PDA

Επιστροφή στο Forum : [Παιχνιδομηχανή Άλλη] Nitendo NES



Kavatza
21-07-22, 02:17
Καλησπέρα,απέκτησα πρόσφατα ενα nitendo nes του 1985 χωρίς κανένα παρελκόμενο και θέλω να δω αν λειτουργεί.
Πάνω του γράφει ότι δουλεύει στα 9v, 1.3a a/c. έχω μετασχηματιστή στα 9,ν αλλά 1a. φαντάζομαι ότι για τη δοκιμή δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο τροφοδοτικό d/c με περισσότερα αμπέρ αν ήθελα να παίξω κάποιο παιχνίδι;

Θα πρέπει να κάνω κάποιου είδους συντήρηση πριν το βάλω στο ρεύμα μετά από πολλά χρόνια;

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος με προσαρμογές, να λειτουργήσει με κασέτες και χειριστήρια από κονσόλες κλώνους του nes;

Kavatza
23-07-22, 01:27
Καλησπέρα, να απαντήσω μόνος μου σε κάποιες από τις ερωτήσεις μου μήπως και φανούν χρήσιμες σε κάποιον άλλο ....
Λοιπών... Υπάρχει ανταπτορας που μετατρέπει τα 72 pin του nes σε 60 που έχει famicom (Γιαπωνέζικο nes) αλλά και οι κλώνοι...

Για να παίξει η κονσόλα παιχνίδια από άλλες χώρες θα πρέπει να αποσυνδεθεί το 4 ποδαράκι από το τσιπακι 10 nes. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο yutube.

Για τα χειριστήρια υπάρχει ανταπτορας, που επιτρέπει την επικοινωνία με σύγχρονα ,Bluetooth χειριστήρια.

Και αφού απάντησα μόνος μου σε κάποιες ερωτήσεις, αν θέλει κάποιος ας με βοηθήσει με τον μετασχηματιστή.. το συνδεσα στα 9v 1A AC και αναβοσβηνει το power led (δεν έχω κασέτα..) θα μπορούσα να βάλω τροφοδοτικό DC; Πιστεύω πως αν βάλω ανάποδα την πολικότητα δεν θα ανάψει αλλά δεν θα πάθει και ζημιά εφόσον εσωτερικά υπάρχει ανόρθωση.. σωστά;;

Kavatza
23-07-22, 11:57
Κανείς;;;

ezizu
23-07-22, 12:35
Ξέρεις σίγουρα το κύκλωμα του τροφοδοτικού του nitendo nes........... τι κύκλωμα ανόρθωσης έχει κ.λ.π.;
Αν π.χ. βάλεις τροφοδοτικό dc και έχει απλή ανόρθωση λογικά θα κάνεις ζημιά.

Kavatza
23-07-22, 23:45
Ξέρεις σίγουρα το κύκλωμα του τροφοδοτικού του nitendo nes........... τι κύκλωμα ανόρθωσης έχει κ.λ.π.;
Αν π.χ. βάλεις τροφοδοτικό dc και έχει απλή ανόρθωση λογικά θα κάνεις ζημιά.
Όχι δεν γνωρίζω, γι'αυτό ρωτάω.
Σε καμία περίπτωση δεν θα ρισκάρω να κάνω ζημιά..
Η κονσόλα είναι 35+ ετών...

Di*Ca_Electronic
25-07-22, 07:42
Ανέβασε αν θέλεις καθαρές φωτογραφίες της κονσόλας που να φαίνονται όλες οι θύρες εισόδων & εξόδων (χειριστηρίων)
όπως κι η είσοδος τροφ/σίας για να φανεί ο τύπος του jack για τ΄ εξωτερικό τροφ/κό κι η πολικότητά του για την 9V D.C. τάση.
Εφόσον αναφέρει ότι το ρεύμα πρέπει να ΄ναι 1,3A αυτό σημαίνει ότι είναι το " κατώτατο κατώφλι " οπότε το τροφ/κο που
χρησιμοποίησες δεν κάνει δουλειά.
Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τροφ/κό 9V D.C. από 1,3A κι άνω.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

ezizu
25-07-22, 08:33
Ανέβασε αν θέλεις καθαρές φωτογραφίες της κονσόλας που να φαίνονται όλες οι θύρες εισόδων & εξόδων (χειριστηρίων)
όπως κι η είσοδος τροφ/σίας για να φανεί ο τύπος του jack για τ΄ εξωτερικό τροφ/κό κι η πολικότητά του για την 9V D.C. τάση.
Εφόσον αναφέρει ότι το ρεύμα πρέπει να ΄ναι 1,3A αυτό σημαίνει ότι είναι το " κατώτατο κατώφλι " οπότε το τροφ/κο που
χρησιμοποίησες δεν κάνει δουλειά.
Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τροφ/κό 9V D.C. από 1,3A κι άνω.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Καλημέρα.
Δημήτρη στο ποστ# 1 ο kavatza γράφει πως η κονσόλα του στην υποδοχή τροφοδοσίας ,αναφέρει ότι λειτουργεί με τροφοδοσία 9V AC / 1,3Α .

Kavatza
28-07-22, 10:15
Ανέβασε αν θέλεις καθαρές φωτογραφίες της κονσόλας που να φαίνονται όλες οι θύρες εισόδων & εξόδων (χειριστηρίων)
όπως κι η είσοδος τροφ/σίας για να φανεί ο τύπος του jack για τ΄ εξωτερικό τροφ/κό κι η πολικότητά του για την 9V D.C. τάση.
Εφόσον αναφέρει ότι το ρεύμα πρέπει να ΄ναι 1,3A αυτό σημαίνει ότι είναι το " κατώτατο κατώφλι " οπότε το τροφ/κο που
χρησιμοποίησες δεν κάνει δουλειά.
Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τροφ/κό 9V D.C. από 1,3A κι άνω.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης
Καλημέρα, επειδή λείπω αυτή τη βδομάδα δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες, ωστόσο με μια απλή αναζήτηση μπορούμε εύκολα να βρούμε φωτογραφίες ακόμα και από το εσωτερικό της κονσολας. Το μοντέλο μου είναι το nese001
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν μπορώ να το τροφοδοτισω με dc τάση αντί ac που έδινε το εργοστασιακο τροφοδοτικό του και αν υπάρχει περίπτωση βλάβης σε αναστροφη πολικότητα

Di*Ca_Electronic
28-07-22, 19:13
Το τροφ/κό που θα χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να ΄ναι ένας απλός Μ/Σ εξόδου 9V A.C. αντοχής ρεύματος τουλάχιστον 1,5A.
Υπάρχει στ΄ εσωτερικό του NINTENDO κύκλωμα ανόρθωσης του εναλ/μενου ρεύματος.
Πιστεύω ότι αν αυτό δεν έχει οποιοδήποτε θέμα η παιγνιδομηχανή θα λειτουργήσει κανονικά.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης