PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΔΟΧΕΙΟΥ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ



georgiospap
22-11-20, 18:47
Το δοχείο διαστολής που βλέπετε στη φωτογραφία,είναι για αντικατάσταση,δεν κρατάει πίεση,έπειτα από 20+ χρόνια λειτουργίας.Ο μάστορας που είχα τόσα χρόνια έχει σταματήσει πλέον κι έτσι ψάχνομαι μήπως και μπορέσω να το αλλάξω μόνος μου.Η ερώτησή μου είναι,το ρακόρ που φαίνεται στη σύνδεση ξεβιδώνει απλά ή είναι
κολλητό και θέλει άλλη διαδικασία;


Συγγνώμη για το ανάποδο της φωτογραφίας

νεκταριοος
22-11-20, 21:03
καλησπερα ναι ειναι κολητο , και πρεπει να κρατας κοντρα με ενα κλειδι και απο την αλλη να ξεβιδωσεις το πιεστικο , το σωστο που δεν κανει κανενας ειναι να βαλει ενα διακοπτη , ενα τρελο ρακορ και μετα το πιεστικο για να μην αδειαζει η εγκατασταση .εγω προσωπικα ετσι οπωσ το βλεπω ,θα επερνα και τα αναλωγα εξαρτηματα .....2 μαστους ενα διακοπτη ,τρελο ρακορ https://www.mafou.gr/rakor-koniko-thiliko-oreixalkino-bra-200 ρωτα και σε ενα μαγαζι με υδραυλικα,για το τι ειναι καλυτερο.

mikemtb73
22-11-20, 21:11
Αν πατήσεις την βαλβίδα και βγάζει νερο πας για αλλαγή.(Το πιο πιθανό)
Αν Όχι, θέλει φούσκωμα με την πλευρά του νερού ανοιχτή για να εκτονωθεί η σαμπρελα που έχει Μέσα!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nyannaco
23-11-20, 08:44
το σωστο που δεν κανει κανενας ειναι να βαλει ενα διακοπτηΝεκτάριε, αυτό που λες σωστό είναι στην πραγματικότητα βολικό, αλλά είναι ΛΑΘΟΣ!!! ΕΙσάγει πολύ μεγάλη πιθανότητα για επικίνδυνο ατύχημα, αν ο διακόπτης μείνει κλειστός από αβλεψία, γιατί ουσιαστικά βγάζει το δοχείο εκτός κυκλώματος, και σε αστοχία και της βαλβίδας ασφαλείας (καθόλου σπάνιο) μπορείνα κάνει μπαμ ο λέβητας! Αυτός είναι ο λόγος που δεν το κάνει κανένας. Υπάρχουν ειδικοί σύνδεσμοι για το ΔΔ, αλλά δεν τους βάζει (σχεδόν) κανείς, είτε λόγω κόστους είτε λόγω άγνοιας.

nyannaco
23-11-20, 08:51
Η ερώτησή μου είναι,το ρακόρ που φαίνεται στη σύνδεση ξεβιδώνει απλά ή είναι
κολλητό και θέλει άλλη διαδικασία;Το ρακόρ είναι κολλητό όπως ήδη ειπώθηκε, αλλά το δοχείο ξεβιδώνει περιστρέφοντάς το ολόκληρο πάνω στο ρακόρ, κρατώντας κόντρα στο ρακόρ για να μην σπάσει η κόλληση στη χαλκοσωλήνα.
Πριν ξανατοποθετηθεί, θα πρέπει να ρυθμιστεί στη σωστή πίεση (όση η πίεση της εγκατάστασης βάσει στατικού ύψους). Πολλοί θα σου πουν διάφορες ανακρίβειες του τύπου "δεν το πειράζουμε, ο κατασκευαστής κάτι ξέρει που το φούσκωσε τόσο". Η αλήθεια είναι ότι ο κατασκευαστής ΔΕΝ ξέρει τη δική σου εγκατάσταση και πόσο ύψος έχει, τα φουσκώνει όλα στο 1.5 bar και εσύ το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου. Αν δεν το κάνεις, όσο περισσότερο απέχει η πίεση του ΔΔ από τη σωστή, τόσο μειώνεται η ικανότητά του να κάνει σωστά τη δουλειά του, κρατώντας την πίεση της εγκατάστασης εντός ορίων.

ΗΝ1984
23-11-20, 11:00
Το ρακόρ είναι κολλητό όπως ήδη ειπώθηκε, αλλά το δοχείο ξεβιδώνει περιστρέφοντάς το ολόκληρο πάνω στο ρακόρ, κρατώντας κόντρα στο ρακόρ για να μην σπάσει η κόλληση στη χαλκοσωλήνα.
.

Το ρακόρ είναι ''τρελό''. δεν χρειάζεται τίποτα από ότι περιγράφεις.

georgiospap
23-11-20, 11:22
Αν πατήσεις την βαλβίδα και βγάζει νερο πας για αλλαγή.(Το πιο πιθανό)
Αν Όχι, θέλει φούσκωμα με την πλευρά του νερού ανοιχτή για να εκτονωθεί η σαμπρελα που έχει Μέσα!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νερό δεν βγαίνει από την βαλβίδα αλλά ούτε και αέρα μπορεί να κρατήσει.

nyannaco
23-11-20, 12:34
Το ρακόρ είναι ''τρελό''. δεν χρειάζεται τίποτα από ότι περιγράφεις.ΟΚ, με ξεγέλασε το μάτι μου στη φωτογραφία. Ακόμη καλύτερα.

nyannaco
23-11-20, 12:34
Νερό δεν βγαίνει από την βαλβίδα αλλά ούτε και αέρα μπορεί να κρατήσει.Γιατί, τον χάνει από τη βαλβίδα; Η βελόνα αλλάζει, είναι ίδια με των αυτοκινήτων. Αν και, μετά από 20+ χρόνια, καλύτερα να το αλλάξεις ολόκληρο.

νεκταριοος
23-11-20, 14:03
48022Καλημερα Κ . Νικο πιο ειναι το σωστο η σωστη τοποθετηση για να μην αδειαζει η εγκατασταση ?

nyannaco
23-11-20, 15:53
Ενδεικτικά, https://www.ebay.co.uk/p/1961339349

georgiospap
23-11-20, 17:17
Γιατί, τον χάνει από τη βαλβίδα; Η βελόνα αλλάζει, είναι ίδια με των αυτοκινήτων. Αν και, μετά από 20+ χρόνια, καλύτερα να το αλλάξεις ολόκληρο.
Όπως έβαλα το χέρι μου,δεν φάνηκε να χάνει από την βαλβίδα,αλλά ακουγόταν από κάτω,στο μέρος της παροχής,ένας ακαθόριστος ήχος και σε δευτερόλεπτα η πίεση μηδένισε!

nyannaco
23-11-20, 18:40
Όπως έβαλα το χέρι μου,δεν φάνηκε να χάνει από την βαλβίδα,αλλά ακουγόταν από κάτω,στο μέρος της παροχής,ένας ακαθόριστος ήχος και σε δευτερόλεπτα η πίεση μηδένισε!R.I.P...

georgiospap
23-11-20, 19:14
R.I.P...
Γιαυτό θέλω να τ'αλλάξω!

georgiospap
23-11-20, 19:33
Σας ευχαριστώ όλους! Κάπου όμως έχω μπερδευτεί.Τελικά το δοχείο βγαίνει με περιστροφή και κόντρα από κάτω ή το ρακόρ είναι τρελό οπότε το χαλαρώνω και βγαίνει;

νεκταριοος
23-11-20, 20:04
Τελικά το δοχείο βγαίνει με περιστροφή και κόντρα από κάτω ? ΝΑΙ τα λεει' ο φιλοσ Νικος στο ποστ 5

nyannaco
23-11-20, 22:11
Πιθανόν να έχει δίκιο ο Τάσος και να γυρίζει τρελλά το ρακόρ, οπότε μπορείς να το ξεσφίξεις χωρίς να γυρίζεις όλο το δοχείο. Δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα από τη φωτογραφία. Δες αν το ρακός είναι ένα ενιαίο κομμάτι ή δύο (κολλητό/τρελλό).

vasilllis
24-11-20, 09:35
Νεκτάριε, αυτό που λες σωστό είναι στην πραγματικότητα βολικό, αλλά είναι ΛΑΘΟΣ!!! ΕΙσάγει πολύ μεγάλη πιθανότητα για επικίνδυνο ατύχημα, αν ο διακόπτης μείνει κλειστός από αβλεψία, γιατί ουσιαστικά βγάζει το δοχείο εκτός κυκλώματος, και σε αστοχία και της βαλβίδας ασφαλείας (καθόλου σπάνιο) μπορείνα κάνει μπαμ ο λέβητας! Αυτός είναι ο λόγος που δεν το κάνει κανένας. Υπάρχουν ειδικοί σύνδεσμοι για το ΔΔ, αλλά δεν τους βάζει (σχεδόν) κανείς, είτε λόγω κόστους είτε λόγω άγνοιας.Καθολου λαθος δεν ειναι.Απαιτειται βανα οπως απαιτείται και δεύτερη για να το αδειαζεις να το συντηρεις...Δεν ειναι λογικο να πρέπει να αδειασεις ολη την εγκατάσταση για να μετρησεις το δοχειο...

νεκταριοος
29-11-20, 20:35
χθες ειχαμε μια συζητηση περι ανεμων και ΑΛΑΤΩΝ μιλαω για τα αλλατα που υπαρχουν μεσα σε μια εγκατασταση , και εδω στο νησι , αλλες περιοχες εχουν καλυτερο νερο απο καποιες αλλες,
φιλος λοιπων θελει να βαλει 500 λιτρο καζανι με καλο νερο (θα το φερει υδροφωρα) και παραφλου μεσα , απο εκει εχουμε ενα μικρο πιεστικο και προσ το ρυθμιστη/ αντεπιστρωφη του καλοριφερ η ερωτηση μου ειναι σωστη η λυση αυτη ,για να γλυτωσει το τρυπιμα των σωματων , ενα παλιο ΑΚΑΝ , που ειχε του τρηπισε το ανωδιο δεν ειναιι αρκετο για να περιωρισει την αλλατοτητα του νερου , εχει βαλει και στοπ κορ με δικια του γειωση αλλα.....