PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ηλεκτροβάνας αυτονομίας καλοριφέρ



jim21
19-02-21, 18:24
Χτες ειχα προβλημα στη λειτουργια του καλοριφερ ( δεν εκοβε ο θερμοστατης ) και μετα απο σχετικο ελεγχο (δεν ειμαι ο πλεον ειδικος στα ηλεκτρογουδραυλικα αλλα επειδη ειμαι ηλεκτρονικος μπορεσα να το βρω ) διαπιστωσα οτι η ηλεκτροβανα αυτονομιας εξω απο το διαμερισμα ειχε μικρη διαρροη προς το ηλεκτρικο της κομματι και προφανως απο αυτο , καποιο εξαρτημα (μια αντισταση 1Κ ή 100 Ω ) εχει καει σιγουρα . Επειδη υπαρχει η μικροδιαρροη του υδραυλικου μερους και να φτιαξω το ηλεκτρονικο , προφανως καλα ειναι να την αλλαξω συνολικα απλα ο προβληματισμος μου ειναι , ποιες ενεργειες πρεπει να κανω . Το κλεισιμο του διακοπτη δεξια αρκει για να μην τρεξουν νερα ; περιμενα αριστερα της ηλεκτροβανας να υπηρχε ο διακοπτης (εκει τον εχω δει σε καποιο βιντεο ) αλλα τον βλεπω τοποθετημενο μετα την ηλεκτροβανα προς τις παροχες .Αν χρειαστει να κλεισω απο πανω στον καυστηρα (ειναι στην ταρατσα ) πρεπει να εχω λεκανη (και αρκει ; ) για να μαζεψω τα ηδη υπαρχοντα νερα στο σωληνα; Υπαρχουν καποιες ενεργειες για να μην παρει << αερα >> το κλειστο συστημα κυκλοφοριας του νερου; Υπαρχει καποια προταση για συγκεκριμενη μαρκα ; η παλια ειναι TEMPA . Καποια οικονομικη αλλα αξιοπιστη ;
48211

nikiforos.
21-02-21, 14:42
Δημήτρη αριστερά της ηλεκτροβάνας (όπως τη βλέπω), υποθέτω και είναι λογικό κάπου να βρίσκεται ένας διακόπτης. Για να αλλάξεις τον κορμό της ηλεκτροβάνας πρέπει να κλείσεις δύο διακόπτες (αριστερά-δεξιά). Οι δικιές μου είναι BrassForm. Είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς λειτουργούν απροβλημάτιστα αρκετά χρόνια.

jim21
21-02-21, 15:59
Δυστυχως Νικηφορε δεν υπαρχει εκει βανα .Παει στο σωληνα που ανεβαινει πανω στον καυστηρα . Εκει υπαρχουν καποιες βανες και θα κοιταξω να βγαλω ακρη , ποιες εινα για το ζεστο νερο και αν υπαρχει ξεχωρη για μενα ή ειναι κοινη και για το διαμερισμα του κουνιαδου απο πανω . Η φαση ειναι οτι και στο ηλεκτρονικο κυκλωμα ελεγχου της ηλεκτροβανας , στη θεση μιας αντιστασης με χρωματα Καφε μαυρο κοκκινο που συμφωνα με την κωδικοποιηση ειναι 1 ΚΩ , ακριβως απο κατω στην πλακετα γραφει 15 ΚΩ ( οπως γραφει και αντιστοιχες τιμες για ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα ) .Το περιεργο πιο ειναι ... οτι πριν δω τι εγραφε απο κατω , μετρωντας με το πολυμετρο θεωρησα οτι ηδη ειχε αρχιζει να αρπαζει , αφου μου εδειχνε στη μετρηση .... 15 ΚΩ . Ασχολουμε με ηλεκτρονικα εδω και 35 χρονια σχεδον (μαζι με τις σπουδες ) αλλα αντισταση με χρωματα καφε μαυρο κοκκινο και χρυσο (ανοχη ) να δειχνει 15 Κ χωρις (; ) να ειναι καμμενη δεν εχω ξαναδει ... Σας τρελανα ; ε η (ιδια ) ηλεκτροβανα στο πιο κατω διαμερισμα εχει καφε μαυρο καφε ( 100 Ω ονομαστικη τιμη ) και δινει στο πολυμετρο ...15 ΚΩ ... Κατι διοδακια που εχει ολα οκ οπως και μια 39 Κ , το ρελεδακι στο πηνιο δινει 6.5 ΚΩ ...Αυτο μου φαινεται λιγο υψηλο σαν τιμη για πηνιο , ομως αν ειχε αρπαξει μαλλον δεν θα εδειχνε τιποτα .Θα κοιταξω να το αλλαξω μηπως ... σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη , γιατι μαλλον η υγρασια εντος του κουτιου μαλλον εφταιγε και αν δεν βγαλω ακρη με τις βανες πανω στον καυστηρα , θα φερω υδραυλικο και θα σταματησω να τον παριστανω εγω χαχα