PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τα φρεάτια αποχέτευσης πολ/κιας..



hitech444
06-12-21, 20:38
Κάθε 2-3 χρόνια χαλάνε τα φρεάτια αποχέτευσης (είναι 3, 40x30cm) στο υπόγειο της πολ/κιας μας παρόλο που είναι μαντεμένια. Συγκεκριμένα σπάει το χτίσιμο γύρω-γύρω (μισό τσιμέντο, μισό γύψος αν δεν απατώμαι) με αποτέλεσμα να θέλουν ξανά χτίσιμο. Μου λένε ότι φταίνε οι συστολές-διαστολές απο τα καυτά νερά που φεύγουν απο τα διαμερίσματα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά δεν έχει αντιμετωπιστεί σωστά το πρόβλημα;...

mikemtb73
06-12-21, 21:27
σιγα μη φταινε τα καυτα νερα, ποσο καυτα πια βρε!!! να βαλουν ινοπλισμενο τσιμεντακι για να μην ξανασπασει

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
06-12-21, 23:52
Κάθε 2-3 χρόνια χαλάνε τα φρεάτια αποχέτευσης (είναι 3, 40x30cm) στο υπόγειο της πολ/κιας μας παρόλο που είναι μαντεμένια. Συγκεκριμένα σπάει το χτίσιμο γύρω-γύρω (μισό τσιμέντο, μισό γύψος αν δεν απατώμαι) με αποτέλεσμα να θέλουν ξανά χτίσιμο. Μου λένε ότι φταίνε οι συστολές-διαστολές απο τα καυτά νερά που φεύγουν απο τα διαμερίσματα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά δεν έχει αντιμετωπιστεί σωστά το πρόβλημα;...

αν όντος βάζουν και γύψο τότε να λες καλά που δεν χαλάνε κάθε χρόνο. ο γύψος πότε δεν είχε και έχει καλές σχέσεις με τα νερά και την υγρασία.

xsterg
07-12-21, 20:30
και 100 βαθμους να ειναι το νερο οταν το ριχνεις στον νεροχυτη μεχρι να κατεβει κατω ποσο θα εχει φτασει? 40-50 το πολυ. συν οτι θα βρει και αλλα νερα, θα ερθει σε επαφη με σωληνες που θα ριξουν και αλλο την θερμοκρασια του. αλλα εστω και τον ηλιακο ολο να αδειασεις δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβει πολυ η θερμοκρασια στην αποχετευση. μαλλον δεν σου κανουν καλη δουλεια. βρες αλλον τεχνιτη.