PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυρωδιά νεροχύτη κουζίνας



Lamprinikar
01-08-20, 11:42
Εδώ και περίπου 3 μήνες υπάρχει μια περίεργη μυρωδια στον νεροχυτη της κουζίνας σαν παλιο νερό από σφουγγαριστρα. Ο υδραυλικος που ήρθε μας άλλαξε τους σωληνες κάτω από τον νεροχύτη γιατι είπε ότι δεν είχαν τη σωστή δομή, η μυρωδια μειώθηκε λίγο αλλά δεν εξαλειφθηκε. Επειτα φέραμε αποφρακτική και μας καθάρισε το σιφωνι της κουζίνας δεν είδαμε καμία βελτιωση. Καποιες φορές τη μυρωδια την αντιλαμβάνομαι στο σημείο της μπαλκονοπορτας,που είναι ακριβώς δίπλα από τον νεροχυτη, και όχι στον νεροχύτη.Εδώ και περίπου 2 εβδομάδες διαπιστώνω ότι εάν κλείσω εντελως τις γούρνες με την τάπα τους σχεδόν δεν μυρίζει. Επίσης για 2 μέρες που φύσαγε βοριάς πάλι δεν μυριζε σχεδόν καθόλου. Μένουμε στον 3ο όροφο και Ούτε στον 4ο αλλά ούτε και στον 2ο μυρίζει κάτι. Τέλος, ο υδραυλικος που κοίταξε στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το "σιφωνι", αν το λέω σωστα, που βγαίνει στην ταράτσα. Τι μπορεί να είναι??? Έχει κάνεις κάποια ιδέα έχουμε αγανακτήσει.

klik
01-08-20, 16:24
Η μυρωδια ειναι πιο εντονη οταν αναβεις απορροφητηρα;
Αλουμινενια/συνθετικα κουφωματα;
Δουλευεις κλιματιστικό;

Lamprinikar
01-08-20, 16:46
Η μυρωδια ειναι πιο εντονη οταν αναβεις απορροφητηρα;
Αλουμινενια/συνθετικα κουφωματα;
Δουλευεις κλιματιστικό;
Κουφώματα αλουμινίου, κλιματιστικό υπάρχει αλλά το ανάβουμε σπάνια. Όταν ανάβω απορροφητήρα δεν είναι πιο έντονη η μυρωδια. Σήμερα παρολο που ταπωσα τις γουρνες μυρίζει αρκετά. Να προσθέσω ότι στους σωληνες του νεροχύτη συνδέεται και η αποχέτευση ενός πλυντηρίου πιάτων το οποίο αν το ανοίξεις έρχεται κι από εκεί μυρωδιά. Το πλυντήριο όμως σαν συσκευή είναι καθαρή. Έχω καθαρίζει και τα φίλτρα του.

mikemtb73
01-08-20, 17:47
Ρε μπας και συνέδεσε ο πλυντηριάς των πιάτων μετά το σιφονι? Μια φωτο από κάτω από τον παγκο θα βοηθουσε

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lamprinikar
01-08-20, 19:36
Ρε μπας και συνέδεσε ο πλυντηριάς των πιάτων μετά το σιφονι? Μια φωτο από κάτω από τον παγκο θα βοηθουσε

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

έχω επισυνάψει σχετική φωτογραφία από τους σωλήνες στο ντουλάπι

mikemtb73
01-08-20, 19:55
Μια χαρά είναι...
Δεν έχω κάποιαν άλλη ιδέα δυστυχώς

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
01-08-20, 20:01
Καποιες φορές τη μυρωδια την αντιλαμβάνομαι στο σημείο της μπαλκονοπορτας,που είναι ακριβώς δίπλα από τον νεροχυτη, και όχι στον νεροχύτη.
Ενδιάμεσα υπάρχει ψυγείο? (στην περιοχή του κινητήρα στο πίσω μέρος του ψυγείου όπου υπάρχει συνήθως μια λεκάνη αποχέτευσης νερών του ψυγείου , και ειδικά στις ζεστές μέρες αναδύουν μπόχα).
Τα σκουπίδια της κουζίνας που τα απορρίπτεις ? στον κάτω χώρο του νιπτήρα? έστω και στο καλάθι του.

Lamprinikar
02-08-20, 13:07
Ενδιάμεσα υπάρχει ψυγείο? (στην περιοχή του κινητήρα στο πίσω μέρος του ψυγείου όπου υπάρχει συνήθως μια λεκάνη αποχέτευσης νερών του ψυγείου , και ειδικά στις ζεστές μέρες αναδύουν μπόχα).
Τα σκουπίδια της κουζίνας που τα απορρίπτεις ? στον κάτω χώρο του νιπτήρα? έστω και στο καλάθι του.

Όχι, το ψυγείο είναι στην άλλη πλευρά της κουζίνας. Για τα σκουπίδια έχω ένα μεταλλικό κουβά δίπλα από το νεροχύτη και όχι κάτω. Το έχω τεστάρει όμως δεν είναι από τον κάδο των σκουπιδιών αφου κυρίως η μυρωδια έχετε μέσα από τον νεροχύτη. Στο μεταξύ το ντουλάπι κάτω απο τον νεροχύτη δεν μυρίζει...

NICOLA
02-08-20, 13:21
Η αποχετυση του πλυντηριου μυριζει σιγουρα απο τα καταλοιπα τροφων.
Εκει εστίασε τις ενεργειες σου

Lamprinikar
02-08-20, 14:12
Η αποχετυση του πλυντηριου μυριζει σιγουρα απο τα καταλοιπα τροφων.
Εκει εστίασε τις ενεργειες σου

Το έχω καθαρίζει,αφαιρεσα και τον σωλήνα της αποχετευσης και δεν μυριζε. Θα το ξανατσεκαρω όμως ...

Κυριακίδης
02-08-20, 14:51
Βάλε σιλικόνη γύρω γύρω στο σημείο που συναντιούνται η άσπρη πλαστική σωλήνα με την γκρι τελική της αποχέτευσης , δεν διακρίνεται καλά αλλά φαίνεται ρωγμή μη στεγανή

Lamprinikar
02-08-20, 16:58
Βάλε σιλικόνη γύρω γύρω στο σημείο που συναντιούνται η άσπρη πλαστική σωλήνα με την γκρι τελική της αποχέτευσης , δεν διακρίνεται καλά αλλά φαίνεται ρωγμή μη στεγανή

Επισυνάπτω πιο κοντινή εικόνα για να το δεις. Η αλήθεια είναι ότι εκεί που ενώνεται η άσπρη με την γκρι φαίνεται σε ένα σημείο κενό αλλά όμως δεν στάζουν νερά. Όμως το ντουλάπι δεν μυρίζει, η μυρωδιά εντοπίζεται στον νεροχύτη..

Κυριακίδης
02-08-20, 17:58
Επειδή η λευκή σωλήνα είναι στενότερη της γκρι σωλήνας γιαυτό δεν στάζουν νερά και λόγω κλίσης προς τα κάτω. Βάλε την σιλικόνη , ίσως δεν είχαν κατάλληλο σύνδεσμο ρακόρ με φλάντζα όπως τα ρακόρ στην λευκή σωλήνα και την έκαναν την πατάτα . Επίσης για μια βδομάδα πειραματικά , κάθε φορά που θα φεύγουν νερά από τον νεροχύτη , ρίχνε εσύ η ίδια 1 - 2 ποτήρια νερό μέσα στον νιπτήρα , αν δεις στην εβδομάδα ότι βελτιώθηκε η κατάσταση , θα δούμε τι επιπλέον χρειάζεται . (είναι κάτι άλλα σιφώνια που είναι κυλινδρικά σαν πεπόνια και έχεις την δυνατότητα να ανοίξεις βιδωτό καπάκι από κάτω για να τα καθαρίζεις) .

Lamprinikar
02-08-20, 18:27
Επειδή η λευκή σωλήνα είναι στενότερη της γκρι σωλήνας γιαυτό δεν στάζουν νερά και λόγω κλίσης προς τα κάτω. Βάλε την σιλικόνη , ίσως δεν είχαν κατάλληλο σύνδεσμο ρακόρ με φλάντζα όπως τα ρακόρ στην λευκή σωλήνα και την έκαναν την πατάτα . Επίσης για μια βδομάδα πειραματικά , κάθε φορά που θα φεύγουν νερά από τον νεροχύτη , ρίχνε εσύ η ίδια 1 - 2 ποτήρια νερό μέσα στον νιπτήρα , αν δεις στην εβδομάδα ότι βελτιώθηκε η κατάσταση , θα δούμε τι επιπλέον χρειάζεται . (είναι κάτι άλλα σιφώνια που είναι κυλινδρικά σαν πεπόνια και έχεις την δυνατότητα να ανοίξεις βιδωτό καπάκι από κάτω για να τα καθαρίζεις) .
Φανταζομαι ότι στον νιπτήρα του μπάνιου αρκεί γιατί υπαρχει και WC ή πρέπει να το κάνω και στο WC αυτό;

Κυριακίδης
02-08-20, 18:52
Φτιάξε τώρα αυτό που βλέπεις χειροπιαστό , και βλέπεις . Μιας που αναφέρεις για WC (Και που έχεις κι άλλους ορόφους από πάνω σου ) δες αν μυρίζει το πατάρι πάνω από αυτήν (καμιά φορά στα σιφώνια των από πάνω του μπάνιου έχουν διαρροές και ποτίζουν με μπόχα στο δικό σου πατάρι).

Lamprinikar
03-08-20, 19:23
Σήμερα ανέβηκα στην ταράτσα της πολυκατοικίας και διαπιστωσα ότι η μυρωδιά που υπάρχει στον εξαερισμό της αποχετευσης της κουζίνας είναι ίδια με αυτή που μυρίζει στον νεροχύτη μου. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

vasilllis
03-08-20, 19:55
Οτι καπου εχει χαλασει το σιφωνι(σχημα U που κραταει νερο ωστε να μην κυκλοφορει ο αερας με τις μυρωδιες) και φερνει μυρωδια απο τον βοθρο.

Lamprinikar
03-08-20, 20:11
Οτι καπου εχει χαλασει το σιφωνι(σχημα U που κραταει νερο ωστε να μην κυκλοφορει ο αερας με τις μυρωδιες) και φερνει μυρωδια απο τον βοθρο.
Πριν 1,5 μήνα έγινε αλλαγή στο σιφώνι. Όπως μύριζε με το παλιό σιφώνι μυρίζει και τώρα.

vasilllis
04-08-20, 18:57
Πριν 1,5 μήνα έγινε αλλαγή στο σιφώνι. Όπως μύριζε με το παλιό σιφώνι μυρίζει και τώρα.τοτε δεν είναι απο εκει η μυρωδια.καποιο πατοσιφωνο ισως.υπαρχει κατι εκει;

Lamprinikar
04-08-20, 20:06
Σήμερα μου είπε κάποιος για βαλβίδα αντεπιστροφης. Πιστεύετε ότι θα βοηθήσει να μην έρχεται η μυρωδια;

vasilllis
05-08-20, 18:25
Σήμερα μου είπε κάποιος για βαλβίδα αντεπιστροφης. Πιστεύετε ότι θα βοηθήσει να μην έρχεται η μυρωδια;οχι.
εφοσον υπαρχει σιφωνισμος δεν χρειαζεται.

nyannaco
06-08-20, 09:18
Ανέφερες στο πρώτο Post

ο υδραυλικος που κοίταξε στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το "σιφωνι", αν το λέω σωστα, που βγαίνει στην ταράτσα
Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι η ξεθυμάστρα, εκεί από όπου παίρνει αέρα η στήλη από την κορυφή για να μην δημιουργείται υποπίεση όταν κατεβαίνει νερό, και αδειάζουν τα σιφώνια, με επακόλουθο τις μυρωδιές που έχεις τώρα. Ο υδραυλικός τσέκαρε απλά ότι υπάρχει, ή έλεγξε και ότι δεν είναι βουθλωμένη η ξεθυμάστρα, ή η στήλη λίγο πιο κάτω από την ξεθυμάστρα;

Lamprinikar
13-08-20, 18:42
Ανέφερες στο πρώτο Post

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι η ξεθυμάστρα, εκεί από όπου παίρνει αέρα η στήλη από την κορυφή για να μην δημιουργείται υποπίεση όταν κατεβαίνει νερό, και αδειάζουν τα σιφώνια, με επακόλουθο τις μυρωδιές που έχεις τώρα. Ο υδραυλικός τσέκαρε απλά ότι υπάρχει, ή έλεγξε και ότι δεν είναι βουθλωμένη η ξεθυμάστρα, ή η στήλη λίγο πιο κάτω από την ξεθυμάστρα;

Πραγματικά δεν ξέρω τι έκανε. Πάντως στην ταράτσα ανέβηκε χωρίς εργαλεία...τι να πω. Πάντως αν είναι βουλωμενη η ξεθυμαστρα δεν θα μυριζε και στους άλλους ορόφους? Μένω στον 3ο οροφο 8οροφης πολυκατοικίας και δεν μυρίζει Ούτε στον 4ο Ούτε στον 2ο

vasilllis
14-08-20, 11:20
Πραγματικά δεν ξέρω τι έκανε. Πάντως στην ταράτσα ανέβηκε χωρίς εργαλεία...τι να πω. Πάντως αν είναι βουλωμενη η ξεθυμαστρα δεν θα μυριζε και στους άλλους ορόφους? Μένω στον 3ο οροφο 8οροφης πολυκατοικίας και δεν μυρίζει Ούτε στον 4ο Ούτε στον 2οτελικα άλλαξε τιποτα;

nyannaco
14-08-20, 11:36
Πάντως αν είναι βουλωμενη η ξεθυμαστρα δεν θα μυριζε και στους άλλους ορόφους?Λογικά ναι, θα μύριζε.

Lamprinikar
14-08-20, 11:45
τελικα άλλαξε τιποτα;
Μόνο τους σωληνες κάτω από τον νεροχύτη...και δεν θα σχολιάσω το πόσα πήρε γιατι θα το ξαναθυμηθώ και θα κλάψω....😡🤬

vasilllis
14-08-20, 13:17
Μόνο τους σωληνες κάτω από τον νεροχύτη...και δεν θα σχολιάσω το πόσα πήρε γιατι θα το ξαναθυμηθώ και θα κλάψω....[emoji35][emoji2959]εννοω απο μυρωδιά . εξακολουθεί να υφίσταται;

Lamprinikar
14-08-20, 13:42
εννοω απο μυρωδιά . εξακολουθεί να υφίσταται;

Ναι, δυστυχώς..

gep58
14-08-20, 18:01
Λαμπρινή νομίζω σου δόθηκε η λύση στο #13 (https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=73757&p=607952&viewfull=1#post607952)
Το κενό που υπάρχει στην έξοδο των σωληνώσεων του νιπτήρα μπορεί να μην στάζει ή να βγάζει νερά καταργεί όμως την ιδιότητα που έχει το σιφόνι στο να εγκλωβίζει τις αναθυμιάσεις του δικτύου αποχέτευσης.
Αν δεν στεγανοποιηθεί σωστά το συγκεκριμένο σημείο σημείο δεν πρόκειται να πετύχεις τπτ. Κάθε φορά που θα αλλάζεις ή θα καθαρίζεις τις σωληνώσεις προσωρινά θα φράζει καλύτερα και μετά με την πτώση νερών θα υποχωρεί και θα εμφανίζεται πάλι το κενό και οι μυρωδιές.

47711

Lamprinikar
14-08-20, 18:23
[QUOTE=gep58;608173]Λαμπρινή νομίζω σου δόθηκε η λύση στο #13 (https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=73757&p=607952&viewfull=1#post607952)
Το κενό που υπάρχει στην έξοδο των σωληνώσεων του νιπτήρα μπορεί να μην στάζει ή να βγάζει νερά καταργεί όμως την ιδιότητα που έχει το σιφόνι στο να εγκλωβίζει τις αναθυμιάσεις του δικτύου αποχέτευσης.
Αν δεν στεγανοποιηθεί σωστά το συγκεκριμένο σημείο σημείο δεν πρόκειται να πετύχεις τπτ. Κάθε φορά που θα αλλάζεις ή θα καθαρίζεις τις σωληνώσεις προσωρινά θα φράζει καλύτερα και μετά με την πτώση νερών θα υποχωρεί και θα εμφανίζεται πάλι το κενό και οι μυρωδιές.

47711[/QUOTE

Από τότε που μου το έγραψε ο κ. Κυριακίδης στο #13 έχω περάσει αυτό το σημείο γύρω-γύρω με μονωτική ταινία. Δεν βοηθάει αυτό;
Επίσης, τώρα μου ήρθε σαν σκέψη, λόγω του κενού δεν θα έπρεπε να μυρίζει και το ντουλαπι; εμένα το ντουλάπι δεν μυρίζει καθόλου μόνο από τον νεροχύτη έρχεται η μυρωδιά

gep58
14-08-20, 19:24
Από τότε που μου το έγραψε ο κ. Κυριακίδης στο #13 έχω περάσει αυτό το σημείο γύρω-γύρω με μονωτική ταινία. Δεν βοηθάει αυτό;
Αν το τύλιξες όπως λες με ταινία εντάξει.


Επίσης, τώρα μου ήρθε σαν σκέψη, λόγω του κενού δεν θα έπρεπε να μυρίζει και το ντουλαπι; εμένα το ντουλάπι δεν μυρίζει καθόλου μόνο από τον νεροχύτη έρχεται η μυρωδιά
Οκ κάνε τότε μια απλή δοκιμή. Εντόπισε την μυρωδιά που βγαίνει από τον νεροχύτη (γιατί πιστεύω δεν θα είναι μόνιμη η παρουσία της) και μόλις διαπιστώσεις ότι μυρίζει άνοιξε την βρύση να τρέξει για μισό λεπτό όχι με μεγάλη ένταση.
Μετά από αυτό προσπάθησε να εντοπίσεις ξανά την μυρωδιά. Συνεχίζει να βγαίνει?

vasilllis
16-08-20, 22:04
Τον νεροχυτη τον ελυσε ο υδραυλικος?Εννοω στο σιφωνι που εχει μεχρι την κεντρικη στηλη της αποχευτεσης που αλλαξε και μια σωληνα απο πισω για υπερχειλιση μηπως εχουν μαζευτει εκει βρωμιες?

Lamprinikar
25-08-20, 14:26
Αν το τύλιξες όπως λες με ταινία εντάξει.


Οκ κάνε τότε μια απλή δοκιμή. Εντόπισε την μυρωδιά που βγαίνει από τον νεροχύτη (γιατί πιστεύω δεν θα είναι μόνιμη η παρουσία της) και μόλις διαπιστώσεις ότι μυρίζει άνοιξε την βρύση να τρέξει για μισό λεπτό όχι με μεγάλη ένταση.
Μετά από αυτό προσπάθησε να εντοπίσεις ξανά την μυρωδιά. Συνεχίζει να βγαίνει?

Εκανα αυτό που μου είπες και παρατήρησα το εξής: Όταν άνοιγα τη βρύση κάποιες φορές η μυρωδιά γινόταν πιο έντονη, την άφηνα για λίγο να τρέξει το νερό και όταν την έκλεινα σταμάταγε για λίγο να μυρίζει.

Lamprinikar
25-08-20, 14:28
Τον νεροχυτη τον ελυσε ο υδραυλικος?Εννοω στο σιφωνι που εχει μεχρι την κεντρικη στηλη της αποχευτεσης που αλλαξε και μια σωληνα απο πισω για υπερχειλιση μηπως εχουν μαζευτει εκει βρωμιες?
Ο υδραυλικος έβαλε καινούριο σιφώνι, επίσης μετά τον υδραυλικό φωνάξαμε αποφρακτική και ήρθε και καθάρισε την αποχέτευση.

gep58
25-08-20, 18:12
Εκανα αυτό που μου είπες και παρατήρησα το εξής: Όταν άνοιγα τη βρύση κάποιες φορές η μυρωδιά γινόταν πιο έντονη, την άφηνα για λίγο να τρέξει το νερό και όταν την έκλεινα σταμάταγε για λίγο να μυρίζει.

Από τις παρατηρήσεις σου -αν και δεν είμαι υδραυλικός- συμπεραίνω τα εξής

Όταν άνοιγα τη βρύση κάποιες φορές η μυρωδιά γινόταν πιο έντονη
Η μυρωδιά γίνονταν πιο έντονη επειδή η στάθμη του νερού στο σιφώνι είναι χαμηλή, ο αέρας που υπάρχει μέσα στην κεντρική αποχέτευση (δηλ μαζί με τις μυρωδιές) αναγκαστικά έκανε επιστροφή προς τα έξω λόγω της ποσότητας του εισερχομένου νερού.


την άφηνα για λίγο να τρέξει το νερό και όταν την έκλεινα σταμάταγε για λίγο να μυρίζει
Στη πορεία κατάφερνε να αυξηθεί η στάθμη του νερού στο σιφώνι οπότε απέκλειε την διαφυγή του αέρα της αποχέτευσης από το στόμιο του νεροχύτη σου.

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την αναπνοή της κεντρικής αποχέτευσης
Δεν γνωρίζω αλλά αν υπάρχει κάποιο σιφώνι νεροχύτη με καλύτερο μηχανισμό που να αποτρέπει την μείωση της στάθμης του τότε δεν θα ξανα υπάρξει πρόβλημα

47747

Lamprinikar
19-10-20, 19:12
Μετα απο ταλαιπωρία 5 μηνών φαίνεται ότι βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα που υπήρχε και τη γραφω για να βοηθηθεί κόσμος που μπορεί να έχει παρόμοιο πρόβλημα.
Σε εμάς είχαν μαζέψει υπολείμματα τροφών οι βαλβίδες τα οποία και φυσικά αλλοιώθηκαν και επηρέασαν και το υλικό των βαλβίδων και γι αυτό έβγαινε η μυρωδιά . Ο καθαρισμος δεν ήταν αρκετός και χρειάστηκε να γίνει αντικατάσταση. Προσοχή! Με το μάτι τουλάχιστον σε εμάς φαινόταν καθαρές έπρεπε να ανοιχτούν για να φανεί.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

mikemtb73
19-10-20, 20:14
είχαν μαζέψει υπολείμματα τροφών οι βαλβίδες τα οποία και φυσικά αλλοιώθηκαν και επηρέασαν και το υλικό των βαλβίδων!
Τι εννοείς "βαλβιδες"? Κατατοπισε μας με μια φώτο. Τοσα προηγουμενα ποστ διαβασα βαλβιδες δεν βρήκα[emoji848]


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lamprinikar
19-10-20, 22:48
47900

αυτή είναι η βαλβίδα που φαίνεται στη φώτο. Το θέμα είχε δημιουργηθεί ανάμεσα στο μέταλλο και το πλαστικό.

xsterg
20-10-20, 11:18
δεν νομιζω να ειναι απο εκει το προβλημα. αλλου βρισκεται και θα επανελθει σε τυχαια χρονικη στιγμή.