PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΤΑΖΗ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΘΕΡΜΟΣΊΦΩΝΑ



ALESTA
27-02-21, 19:53
Καλησπέρα σας

Το θέμα αυτό εχη αναλυθή πολλάκις και ισως είναι κουραστικό που το αναφέρω πάλι-.
Εχω εναν θερμοσίφωνα ELCO ο οποίος οταν ανοίγω τον διακόπτη απο τον Πίνακα Ηλεκτρισμου εχη σταγόνες στην βαλβίδα ασφαλείας--Η παροχή μου είναι από πιεστικό και ο ενδείκτης του ηλεκτρονικου ελεγκτή πίεσης δείχνη τεσσερα {4} Bar-Εβαλα αλλη βαλβίδα ασφαλείας καινούργια στα 6 Bar αλλά τώρα είναι χειρότερα-Μόλις κατεβάσω τον διακόπτη ηλεκτρισμου η διαρροή σταματάη-
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας-

george Mp
27-02-21, 20:48
Μηπως ο θερμοστατης εχει κολλησει και δεν ''κοβει'' στη θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος ή ειναι σε μεγαλη θερμοκρασια ρυθμισμενος;

nyannaco
28-02-21, 09:00
Εδώ που τα λέμε, κι εγώ έχω κουρστεί να τα γραφω! Αν το ψάξεις θα βρεις πολλές αναφορές και διάφορες "λύσεις" και πατέντες, από βλακώδεις έως επικίνδυνες. Η μόνη σωστή και ασφαλής λύση είναι η τοποθέτηση δοχείου διαστολής στο θερμοσίφωνα, να παίρνει τις διαστολές από τη θέρμανση του νερού χωρίς να ανεβαίνει πολύ η πίεση.



Εβαλα αλλη βαλβίδα ασφαλείας καινούργια στα 6 Barσίγουρα; γύρω στα 10 είναι από τη μάνα τους, αν θυμάμαι σωστά, και η πιο συχνή και δυνητικά επικίνδυνη βλακεία είναι να βάζουν δωδεκάρα.

ALESTA
28-02-21, 09:09
Μηπως ο θερμοστατης εχει κολλησει και δεν ''κοβει'' στη θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος ή ειναι σε μεγαλη θερμοκρασια ρυθμισμενος;


Καλημέρα σας

Τελλικά είδα τον θερμοστάτη ο οποιος ητανε στο τερμα.Δυστυχώς η ELCO δεν εχη διαβαθμίση σε βαθμούς Κελσιου οπως παλιά και ετσι τον εβαλα στην μέση.Θα δω και θα σας ενημερώσω σχετικά-

ALESTA
03-03-21, 20:00
Καλησπέρα σας

Το πρόβλημα λύθηκε μειώνοντας την θερμοκρασία στον θερμοστάτη.
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας