PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάσπη σε μπάνιο, υλικά και αναλογίες



Panoss
11-05-21, 16:12
Ξηλώνω τα πλακάκια (για να βάλω καινούρια) από το μπάνιο οπότε στον τοίχο μένει:
-η λάσπη με την οποία είχανε κολλήσει τα πλακάκια με μερικά κενά
-σε μερικά σημεία έχω σκάψει παραπάνω, οπότε φαίνονται τα τούβλα. Ή σε μερικά σημεία σοβάς.

Οπότε:
1. την επιφάνεια που θα δεχτεί την καινούρια λάσπη (τα κενά, τα τούβλα, ο σοβάς) την ασταρώνω; Με τι;
2. τη λάσπη τη φτιάχνω με τσιμέντο και απλή άμμο, όχι ποταμίσια, έτσι; Και δεν βάζω ασβέστη, σωστά;

chipakos-original
11-05-21, 22:00
Εγώ χρησιμοποίησα αυτό στα δικά μου πλακάκια πάνω σε σοβά https://www.skroutz.gr/s/23357244/Durostick-DS-255-5kg.html. Γνωρίζω ότι μπορείς να το εφαρμόσεις και στα τούβλα κατ ευθείαν.Να σου πει και κάποιος άλλος βέβαια την γνώμη του αλλά όταν πέρασα αυτό το υλικό πάνω στον σοβά και στέγνωσε ήταν πολύ ισχυρό.

vasilllis
12-05-21, 16:46
Αν είναι μικρα κομματια που λειπουν μπορεις να βάλεις ετοιμο σοβα.
Αν ειναι μεγαλα τοτε θελει λασπη(χωρις ασβεστη δεν θα κολλαει στον τοίχο) ή καλυτερα ετοιμα κονιαματα σοβα,μετα σοβαντισμα.

Panoss
12-05-21, 18:58
Αν είναι μικρα κομματια που λειπουν μπορεις να βάλεις ετοιμο σοβα.
Αν ειναι μεγαλα τοτε θελει λασπη(χωρις ασβεστη δεν θα κολλαει στον τοίχο) ή καλυτερα ετοιμα κονιαματα σοβα,μετα σοβαντισμα.
Δηλαδή χρειάζεται οπωσδήποτε ασβέστη;

Γιατί να μην κολλάει; Η υπάρχουσα λάσπη, που χρησίμευσε σαν κόλλα για τα πλακάκια, δεν νομίζω να έχει ασβέστη.

klik
12-05-21, 19:06
Σε καθε πλακακι βαζαν λασπη με ασβεστη και το πιεζαν να παει στη θεση του. Γι αυτο σπαγαν ευκολα στις γωνιες. Το ιδανικο ειναι να βγαλεις αυτες τις στρογγυλες μαζες λασπης και να σοβατισεις ελαφρα με ετοιμο σοβα σε σακι. Τα πλακακια κολιωνται με κολλα πλακιδιων. Ετσι δεν θα χασεις σε διασταση.

Αν κρατησεις τη λασπη που εχει τωρα και βαλεις και επιπλεον υλικο, θα στενεψει λιγο το μπανιο. Δες μηπως εχεις προβλημα με το πλυντήριο μετα

vasilllis
13-05-21, 09:27
Δηλαδή χρειάζεται οπωσδήποτε ασβέστη;

Γιατί να μην κολλάει; Η υπάρχουσα λάσπη, που χρησίμευσε σαν κόλλα για τα πλακάκια, δεν νομίζω να έχει ασβέστη.Στο σοβαντισμα αν δεν βαλεις ασβεστη δεν κολλαει στον τοιχο.Αυτη είναι η δουλεια του ασβεστη. http://www.sovatismata.gr/sovas

spiros full
13-05-21, 15:02
ξηλωμα οτι λασπη εχει μεινει βγαινουν πολυ ευκολα. σοβατισμα καινουργιο ισιο αλφαδια και τοποθετηση πλακιδιων με ρητινουχο κολα και λιγο γαλακτωμα κονιαματων μεσα..

Panoss
13-05-21, 19:02
Μπα μην το λες, δεν βγαίνει εύκολα:
-μέσα σε αυτή τη λάσπη είναι βυθισμένες οι σωλήνες παροχής νερού, οπότε θέλει πολύ προσοχή μην σπάσω καμία (έχω ήδη τρυπήσει μία)
-σε, λίγα , σημεία βγήκε εύκολα, στα περισσότερα όμως είναι καλά κολλημένη και βγαίνει δύσκολα