PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση λέβητα αερίου



caudillo
23-01-21, 09:34
Καλημέρα σε όλο το Forum και καλή χρονιά, με υγεία.
Μόλις έκανα την εγγραφή μου και γράφω και το πρώτο post, μια που αρκετές φορές στο παρελθόν επισκέφτηκα το site ως επισκέπτης και είδα όμορφες συμβουλές και μια διάθεση ενασχόλησης με τους προβληματισμούς των μελών. Έτσι, είπα να "εκμεταλλευτώ" την αλληλεγγύη σας και να ζητήσω τα φώτα σας.
Φέτος προχωρήσαμε στην αλλαγή του λέβητα πετρελαίου με επιτοίχιο φυσικού αερίου (Sime Brava Slim HP ErP). Υπάρχει ένα θεματάκι κατά την λειτουργία του: Όταν σβήνει ο λέβητας, αφού έχει πάει την θερμοκρασία του νερού προσαγωγής στους 75-77οC, ξαναπαίρνει εμπρός όταν η θερμοκρασία του νερού πέσει στους 42-45οC. Το αποτέλεσμα (από αυτά που είδα στο λεβητοστάσιο και χωρίς καμιά εξειδίκευση στο θέμα) είναι να βλέπω κάποια στιγμή μια ηλεκτροβάνα, η οποία βρίσκεται πάνω στο σωλήνα που φέρνει τα ζεστά νερά στην ενδοδαπέδια, να γυρνάει σαν τρελή, και μια διαφορά θερμοκρασιών στην οθόνη της αντιστάθμισης - μεταξύ target και flow (είναι οι δυο παράμετροι που βλέπω στην οθόνη) - της τάξης μέχρι και 10οC. Κι όλα αυτά ενώ ο θερμοστάτης χώρου στο σπίτι έχει αναμμένη την εντολή για θέρμανση 24 ώρες το 24ώρο.
Πριν αρχίσω να τρέχω από μάστορα σε μάστορα, υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε πάνω στον λέβητα ώστε να ισορροπηθεί η λειτουργία του;
Αν βοηθάει, να αναφέρω ότι το σπίτι είναι ανεξάρτητη μονοκατοικία στα περίχωρα Θεσσαλονίκης.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

mikemtb73
23-01-21, 11:38
Καλως ηρθες στην παρεα.
Νερο προσαγωγής 70 βαθμων κελσιου σε ενδοδαπεδια αποκλείεται!!!! Θα γινει ζημια σοβαρή!! Υπάρχει κατι άλλο ενδιάμεσα? Βγαλε μερικες φώτο

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

caudillo
24-01-21, 18:23
Μιχάλη σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Το λάθος είναι δικό μου! Δεν έρχεται νερό 70 βαθμών στην ενδοδαπέδια. Μέσω μιας τρίοδης βάνας, η οποία ελέγχεται από αντιστάθμιση, το νερό - ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία - φτάνει τους 32 έως 50 βαθμούς Κελσίου.
Επισυνάπτω τις φωτογραφίες που ζήτησες από το λεβητοστάσιο.

mikemtb73
24-01-21, 21:22
Ποια είναι η ηλεκτροβανα που λες ότι γυρνάει σαν τρελή?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

caudillo
24-01-21, 23:10
Αυτή η μπλε, ανάμεσα στον κυκλοφορητή και τις δυο ηλεκτροβάνες. Βέβαια, εδώ και δυο-τρεις μέρες που κατεβαίνω και παρακολουθώ τον λέβητα, την βλέπω κάθε φορά ανοιχτή.
Επίσης να αναφέρω κάτι που παρατήρησε η γυναίκα μου, μήπως βοηθήσει. Το πάνω πάτωμα είναι πιο ζεστό από το κάτω.

mikemtb73
25-01-21, 00:10
Target και flow περιπου τι θερμοκρασίες βλέπεις?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

caudillo
25-01-21, 14:02
Μιχάλη, οι θερμοκρασίες που βλέπω "παίζουν" ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.
Σήμερα το πρωί, στις 8:00΄, με εξωτερική θερμοκρασία 10οC είχα target 35,5oC και flow 36,5oC. Τις τελευταίες μέρες οι δυο θερμοκρασίες έχουν μια διαφορά της τάξης των 0,5-3οC.
Έτυχε όμως, πριν καμιά 10αριά μέρες, να παρατηρήσω και διαφορά 10οC. Από ότι παρατηρώ όμως τις φορές που κατεβαίνω για να παρακολουθώ τον λέβητα, αυτό έγινε μια φορά.

mikemtb73
25-01-21, 23:09
Οι θερμοκρασιες που αναφερεις μοιαζουν φυσιολογικές.
Παντως αποτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου, οταν ο λεβητας αεριου ανάψει, και σηκωνει θερμοκρασια στο νερό, η αντισταθμηση προσπαθει να προσαρμοσει την εξοδο στους παραδειγμα 35 βαθμούς εχοντας είσοδο 50,60,70, αυτό επειδή διαρκει καποιο χρόνο μέχρι να στριψει η τριοδη βανα, σιγουρα προλαβαινει να περασει πολύ καυτο νερό στο δαπεδο εστω για λιγο....
Ο καυστηρας αυτος δεν εχει μειωση ισχύως, να δουλεύει περισσοτερη ωρα και να μην ανεβαζει τοσο θερμοκρασία?
Θα τρελαθει η αντισταθμιση με τοσες μεταβολές!!!!
Ολα αυτα στα λεω εμπειρικα απο τα δικά μου στο σπίτι, εχοντας αντλια θερμοτητας χαμηλων, ενδοδαπεδια, καλη μονωση, τζάκι υδραυλικο με δικη του αντισταθμιαη και δοχειο αδρανειας 0,5Τ.
Λεβητα αεριου 13kw εχω μονο για ζεστο νερο χρησης σε συνδιασμο με ηλιακό.... ( αλλα ακομα και αυτος εχει ρυθμιση θερμοκρασιας εξοδου νερου)
Τι να πω... Θερμοϋδραυλικός δεν στον έβαλε τον λεβητα αερίου?
Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

caudillo
26-01-21, 00:25
Μιχάλη σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όντως ο θερμοϋδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση, ήρθε και μείωσε την ισχύ του λέβητα.
Συνεχίζω να τον παρακολουθώ και να καταγράφω τις θερμοκρασίες από την αντιστάθμιση. Προς το παρόν, όλα φαίνονται κανονικά. Είδομεν...
Να είσαι καλά.