PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗΣ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ



reckz93
30-03-22, 21:20
Καλησπερα εδω και 2 εβδομαδες εχω ενα περιεργο θεμα..Σβηνω το καλοριφερ αλλα ο κυκλοφοριτης συνεχιζει να δουλευει(οχι μεχρι να ριξει θερμοκρασια στο νερο που ειναι φυσιολογικο) αλλα μεχρι την επομενη μερα..Το περιεργο ειναι οτι με το που κατεβασα λιγο το θερμοστατη του κυκλοφοριτη για 1-2 μερες εκλεινε κανονικα αλλα μετα παλι τα ιδια..
Πιστευετε ειναι ηλεκτρολογικο το θεμα η θελει αλλαγμα καποιος θερμοστατης?

Ευχαριστω,

nyannaco
31-03-22, 08:16
Απο αυτά που λες για θερμοστάτη δείχνει.
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφία να δούμε.

νεκταριοος
31-03-22, 11:03
πιανουν τα χερια σου ? αν οχι καλεσε τεχνικο. θερμοστατης ειναι. Αυτος δεινει εντολη ποτε θα ξεκινησει ο κυκλοφορητης και ποτε θα κοψει.

reckz93
31-03-22, 13:23
πιανουν τα χερια σου ? αν οχι καλεσε τεχνικο. θερμοστατης ειναι. Αυτος δεινει εντολη ποτε θα ξεκινησει ο κυκλοφορητης και ποτε θα κοψει.Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..μπορω να ανεβασω φωτο πιο μετα.
Η αληθεια ειναι δεν εχω ξανα ασχοληθει αλλα αν μου βρειτε καποιον θερμοστατη και δεν ειναι κατι τρελα δυσκολο τον αλλαζω και μονος μου.Να σημειωσω οτι η θερμοκρασια του κυκλοφοριτη ελεγχεται απο ενα κεντρικο συστημα που ρυθμιζεται και η θερμοκρασια του λεβητα..δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο.

reckz93
31-03-22, 17:35
Σας παραθετω φωτογραφιες απο τον κυκλοφοριτη και τον λεβητα..Ο λεβητας ειναι Master f207 αν βοηθαει καθολου490364903749038

chipakos-original
31-03-22, 18:55
Σας παραθετω φωτογραφιες απο τον κυκλοφοριτη και τον λεβητα..Ο λεβητας ειναι Master f207 αν βοηθαει καθολου490364903749038
Αφού γράφει καθαρά ο δεξιός θερμοστάτης είναι της αντλίας, και μάλλον καρβούνιασε η επαφή του και κολλάει. Αλλαξέ τον, βρες το πούρο και όπως ήταν ο παλιός βάζεις τον καινούριο.

reckz93
31-03-22, 19:44
Αφού γράφει καθαρά ο δεξιός θερμοστάτης είναι της αντλίας, και μάλλον καρβούνιασε η επαφή του και κολλάει. Αλλαξέ τον, βρες το πούρο και όπως ήταν ο παλιός βάζεις τον καινούριο.Επειδη για να ειμαι ειλικρηνης δεν ξερω τιποτα απο λεβητες κτλπ ο θερμοστατης ειναι μεσα στον λεβητα?

nyannaco
31-03-22, 20:04
Επειδη για να ειμαι ειλικρηνης δεν ξερω τιποτα απο λεβητες κτλπ ο θερμοστατης ειναι μεσα στον λεβητα?Λογικά πρέπει να ξηλωθεί τα πάνω πάνελ του λέβητα, που θα σου δώσει πρόσβαση τόσο στην επάνω πλευρά του σώματος του λέβητα, όπου θα πρέπει να δεις το κυάθιο όπου τοποθετούνται τα πουράκια, όσο και στην πίσω πλευρά του πίνακα οργάνων. Με επιφύλαξη το λέω, δεν γνωρίζω τα κατασκευαστικά του συγκεκριμένου λέβητα.
Πάντως αν δεν αίσθάνεσαι απόλυτα σίγουρος καλύτερα φέρε τεχνικό, δεδομένου ότι ο κίνδυνος είναι διπλός (ρεύμα, και μπαμ από υποερθέρμανση).

reckz93
31-03-22, 20:08
Λογικά πρέπει να ξηλωθεί τα πάνω πάνελ του λέβητα, που θα σου δώσει πρόσβαση τόσο στην επάνω πλευρά του σώματος του λέβητα, όπου θα πρέπει να δεις το κυάθιο όπου τοποθετούνται τα πουράκια, όσο και στην πίσω πλευρά του πίνακα οργάνων. Με επιφύλαξη το λέω, δεν γνωρίζω τα κατασκευαστικά του συγκεκριμένου λέβητα.
Πάντως αν δεν αίσθάνεσαι απόλυτα σίγουρος καλύτερα φέρε τεχνικό, δεδομένου ότι ο κίνδυνος είναι διπλός (ρεύμα, και μπαμ από υποερθέρμανση).Καταλαβαινω τι λες αλλα καλυτερα να ερθει τεχνικος για σιγουρια (ετσι κι αλλιως θα ερθει για συντηρηση).Σε ευχαριστω πολυ!

nyannaco
01-04-22, 08:08
Καταλαβαινω τι λες αλλα καλυτερα να ερθει τεχνικος για σιγουρια (ετσι κι αλλιως θα ερθει για συντηρηση).Σε ευχαριστω πολυ!Σωστός :wiink: