PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενώσεις Χαλκοσωλήνων Καλοριφέρ



MAIK721
28-10-20, 19:34
Καλησπέρα
η ερώτησή μου και η απορία μου είναι αν οι ενώσεις που φαίνονται στις φωτογραφίες μπορούν να εντοιχιστούν ή να μπούν στο δάπεδο.
Ο μάστορας ήταν αρνητικός ότι οι ενώσεις λόγω διαστολής συστολής από την θερμοκρασία του νερού δεν μπορούν να μπούν κάτω από τον σοβά ή το μάρμαρο γιατί θα σπάσουν:001_huh:

Και μια επεξήγηση . Στην γωνία δεξιά έρχονται οι σωλήνες Φ18 από το κάτω διαμέρισμα και φτάνουν μέχρι το σημείο που φαίνεται το κόκκινο σπιράλ.
Η γραμμή για το άλλο σώμα περνάει εκεί που λείπει και λωρίδα μαρμάρων στην μέση του δαπέδου. Είναι χαλκοσωλήνα Φ16 μονοκόμματη επενδυμένη. Σε γενικές γραμμές ο μάστορας έκανε καλή δουλειά και όλα τα σώματα ζεστάινονται καλά.
Στην ουσία αυτό που με απασχολεί είναι όλο αυτό το σύμπλεγμα το όποιο σίγουρα φαίνεται χάλια γιατί είναι η δεύτερη φορά που το φτιάχνω. Πριν μερικά χρόνια κάποιος ειχε πετάξει γύρω -γύρω στους τοίχους τουμπόραμα Φ16 και είχε δεν το δοκίμασε ποτέ αν ζεστάινει. Και τα σπασμένα μάρμαρα δεν τα έφτιαξε ποτέ γιατί πήρε πάρα πολλά για να τσιμεντώσει απλώς ότι σπάσιμο και τρύπα είχε κάνει.. Δε βάζω φωτό γιατί ούτε σε υπόγειο δεν θα το έκανα έτσι.:cursing:
Ευχαριστώ πολύ

479244792547926

chipakos-original
28-10-20, 19:56
Δεν μου αρέσει καθόλου το αποτέλεσμα. Και γιατί δεν έβαλε χαλκοσωλήνα επενδεδυμένο με PVC και σε αυτό το σώμα??? Αφού υπάρχει τέτοια σωλήνα και θα είχε αποφύγει όλες αυτές τις ενώσεις.

MAIK721
28-10-20, 20:02
Δεν μου αρέσει καθόλου το αποτέλεσμα. Και γιατί δεν έβαλε χαλκοσωλήνα επενδεδυμένο με PVC και να υπάρχει μόνο μία ένωση??? Αφού υπάρχει τέτοια σωλήνα και φυσικά έρχεται από το πάτωμα. Δεν βλέπεις παραπάνω από 10 πόντους πάνω από την επιφάνεια.


Γιατί δεν ήθελε ενώσεις μέσα σε πάτωμα και τοίχους! Εβαλε μονοκόματους σωλήνες με pvc στο πάτωμα μέχρι το άλλο σώμα. Αυτό που βλέπεις δεν είναι πάνω από 10 πόντους σε ύψος. Ακριβώς πάνω από το σοβατεπί ! Ούτε έμενα μου αρέσει. Καθόλου όμως:saad:

Αυτό είπα και εγώ μόλις το είδα! Με δύο Τ συνδέσμους μέσα στο πάτωμα είχε τελειώσει η δουλειά όμορφα και νοικοκυρεμένα!

vasilisd
28-10-20, 20:16
Δε θα σπάσουν οι ενώσεις λόγο συστολής διαστολής κάτω από το μάρμαρο, στα μπάνια μέσα οι χαλκοί γιατί δε σπάνε; Απλά σίγουρα είναι ελεγχόμενες όπως το έκανε, αν γίνει κάτι θα το δείς. Η ένστασή μου είναι γιατί δε μετέφερε το σώμα ένα μέτρο δεξιότερα, ώστε οι ματίσεις να κρυφτούν από κάτω του.

MAIK721
28-10-20, 20:21
Δε θα σπάσουν οι ενώσεις λόγο συστολής διαστολής κάτω από το μάρμαρο, στα μπάνια μέσα οι χαλκοί γιατί δε σπάνε; Απλά σίγουρα είναι ελεγχόμενες όπως το έκανε, αν γίνει κάτι θα το δείς. Η ένστασή μου είναι γιατί δε μετέφερε το σώμα ένα μέτρο δεξιότερα, ώστε οι ματίσεις να κρυφτούν από κάτω του.

Το έχει μεταφέρει ήδη μισό μέτρο! Ήταν πιο αριστερά κάτω από πάγκο. Ήταν δική μου η ένσταση γιατί το δωμάτιο είναι μικρό και θα έκλεινε τον χώρο. Αυτό με το μπάνιο το ρώτησα και εγώ και η απάντηση ήταν ότι το καλοριφέρ ζεσταίνεται πιο πολύ και ότι δεν υπάρχουν τόσες ενώσεις! Εντωμεταξύ ο καυστήρας είναι ρυθμισμένος στους 70 βαθμούς:confused1:. Πως μπορεί να είναι πιο πολύ από έναν θερμοσίφωνα?

Αν δεν σπάνε θα του ζητήσω να τα φτιάξει όπως πρέπει

vasilisd
28-10-20, 20:41
Δεν σκάνε οι κολλήσεις από συστολή διαστολή, υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες. Ξεκάθαρα. Και αν φοβάται την κασσιτεροκόλληση, υπάρχουν και εξαρτήματα μηχανικής σύσφιξης, με δακτυλίδια από τεφλόν ή ορείχαλκο. Υπάρχουν και πρεσαριστά εξαρτήματα, με o-ring λαστιχένιο...

MAIK721
28-10-20, 20:54
Δεν σκάνε οι κολλήσεις από συστολή διαστολή, υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες. Ξεκάθαρα. Και αν φοβάται την κασσιτεροκόλληση, υπάρχουν και εξαρτήματα μηχανικής σύσφιξης, με δακτυλίδια από τεφλόν ή ορείχαλκο. Υπάρχουν και πρεσαριστά εξαρτήματα, με o-ring λαστιχένιο...

:shock: Ευχαριστώ πολύ

Κάτι τέτοιο εννοείς ?
47928
Αν όμως αρκούν δύο Τ συνδέσμοι , 2 γωνίες για το σώμα με κόλληση και ίσως κάποια επένδυση στις ενώσεις θα το κάνω έτσι. Αναφέρω την επένδυση γιατί είδα κάποια βίντεο από εξωτερικό όπου για τον εντοιχισμό χαλκοσωλήνων βάζουν κάποιον αφρό ή ακόμα και ταινία σαν επένδυση!

vasilllis
28-10-20, 21:25
τι εκανε ο τυπος?κολεκτερ στις σωληνες εκανε μεσα στο δωματιο?
Κοιτα,αποφευγουν συνδεσεις κατω απο πατωμα ή μεσα σε τοιχο.Αυτο που παραθετεις ειναι μηχανικης συσφιξης,oring τεφλον κλπ απορριπτονται.Αν φτανουν να μπουν στο τοιχο?με καποιο κολεκτερ?

MAIK721
28-10-20, 21:57
τι εκανε ο τυπος?κολεκτερ στις σωληνες εκανε μεσα στο δωματιο?
Κοιτα,αποφευγουν συνδεσεις κατω απο πατωμα ή μεσα σε τοιχο.Αυτο που παραθετεις ειναι μηχανικης συσφιξης,oring τεφλον κλπ απορριπτονται.Αν φτανουν να μπουν στο τοιχο?με καποιο κολεκτερ?

Απορρίπτονται όλα αυτά που είπε ο vasilisd (https://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=54784)? Δεν τα πρότεινα εγώ , δεν ξέρω για να προτείνω:001_huh:. Το ερώτημα δεν είναι αν φτάνουν να μπουν στον τόιχο αλλά αν μπορούν να μπουν στο πάτωμα ή στον τοίχο. Αλλά και αυτό το απέρριψες !?:blink: Δεν ξέρω τι σκεφτόταν ο μάστορας όταν το έφτιαχνε αλλά τι ακριβώς προτείνεις? Να το αφήσω όπως είναι?

vasilisd
29-10-20, 01:55
τι εκανε ο τυπος?κολεκτερ στις σωληνες εκανε μεσα στο δωματιο?
Κοιτα,αποφευγουν συνδεσεις κατω απο πατωμα ή μεσα σε τοιχο.Αυτο που παραθετεις ειναι μηχανικης συσφιξης,oring τεφλον κλπ απορριπτονται.Αν φτανουν να μπουν στο τοιχο?με καποιο κολεκτερ?

Αυτά που παραθέτει είναι πρεσαριστά, θέλουν πρέσα. Γιατί να μη γίνουν ματίσεις στο δάπεδο ή στον τοίχο; Και τα κολλητά, και τα πρεσαριστά δεν απαγορεύει κανείς να εντοιχίζονται.

vasilllis
29-10-20, 08:07
το ιδανικο είναι μονοκοματη σωληνα μεσα σε δομικα υλικα.
Αν δεν γινεται τοτε κολλητο ή πρεσαριστο....μουφες-τεφλον κλπ με τίποτα.

MAIK721
29-10-20, 09:30
το ιδανικο είναι μονοκοματη σωληνα μεσα σε δομικα υλικα.
Αν δεν γινεται τοτε κολλητο ή πρεσαριστο....μουφες-τεφλον κλπ με τίποτα.

Δεν το λέω με κακή διάθεση αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες πχ σε ένα μπάνιο. Εκτός και αν όλοι πλέον αντί για χαλκό χρησιμοποιούν πολυστρωματικούς σωλήνες σαν υλικό, όπου απλά το στρίβουν και δεν το κόβουν:001_huh:

xsterg
29-10-20, 16:42
ο μαστορας ειναι της πλακας. υπαρχουν λυσεις για ολα. επρεπε να χρησιμοποιησει σωστα υλικα και σωστο τροπο συνδεσης που απο οτι φαινεται δεν ξερει. απλα ξερει οτι εχει κανει βλακειες και θελει να ειναι σε εμφανη θεση γιατι σε περιπτωση που εμφανιστει διαρροη να μπορει ευκολα χωρις να χαλασει πατωματα και τοιχους να κανει την επισκευη του για να μην του την πεις.

vasilllis
29-10-20, 17:05
Δεν το λέω με κακή διάθεση αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες πχ σε ένα μπάνιο. Εκτός και αν όλοι πλέον αντί για χαλκό χρησιμοποιούν πολυστρωματικούς σωλήνες σαν υλικό, όπου απλά το στρίβουν και δεν το κόβουν:001_huh:καθολου κακη διαθεση.Συζητηση κανουμε .δεν γνωριζω την εγκατάσταση που ειχε.Οταν γινεται ενα μερεμετι ψάχνουμε οντως την βέλτιστη οικονομικη λύση.Για αυτο αναφερα οτι θα ηταν προτιμοτερο ενα κολεκτερ στον τοίχο .
Ηδη οι πατέντες που εχει κανει είναι απαράδεκτες.πιστευω οτι εχεις μονοσωληνιο σύστημα και εχει τραβηξει παραλληλα αλλο ενα σωμα;
αυτο εγινε κατοπιν δικης σου παροτρυνσης;
κολεκτερ εννοω κατι τετοιο οπου θα ηταν μεσα στον τοιχο και προσβασιμο για ελεγχο ή επισκευή.
Αν σε καποια ενωση δακρυσει μετα αππ 2-3 χρονια τι θα κανεις;θα καταλαβεις καταρχήν οτι ειναι απο αυτη την ενωση ή θα μουσκεψει ολο το πατωμα και θα πεσει το ταβανι της απο κατω;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201029/db5ee86927a7fa86cab07dd9c328b07b.jpg

MAIK721
30-10-20, 10:53
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που ήταν αρκετά κατατοπιστικές .
Μετά λοιπόν και τις δικές σας παροτρύνσεις και προτάσεις εχθές είχαμε έντονο διάλογο με τον μάστορα , ο οποίος πείστηκε να τα εντοιχίσει. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχει τον δικό του τρόπο να δουλεύει κυρίως για καλύτερο έλεγχο σε περίπτωση που συμβεί κάτι με τι κολλήσεις.
Επί της ουσίας ,για να μην σκάψει όλο το μπετό που έριξε , θα σκάψει , δεν ξέρω ακόμα ποιο σημείο, για να ρίξει όλο αυτό το σχέδιο που έκανε μέσα στον τοίχο με ζέσταμα. Αν και το σωστό είναι να μπεί στο πάτωμα αφού σκάψει Πάλι όλο το μπετό που έριξε.
Δεν ξέρω πως θα το κάνει όπως είναι τώρα αλλά θα ήθελα την συμβουλή σας τι να προσέξω και εγώ ώστε να μην γίνει χειρότερα από πριν με το ζέσταμα! Επέμενα απλώς να το σκάψει και να το αναλάβει άλλος αλλά μου έβγαλε την πίστη ότι τελικά θα το φτιάξει σχεδόν όπως πρέπει.Δλδ με εντοιχισμό και ίσως με κάποια επένδυση στους σωλήνες?

MAIK721
30-10-20, 11:00
Παιδιά με ρώταγε, ποιος είναι αυτός που σου είπε ότι μπαίνουν στον τοίχο και στο πάτωμα?! Να του μιλήσω στο τηλέφωνο!
-Τι σε νοιάζει ? Αν δεν μπορείς ,σκάφτο απλώς και άστο να το φτιάξει άλλος!
-Οχι!
-!!:001_huh:
Ναι ναι μιλάμε για επικούς διαλόγους:001_tt2::blink:

Μην παρεξηγηθώ αλλά μεταξύ σοβαρού και αστείου θα ταλαιπωρηθούμε όλοι κανα δυο μέρες ακόμα μέχρι να φτιαχτεί όπως πρέπει

MAIK721
03-11-20, 20:06
Εχθές τελικά μπήκαν μέσα . Ξέρετε να μου πείτε παρακαλώ αν χρειάζεται κάποιο είδος μόνωσης και τι ακριβώς?Να παω να το πάρω να το κάνω μόνος μου . Εβαλε μόνο ένα σπιράλ εκει που μπορούσε.Το βάψιμο έγινε από εμάς κατά λάθος. Είπα να μην πειράξουν τίποτα στις ενώσεις αλλά κάποιος βιάστηκε και τις έβαψε
Ευχαριστώ

4794847949

Σίγουρα δεν είμαστε Αγγλία που βάζουν ταινία και armaflex(?) μέσα στον τοίχο. Δεν ξέρω.. χριεάζεται κάτι τέτοιο?

https://www.youtube.com/watch?v=Au4dWbb4fjc&t=4s&ab_channel=plumberparts

alto2
03-11-20, 22:33
καλό είναι να βάλεις, για να μην σκάσει ο σοβάς από συστολές διαστολές

vasilllis
05-11-20, 16:15
Εχθές τελικά μπήκαν μέσα . Ξέρετε να μου πείτε παρακαλώ αν χρειάζεται κάποιο είδος μόνωσης και τι ακριβώς?Να παω να το πάρω να το κάνω μόνος μου . Εβαλε μόνο ένα σπιράλ εκει που μπορούσε.Το βάψιμο έγινε από εμάς κατά λάθος. Είπα να μην πειράξουν τίποτα στις ενώσεις αλλά κάποιος βιάστηκε και τις έβαψε
Ευχαριστώ

4794847949

Σίγουρα δεν είμαστε Αγγλία που βάζουν ταινία και armaflex(?) μέσα στον τοίχο. Δεν ξέρω.. χριεάζεται κάτι τέτοιο?

https://www.youtube.com/watch?v=Au4dWbb4fjc&t=4s&ab_channel=plumberpartsωρ αιος!!! Αν τωρα εκει που τα εχωσε εβαζε και ενα πινακα κολεκτερ θα ηταν προσβασιμα και εσυ θα εβλεπες μια λαμαρινα μονο.
μόνωση καλο θα ηταν να βαλει.

MAIK721
05-11-20, 16:26
ωραιος!!! Αν τωρα εκει που τα εχωσε εβαζε και ενα πινακα κολεκτερ θα ηταν προσβασιμα και εσυ θα εβλεπες μια λαμαρινα μονο.
μόνωση καλο θα ηταν να βαλει.


Εβαλα μόνος μου μόνωση. Duct tape (όχι gaffer) σε όλες τις ενώσεις σπιραλ ή armaflex από πάνω , όπου είχε χώρο για το armaflex γιατί δεν είναι αρκετά βαθύ το σκάψιμο. Μαζεύτηκε πολύ αλλά το σώμα όπως το έσπρωξε προς το τοίχο έχασε την σταθερότητα του . Το ίδιο και οι σωλήνες. Θέλουν στερέωση με κάποιο τρόπο , αν όχι μόνο με το μπετό γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ανοίξει ο τοίχος στο πρώτο γερό τράνταγμα

MAIK721
14-11-20, 15:40
4798847990

Χρησιμοποιήσαμε τα παλιά μάρμαρα μέχρι το άλλο σώμα. Τα υπόλοιπα δυστυχώς καταστραφήκαν στην πρώτη αποτυχημένη ανασκαφή πριν μερικά χρόνια .Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!:byebye: