπεις..