PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Αλλαγή αντίστασης σε κουζίνα ιζολα κεραμικη



gon
17-01-22, 16:29
489104891148912
Γεια σας παιδιά, στην ηλεκτρική κουζίνα που έχουμε στο σπίτι κάημε η αντίσταση του ενός από τα 4 μάτια . Πως θα έχω πρόσβαση στην αντίσταση ώστε να την αλλάξω. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
Η κουζίνα είναι pitsos εκανα λαθος στο θεμα.

Di*Ca_Electronic
20-01-22, 02:45
Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά μ΄ Υγεία εύχομαι.

Έχω απαντήσει και στο thread που ανεβάστηκε στην ενότητα «Ηλεκτρικές κουζίνες».
Οι αντιρρήσεις μου στ΄ άνοιγμα της ηλεκτρικής κουζίνας οποιασδήποτε μάρκας κι αν είναι αυτή,
έγκειται, όχι μόνο στην ευκολία ή δυσκολία αντικατ/σης των διαφόρων μερών της, αλλά κυρίως
στις προφυλάξεις που πρέπει να ληφθούν λόγω των τάσεων και ρευμάτων που κυκλοφορούν
στις διάφορες επαφές των μερών αυτής (εστιών, δ/πτών, κόσες όπου ενώνονται καλώδια).

Πρέπει απαραιτήτως πριν την οποιαδήποτε επέμβαση στ΄ εσωτερικό ηλεκτρικής κουζίνας, (παλαιού
τύπου μ΄ εστίες αντιστατών, αλλά και καινουργών κεραμικών), να ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ η παροχή ηλεκτρικού
ρεύματος από τον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού (τοποθέτηση της ασφάλειας της ηλεκτρικής κουζίνας στη
θέση OFF).
Αν λοιπόν και μόνο τ΄ άνοιγμα της ηλεκτρικής κουζίνας σας φαίνεται «δύσκολο», πόσο μάλλον η όποια
αντικατ/ση «εστίας».
Συμπερασματικά και γι΄ όλους τους προαναφερόμενους λόγους, καλό είναι ν΄ επεμβαίνει εξειδικευμένος
τεχνικός, για ν΄ επιφέρει σίγουρη κι αξιόπιστη λύση.

Σε περίπτωση βέβαια που διαθέτετε τις κατάλληλες γνώσεις κι εργαλεία, λαμβάνοντας όλες τις απαραίτητες
προφυλάξεις για την αποφυγή ηλεκτροπληξίας, μπορείτε ν΄ ελέγξετε πρώτα αν η αντίσταση της αναφερομένης
εστίας είναι κατεστρ/νη, ή η βλάβη προέρχεται από άλλο λόγο, (αποκοπή καλωδίου ή κακή επαφή του ή ακόμα
και πρόβλημα στο δ/πτη) και μετά προβείτε στην αντικατ/ση της.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης