PDA

Επιστροφή στο Forum : Ύδρευση ή θέρμανση ο συγκεκριμένος πίνακας



sdancer75
01-07-20, 19:37
Έχω πρόβλημα με το νερό της βρύσης. Μυρίζει πετρέλαιο χωρίς γεύση παρότι έχω φίλτρο άνω πάγκου (ήταν ο λόγος που έβαλα φίλτρο). Κοίταξα τις σωληνώσεις και είδα μαύρους σωλήνες σαν αυτούς του καλοριφέρ και μου μπήκαν ιδέες. Δεν μπόρεσα να διαβάσω κάτι πάνω σε αυτούς για να το ψάξω με την ονομασία τους.

Άνοιξα έναν πίνακα μέσα στο μπάνιο αλλά δεν ξέρω αν είναι ύδρευσης ή θέρμανσης (υπάρχει και άλλος πίνακας που είναι σίγουρα θέρμανσης αλλά αναρωτιέμαι αν αυτός είναι επέκταση εκείνου). Όπως φαίνεται στη φωτογραφία υπάρχουν αναμειγμένοι σωλήνες άσπροι (δεν έχω δει τέτοιο χρώμα σε θέρμανση) και μαύροι.


47573

Ερώτηση 1: Υπάρχουν σωλήνες μαύροι για πόσιμο νερό;
Ερώτηση 2 : Πως μπορώ να δοκιμάσω αν οι συγκεκριμένοι είναι ύδρευσης ή θέρμανσης;

Ευχαριστώ,

nikiforos.
01-07-20, 19:58
1. Οι σωλήνες πόσιμου νερού στο σπίτι μου είναι μαύροι.
2. Πρόσβαση στο λεβητοστάσιό σου έχεις; Εκεί θα δείς ποιοι σωλήνες είναι της θέρμανσης.

sdancer75
01-07-20, 21:23
1. Οι σωλήνες πόσιμου νερού στο σπίτι μου είναι μαύροι.
2. Πρόσβαση στο λεβητοστάσιό σου έχεις; Εκεί θα δείς ποιοι σωλήνες είναι της θέρμανσης.

Ευχαριστώ Νικηφόρε, μου έφυγε μια αμφιβολία. Ναι έχω πρόσβαση παντού. Η εξαγωγή/εισαγωγή του καυστήρα δηλαδή οι δύο κεντρικοί σωλήνες (πράσινοι) οδηγούνται στον άλλο πίνακα όπως ανέφερα, απλά έχω μια αμφιβολία μήπως αυτός που επισυνάπτω στη φωτογραφία είναι επέκταση του πρώτου.

Υπάρχει τρόπος να δοκιμάσω κάτι ώστε να είμαι σίγουρος;

vasilisd
02-07-20, 00:13
Καμία σχέση οι σωλήνες με την μυρωδιά. Το διαφορετικό χρώμα που βλέπεις είναι επειδή έχουν αντικαταστήσει το παλιό άσπρο pex που έκλασε με μαύρο. Εντωμεταξύ άλλο πράγμα η θέρμανση διαφορετικό δίκτυο, άλλο η ύδρευση, και άλλο το πετρέλαιο του λέβητα. Τα pex όλα είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό, κάποια διαφοροποιούνται από θέμα αντοχής σε ζεστά νερά.
1) Η μυρωδιά μήπως είναι ιδέα σου;
2) Μήπως ο ιδιοκτήτης πέρασε κανένα πετρέλαιο τις βρύσες για προστασία; (το έχω δεί και αυτό)
3) Μήπως χρησιμοποιείς δεξαμενή νερού με πιεστικό η οποία παλιά ήταν για πετρέλαιο; (ακραίο σενάριο)
4) Πάρε την γνώμη ειδικού

sdancer75
02-07-20, 07:06
Καμία σχέση οι σωλήνες με την μυρωδιά. Το διαφορετικό χρώμα που βλέπεις είναι επειδή έχουν αντικαταστήσει το παλιό άσπρο pex που έκλασε με μαύρο. Εντωμεταξύ άλλο πράγμα η θέρμανση διαφορετικό δίκτυο, άλλο η ύδρευση, και άλλο το πετρέλαιο του λέβητα. Τα pex όλα είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό, κάποια διαφοροποιούνται από θέμα αντοχής σε ζεστά νερά.
1) Η μυρωδιά μήπως είναι ιδέα σου;
2) Μήπως ο ιδιοκτήτης πέρασε κανένα πετρέλαιο τις βρύσες για προστασία; (το έχω δεί και αυτό)
3) Μήπως χρησιμοποιείς δεξαμενή νερού με πιεστικό η οποία παλιά ήταν για πετρέλαιο; (ακραίο σενάριο)
4) Πάρε την γνώμη ειδικού

Καλημέρα,

Όχι η μυρωδιά δεν είναι ιδέα μου γιατί το μυρίζει και η σύζυγος και ήταν ο λόγος που βάλαμε φίλτρο νερού. Το σπίτι είναι ιδιόκτητο αλλά δεν ήμουν παρόν στις εργασίες και το πρόβλημα αυτό άρχισε μετά 2-3 χρόνια, δλδ στην αρχή δεν είχαμε θέματα.

Αν αφήσουμε το νερό να τρέξει για λίγη ώρα τότε εξαφανίζεται αυτήν η μυρωδιά προσωρινά. Απλά φοβάμαι μην πίνουμε δηλητήριο.

Όλα τα άλλα δεν ισχύουν. Έφυγαν στο εξωτερικό οι υδραυλικοί που το έφτιαξαν και τώρα δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους, αλλά θα πάρω κάποιον άλλον να το δει (τώρα που θα πέσω είναι άλλο θέμα).

nyannaco
02-07-20, 09:00
Έφυγαν στο εξωτερικό οι υδραυλικοί που το έφτιαξαν...Σε ποιά χώρα;

sdancer75
02-07-20, 11:40
Σε ποιά χώρα;

Κάπου στην Αφρική για έργα πολυεθνικών, άστα..... και να πεις ότι δεν δούλευαν (δίδυμα αδέλφια - τους ξέρω χρόνια). Στην κρίση από το 2013 σταμάτησε η οικοδομή και αφού δεν υπήρχε τίποτε και ο ένας τους ήταν και ανύπαντρος δλδ χωρίς υποχρεώσεις έφυγαν.

Τώρα έμειναν δύο (χωριό) ο ένας εκ των οποίων σε γνωστό μου σύνδεσε λάθος την εισαγωγή/εξαγωγή του καυστήρα. Κατεβαίνεις γιατί είναι επιφυλακτικός αφού δεν μιλάμε για πόλη.

vasilllis
02-07-20, 14:58
κλεισε το νερό του καυστηρα να σου φύγει η αμφιβολία.

sdancer75
02-07-20, 15:42
κλεισε το νερό του καυστηρα να σου φύγει η αμφιβολία.

Για να δω τι; Αν αναμιγνύεται το πόσιμο νερό με αυτό του καυστήρα; Το βλέπω ιδιαίτερα απίθανο, για αυτό κόλλησα με τη σωλήνα, αλλά δεν χάνω και τίποτε να δοκιμάσω.

alto2
03-07-20, 02:25
Η μυρωδιά είναι μόνο στην βρύση της κουζίνας? Αν είναι από της φθηνές, το ύποπτο σημείο είναι τα σπιράλ σύνδεσης.

sdancer75
03-07-20, 08:39
Η μυρωδιά είναι μόνο στην βρύση της κουζίνας? Αν είναι από της φθηνές, το ύποπτο σημείο είναι τα σπιράλ σύνδεσης.
Καλημέρα,

Όχι δυστυχώς είναι σε όλες τις παροχές μπανιο-κουζινα αλλιώς θα υποπτευομουν και εγώ κάτι ανάλογο. Και στις δύο περιπτώσεις είδα μαύρους σωλήνες, δυστυχώς δεν διέκρινα κάποια σήμανση.

nyannaco
03-07-20, 10:45
Γενικά πάντως τσαπατσούλικη δουλειά είναι, πού ακούστηκε συλλέκτης χωρίς διακόπτες; Ουσιαστικά αχρηστεύει τους συλλέκτες, θα μπορούσε να έχει το ίδιο αποτέλεσμα και χωρίς. Γι'αυτό ρώτησα για τη χώρα, άλλο υποπτεύτηκα από την πολύ κακή ποιότητα της δουλειάς.

sdancer75
03-07-20, 11:01
Γενικά πάντως τσαπατσούλικη δουλειά είναι, πού ακούστηκε συλλέκτης χωρίς διακόπτες; Ουσιαστικά αχρηστεύει τους συλλέκτες, θα μπορούσε να έχει το ίδιο αποτέλεσμα και χωρίς. Γι'αυτό ρώτησα για τη χώρα, άλλο υποπτεύτηκα από την πολύ κακή ποιότητα της δουλειάς.

Γρήγορο χρήμα.... Επειδή δεν ήμουν στις εργασίες λόγω φόρτου εργασίας έγινε πάρτυ σε πολλά, πλακάκια (κούφια παρότι υπήρχε ευθυγραμμισμένο τσιμεντοκονίαμα και όχι απλό τσιμέντο, περασμένα ανάποδα στο κάτω μισό από το παράθυρο τουαλέτας), αρμοί αναμιγμένοι με σκόνη και από σκούρο καφέ είναι παρδαλό καφέ με άσπρο, κόλλες (αγόρασα +20% και δεν έφτασαν), χρώματα (κακής ποιότητας παρά τα 12.000 ευρώ που πλήρωσα συνολικά) κτλ. Άστα τώρα κλαίγονται όλοι τους. Το θέμα είναι μήπως λόγω μείωσης αυτού του κόστους έβαλαν και λάθος σωλήνες.....

Στο σπίτι που μένω μόνιμα, έκανα αλλαγή κεντρικής θέρμανσης σε αυτόνομη. Οι πράσινοι σωλήνες που μου έφεραν έγραφαν μέγιστη θερμοκρασία 70 βαθμούς. Ευτυχώς τα είδα και τα αντικατέστησα με άλλους αντοχής 105 βαθμούς. Όπως καταλαβαίνεις οι περισσότεροι είναι για κλάματα δεν γνωρίζουν ούτε τα στοιχειώδη πόσω δε μάλλον να διαβάσουν αγγλικά ή να προγραμματίσουν κοντρολλερς , γι αυτό και τις περισσότερες πλέον εργασίες στο σπίτι από ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά & υδραυλικά τις κάνω μόνος μου.

istrantz
03-07-20, 22:56
Είναι δύσκολο αλλά όχι απίθανο να αναμιγνύονται τα νερά θέρμανσης-χρήσης. Καλό θα είναι να ελέγξει την εγκατάσταση ένας έμπειρος καυστηριατζής.

klik
04-07-20, 02:37
Μηπως αναλαλυψατε καμια πετρελαιοπηγη στη γεωτρηση της περιοχης; :)

sdancer75
04-07-20, 16:34
Μηπως αναλαλυψατε καμια πετρελαιοπηγη στη γεωτρηση της περιοχης; :)

Ποιος ξέρει; Ίσως μας το κρατάνε μυστικό
... 😁😁😁

sdancer75
04-07-20, 16:36
Είναι δύσκολο αλλά όχι απίθανο να αναμιγνύονται τα νερά θέρμανσης-χρήσης. Καλό θα είναι να ελέγξει την εγκατάσταση ένας έμπειρος καυστηριατζής.

Δύσκολο το βλέπω και εγώ, η ποιότητα του σωλήνα θεωρώ είναι το πρόβλημα. Θα καλέσω κάποιον όμως....

geoponic
05-07-20, 06:53
καλημέρα διαβασα το προβλημα σου μπορουν να ανακατευτουν τα νερα του λεβητα με το σπιτι αν εχει χαλασει ο αυτοματος πληρωσης του καλοριφερ κλειστον με εναν διακοπτη περιστροφικο που εχει απο κατω και φωναξε καποιον να στον αλλαξει μαλλον εχει χαλασει η αντεπιστροφη που εχει .Οταν τον κλεισεις βγαλε τοσιτακι απο μια βρυση και ασε το νερο να τρεχει για κανα 5 λεπτο να δεις.

sdancer75
05-07-20, 15:30
καλημέρα διαβασα το προβλημα σου μπορουν να ανακατευτουν τα νερα του λεβητα με το σπιτι αν εχει χαλασει ο αυτοματος πληρωσης του καλοριφερ κλειστον με εναν διακοπτη περιστροφικο που εχει απο κατω και φωναξε καποιον να στον αλλαξει μαλλον εχει χαλασει η αντεπιστροφη που εχει .Οταν τον κλεισεις βγαλε τοσιτακι απο μια βρυση και ασε το νερο να τρεχει για κανα 5 λεπτο να δεις.

Σε ευχαριστώ, θα εξετάσω και αυτή την περίπτωση

Gregpro
05-07-20, 20:22
Γενικά πάντως τσαπατσούλικη δουλειά είναι, πού ακούστηκε συλλέκτης χωρίς διακόπτες; Ουσιαστικά αχρηστεύει τους συλλέκτες, θα μπορούσε να έχει το ίδιο αποτέλεσμα και χωρίς. Γι'αυτό ρώτησα για τη χώρα, άλλο υποπτεύτηκα από την πολύ κακή ποιότητα της δουλειάς.
Ουσιαστικά αυτοί που έκαναν τη δουλειά, ακύρωσαν το ένα από τα δύο πλεονεκτήματα του tuborama, δηλαδή την απομόνωση του προβληματικού κλάδου. Τι να πει κανείς...

vasilllis
06-07-20, 07:44
Σε ευχαριστώ, θα εξετάσω και αυτή την περίπτωσητελικά; την εξέτασες;

xsterg
06-07-20, 17:43
ανεπιστροφη βαλβιδα και αυτοματος πληρωσης. μαλλον δεν θα υπαρχουν στο δικτυο του καλοριφερ και θα γυριζει τα νερα του καλοριφερ στην υδρευση ειδικα εαν ειναι και κοντα οι παροχες. παντως οντως εχει γινει τσαπατσουλικη δουλεια. διαφορετικοι σωληνες και χωρις διακοπτες. φαντασου προς τα μεσα τι θα γινεται...

sdancer75
06-07-20, 21:40
Απομόνωσα με διακόπτη λίγο πριν τον αυτόματο το κύκλωμα της θέρμανσης. Το πρόβλημα δεν λύθηκε, οπότε καταλήγω στις σωληνώσεις. Ο τύπος έβαλε μαύρες του καλοριφέρ για ύδρευση και είδα άσπρες στο κύκλωμα του καλοριφέρ.

Ερώτηση : οι σωλήνες τραβιουνται εύκολα μέσα από το σπιράλ ή απαιτείται βοήθεια από έναν ακόμη; Χρειάζεται κάποιο ειδικό εργαλείο ; Στην τοποθέτηση τα ίδια;

BlackSmith
06-07-20, 21:50
Ο πίνακάς της φωτογραφίας σου είναι 99% ύδρευση γιατί της θέρμανσης έχουν τα ίδια σε αριθμό ζεστά και κρύα.
Κάθε σώμα έχει μία είσοδο και μία έξοδο.

Μη βάζοντας διακόπτες αχρήστεψαν και τον πίνακα.

Για τη μυρωδιά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

klik
06-07-20, 21:56
Οι σωληνες τραβιουνται αλλα δυσκολα (θελουν ενα νιπελ που τος ενωνει ωστε τραβωντας την παλια να ακολοθει η νεα και πιθανον θελει νερο 80 βαθμων για να μαλακωσει κ να ακολουθει το σχημα που εχουν οι διαδρομες).

Πριν μπεις σε αυτο το μπελα θα προτεινα καποιες ενεργειες. Εισαι σε μονοκατοικία; μπορεις να παρεις νερο αμεσως μετα το ρολοι; αν μυριζει, φταινε οι σωληνες δικτυου υδρευσης του δημου.
Οταν εχει ηλιο ξαναμυριζει πιο γρηγορα απο οταν ειναι βραδυ; (ειπες οτι αν αφησεις να τρεξει, φευγει η μυρωδια). Αν επηρεαζεται απο τη ζεστη, η σωληνα απο ρολοι ως το σπιτι ειναι υποπτη για μυρωδια πλαστικου (οχι πετρελαιου)

sdancer75
06-07-20, 22:48
Ο πίνακάς της φωτογραφίας σου είναι 99% ύδρευση γιατί της θέρμανσης έχουν τα ίδια σε αριθμό ζεστά και κρύα.
Κάθε σώμα έχει μία είσοδο και μία έξοδο.

Μη βάζοντας διακόπτες αχρήστεψαν και τον πίνακα.

Για τη μυρωδιά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Ναι είναι ύδρευση, το έλεγξα και εγώ.

Ευχαριστώ

sdancer75
06-07-20, 22:54
Οι σωληνες τραβιουνται αλλα δυσκολα (θελουν ενα νιπελ που τος ενωνει ωστε τραβωντας την παλια να ακολοθει η νεα και πιθανον θελει νερο 80 βαθμων για να μαλακωσει κ να ακολουθει το σχημα που εχουν οι διαδρομες).

Πριν μπεις σε αυτο το μπελα θα προτεινα καποιες ενεργειες. Εισαι σε μονοκατοικία; μπορεις να παρεις νερο αμεσως μετα το ρολοι; αν μυριζει, φταινε οι σωληνες δικτυου υδρευσης του δημου.
Οταν εχει ηλιο ξαναμυριζει πιο γρηγορα απο οταν ειναι βραδυ; (ειπες οτι αν αφησεις να τρεξει, φευγει η μυρωδια). Αν επηρεαζεται απο τη ζεστη, η σωληνα απο ρολοι ως το σπιτι ειναι υποπτη για μυρωδια πλαστικου (οχι πετρελαιου)
Ναι είναι δυοροφη εξοχική κατοικία.
Μπορώ να πάρω νερό αν αποσυνδεσω το ρολόι ή από το κοινόχρηστο ή από το αυτόματο ποτιστικο. Θα το δοκιμάσω, αλλά το ΣΚ που θα πάω ξανά.

Ναι η μυρωδιά μοιάζει σαν πετρελαίου ή και πλαστικού (προϊόντα πετρελαίου δεν είναι και αυτά; ) δεν μπορώ να προσδιορίσω απόλυτα.

ΥΓ : δείξε μου μια φωτό αυτού του νιπελ.

Ευχαριστώ

klik
07-07-20, 00:03
https://gerogiannis.files.wordpress.com/2015/07/petroupoli-06.jpg
https://gerogiannis.files.wordpress.com/2015/07/petroupoli-06.jpg
Η αντικατάσταση προυποθετει οτι η εξωτερικη προστατευτική σωληνα εχει χωρο για να γινει αυτο. Αν ο υδραυλικος της κακιας ωρας που εκανε την εγκατάσταση τα εκανε μαντάτα, θα μπλεξεις σε μεγαλες περιπέτειες

vasilllis
07-07-20, 08:24
θέλεις δυο μπρατσαραδες τουλαχιστον.αν μπορεις να τις ζεστανεις οπως σου είπαν (πολύ έξυπνο) βοηθαει.επισης ριξε μεταξυ αωληνας σπιραλ καποιο λιπαντικο.σαπουνονερο...
καλο ειναι να σπρωχνει κάποιος την καινούργια και να τραβαει καποιος( λιγο) την παλιά.

sdancer75
07-07-20, 15:33
θέλεις δυο μπρατσαραδες τουλαχιστον.αν μπορεις να τις ζεστανεις οπως σου είπαν (πολύ έξυπνο) βοηθαει.επισης ριξε μεταξυ αωληνας σπιραλ καποιο λιπαντικο.σαπουνονερο...
καλο ειναι να σπρωχνει κάποιος την καινούργια και να τραβαει καποιος( λιγο) την παλιά.

Κατάλαβα, μαύρο φίδι που μ΄εφαγε....

Πήγα στο Leroy Merlin σήμερα να δω κόστος σωληνώσεων. Έναν μαύρο που μου έδειξε για κρύο νερό, είχε μια μπλε λωρίδα κατα μήκος καθώς και άσπρους σωλήνες. Οι δικοί μου είναι πλήρως μαύροι που σημαίνει ότι έβαλαν σωλήνες θέρμανσης..... Τι να πω !

Πως μπορώ να ζεστάνω τους σωλήνες;

vasilllis
07-07-20, 17:42
βραστό νερο μς κατσαρολα;
απο ηλιακο;απο το καλοριφερ;

sdancer75
07-07-20, 19:23
βραστό νερο μς κατσαρολα;
απο ηλιακο;απο το καλοριφερ;

Βασίλη εντάξει με το ζέσταμα το ερώτημά μου είναι άντε και το έβρασα το νερό

1) Πως να αδειάσω αυτό που ήδη υπάρχει και
2) Πως να βάλω μέσα το ζεστό, πχ με χωνί;

vasilllis
08-07-20, 18:53
με κανένα χωνι υποθετω.συνδεσε τον ηλιακο στην μια ακρη να ζεσταθει με το νερο του.αν σηκωσεις την μια ακρη θα πηγαινει το νερο στην αλλη.

τασσος
08-07-20, 21:27
δες αν εχει διαφορα στο ζεστο η κρυο ελενξε το ζεστο.μπορει να τρυπισε το μποιλερ αναλογα με το νερο εχει συμβει να διαβρωθη το ανοδιο του μαγνησιου και να βρωμαει το νεροσαν κλουβιο αυγο

sdancer75
13-07-20, 21:23
καλημέρα διαβασα το προβλημα σου μπορουν να ανακατευτουν τα νερα του λεβητα με το σπιτι αν εχει χαλασει ο αυτοματος πληρωσης του καλοριφερ κλειστον με εναν διακοπτη περιστροφικο που εχει απο κατω και φωναξε καποιον να στον αλλαξει μαλλον εχει χαλασει η αντεπιστροφη που εχει .Οταν τον κλεισεις βγαλε τοσιτακι απο μια βρυση και ασε το νερο να τρεχει για κανα 5 λεπτο να δεις.

Νομίζω Αιμίλιε ότι έπεσες μέσα. Εκλεισα τον διακόπτη που υπήρχε λίγο πριν τον αυτόματο. Αν και δεν ήταν άμεσο το αποτέλεσμα, το επόμενο ΣΚ που πήγα στο σπίτι η μυρωδιά είχε σχεδόν εκλείψει. Μόλις πήγα χωρίς να αφήσω το νερό να τρέξει, γέμισα ένα ποτήρι και το μύρισα. Ζήτησα από τη γυναίκα μου να κάνει το ίδιο. Δεν υπήρχε σχεδόν καμία μυρωδιά. Όλο το ΣΚ το ίδιο, η γυναίκα μου έπινε απευθείας από το φίλτρο χωρίς να χρειαστεί να πάρει μπουκάλι από το ψυγείο.

Θεωρώ ότι μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα αφού παρουσιάστηκε μετά από 2-3 χρόνια από την εγκατάσταση και με αυτόν τον τρόπο δίνεται και λογική εξήγηση γιατί ΔΕΝ μύριζε από την αρχή. Θα το παρατηρήσω και το επόμενο διάστημα μιας και ο διακόπτης συνεχίζει να είναι κλειστός προς τον αυτόματο.

Ευχαριστώ,

vasilllis
14-07-20, 10:39
κλεισε το νερό του καυστηρα να σου φύγει η αμφιβολία.
Για να δω τι; Αν αναμιγνύεται το πόσιμο νερό με αυτό του καυστήρα; Το βλέπω ιδιαίτερα απίθανο, για αυτό κόλλησα με τη σωλήνα, αλλά δεν χάνω και τίποτε να δοκιμάσω.
Δύσκολο το βλέπω και εγώ, η ποιότητα του σωλήνα θεωρώ είναι το πρόβλημα. Θα καλέσω κάποιον όμως....
Σε ευχαριστώ, θα εξετάσω και αυτή την περίπτωση
τελικά; την εξέτασες;
Νομίζω Αιμίλιε ότι έπεσες μέσα. Εκλεισα τον διακόπτη που υπήρχε λίγο πριν τον αυτόματο. Αν και δεν ήταν άμεσο το αποτέλεσμα, το επόμενο ΣΚ που πήγα στο σπίτι η μυρωδιά είχε σχεδόν εκλείψει. Μόλις πήγα χωρίς να αφήσω το νερό να τρέξει, γέμισα ένα ποτήρι και το μύρισα. Ζήτησα από τη γυναίκα μου να κάνει το ίδιο. Δεν υπήρχε σχεδόν καμία μυρωδιά. Όλο το ΣΚ το ίδιο, η γυναίκα μου έπινε απευθείας από το φίλτρο χωρίς να χρειαστεί να πάρει μπουκάλι από το ψυγείο.

Θεωρώ ότι μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα αφού παρουσιάστηκε μετά από 2-3 χρόνια από την εγκατάσταση και με αυτόν τον τρόπο δίνεται και λογική εξήγηση γιατί ΔΕΝ μύριζε από την αρχή. Θα το παρατηρήσω και το επόμενο διάστημα μιας και ο διακόπτης συνεχίζει να είναι κλειστός προς τον αυτόματο.

Ευχαριστώ,15 διαφορετικα ποστ σου αναφεραν το ιδιο.....

sdancer75
14-07-20, 11:13
15 διαφορετικα ποστ σου αναφεραν το ιδιο.....

Εντάξει βρε Βασίλη μη βαράς..... το είχα δοκιμάσει και δεν μου φάνηκε να υπήρξε κάποια διαφορά, όμως 5 ημέρες μετά δλδ το επόμενο ΣΚ φάνηκε να αλλάζει κάτι.