PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαλωδιο τροφοδοτικου λαπτοπ



otso
03-02-21, 21:50
Γεια σας
Σε ενα τροφοδοτικο λαπτοπ πρεπει να εχουν κοπει τα συρματακια και πρεπει να το λυγιζεις η τελος παντων να βρισκεις μια θεσει που να κανει επαφη ωστε να δουλευει .
Επειδη ειναι σε περιεργο μερος βαζω μια φωτο για να μου δωσετε καμμια καλυτερη ιδεα για φτιαξιμο (εκτος του προφανους δηλαδη.

48171

klik
03-02-21, 23:13
Βαλτου εμπλαστρο με υαλουρονικο οξυ. :)


Εκτος απο εγχείρηση, τι αλλη λυση λες να υπαρχει; η θα ανοιξεις το pack και θα κοντινεις το καλωδιο ή θα χαραξεις κατα μηκος τη μονωση να δεις που βραχυκυκλωνει ή εχει διακοπη.

chipakos-original
04-02-21, 00:04
Χάραξε το κουτί του τροφοδοτικού γύρω γύρω με μία φαλτσέτα ( προσεκτικά μακριά τα δάχτυλά σου ) να ανοίξει και να κοντίνεις λίγο το καλώδιο.Μετά με λίγη εποξική κόλα σε δύο τρία σημεία του κουτιού το κλείνεις ξανά.

NEOMELOS
04-02-21, 10:33
Χάραξε το κουτί του τροφοδοτικού γύρω γύρω με μία φαλτσέτα ( προσεκτικά μακριά τα δάχτυλά σου )

Κάπου στο δίκτυο είδα να στάζουν στη σχισμή πετρέλαιο και να ξεκολλάει. Το έκανα σε κουτάκι τροφοδοτικού και μου φάνηκε ότι λειτούργησε. Το αναφέρω μήπως και είναι μία λύση στο άνοιγμα. Σ'εμένα δεν έτυχε άλλο κουτί για να το επαληθεύσω.

otso
04-02-21, 12:10
ΘΑ ξεκινησω χαρασοντας την μονωση να δω τι γινεται και λεω να προσθεσω καλωδιο , αν κατι παει ασχημα θα ανοιξω το κουτι και θα ξεκινησω αλλο καλωδιο μεχρι το βαρελακι .
Ευχαριστω Κυριοι

chipakos-original
04-02-21, 14:34
ΘΑ ξεκινησω χαρασοντας την μονωση να δω τι γινεται και λεω να προσθεσω καλωδιο , αν κατι παει ασχημα θα ανοιξω το κουτι και θα ξεκινησω αλλο καλωδιο μεχρι το βαρελακι .
Ευχαριστω Κυριοι
Το βαρελάκι πάντως δεν είναι τίποτε άλλο από φερίτης με εξωτερικό ντύσιμο από πλαστικό . Ξεκίνα εσύ την δουλειά και θα δεις όταν φτάσεις στον φερίτη.Μακριά τα δάχτυλα από το ξυράφι και πρόσεχε να μην μπεί μέσα το ξυράφι. Εγώ σε άνοιγμα τέτοιου κουτιού χρησιμοποίησα και πριονόλαμα για το χάραγμα γύρω γύρω.