PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΡΥΣΗ ΠΑΓΚΟΥ ΝΕΡΟΧΥΤΗ



ganagnost02
19-05-20, 11:30
Καλημερα σας,

Μια ερωτηση οποιος ξερει.. εχω αυτη την βρυση (https://www.e-aggelopoulos.gr/image/cache/data/FIORE/xenon-44cr5490-1100x1100.jpg)νεροχυτη, εχει γινει τοποθετηση ολα μια χαρα, εχει μια ροζέτα βάσεως (https://reginabagno.gr/wp-content/uploads/2019/02/rozeta-vaseos-mix-1.jpg)με λαστιχακι, οπου πανω τοποθετείται η βρυση και σφίγγει απο κατω με το σετ στηριξης.
Παρατηρω οτι η ενωση αυτη χανει, αν ριξω νερο με το χερι το βγαζει απο κατω στον παγκο. Δεν εχει καποιο λαστιχακι η κατι αλλο, κανω κατι λαθος εγω ; μπορω να βαλω, πχ λαστιχακι,τεφλον,σιλικονι ;

47420

ΗΝ1984
19-05-20, 14:14
Σιλικόνη καλή διαφανή. Τη λύνεις πάλι και βάζεις σιλικόνη ενδιάμεσα και την τοποθετείς ξανά. Έαν κάτι είναι στραβό συμβαίνει η διαρροή.

chipakos-original
19-05-20, 16:45
Καλημερα σας,

Μια ερωτηση οποιος ξερει.. εχω αυτη την βρυση (https://www.e-aggelopoulos.gr/image/cache/data/FIORE/xenon-44cr5490-1100x1100.jpg)νεροχυτη, εχει γινει τοποθετηση ολα μια χαρα, εχει μια ροζέτα βάσεως (https://reginabagno.gr/wp-content/uploads/2019/02/rozeta-vaseos-mix-1.jpg)με λαστιχακι, οπου πανω τοποθετείται η βρυση και σφίγγει απο κατω με το σετ στηριξης.
Παρατηρω οτι η ενωση αυτη χανει, αν ριξω νερο με το χερι το βγαζει απο κατω στον παγκο. Δεν εχει καποιο λαστιχακι η κατι αλλο, κανω κατι λαθος εγω ; μπορω να βαλω, πχ λαστιχακι,τεφλον,σιλικονι ;

47420
Το λαστιχάκι δεν έχει μπει σωστά στο κάτω μέρος ενδιάμεσα πάγκο - βρύση, ή η τρύπα του πάγκου είναι οριακά μεγάλη και δεν πιάνει το λάστιχο. Αν ήταν εντάξει δεν θα έσταζαν νερά κάτω από τον πάγκο. Βάλε ένα λίγο πιο παχύ λαστιχάκι, το κόστος είναι πολύ χαμηλό( βασικά θα σου το χαρίσουν αν πας να αγοράσεις ).

ganagnost02
20-05-20, 10:39
Καλημερα, το θεμα δεν ειναι στο λαστιχακι που ερχετε σε επαφη με τον παγκο, αλλα στην ενωση της ροζετας με την βρυση, απο εκει περναει το νερο..
Στην συσκευασια της βρυσης δεν ειχε καποιο λαστιχακι για εκει, ουτε στο χαρτι τοποθετησης..

εβγαλα την βρυση, εβαλα αντιμουχλικη μπροστα απο το λαστιχακι στην ροζετα, την κολλησα στο παγκο.
Η ροζετα ειναι μεγαλυτερη απο την τρυπα στον παγκο το επιβεβεωσα.
Περιμενα να πιασει κανα μισαωρο, εβαλα την βρυση την έσφιξα.. και παλι χανει.. απ το ιδιο μερος, απο το πανω μερος της ροζετας εκει που παταει η βρυση..

nyannaco
20-05-20, 10:42
Αν έχει πίεση δικτύου το σημείοι που λες, δεν θα κάνεις δουλειά με σιλικόνη, θέλει λαστιχάκι ή fiber ή τεφλόν ή κανάβι, εξαρτάται από το σημεέιο της σύνδεσης. Καλύτερα ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε για ποιό πράγμα μιλάς.

ganagnost02
20-05-20, 11:40
47427

Οτι πιο κοντινο βρηκα απο ιντερνετ αν βοηθαει, το εκανα οπως λεει το παραπανω σχεδιο. Φωτο θα μπορω να βγαλω το Σ/Κ.

Σταζει απο το σημειο που εβαλα το κοκκινο.

nyannaco
20-05-20, 12:30
Από όσο καταλαβαίνω από το σχήμα, τα σπιράλ πάνε μέχρι το μηχανισμό, το κόκκινο που δείχνεις δεν πρέπει να δέχεται πίεση δικτύου αλλά μόνο να στεγανώνει το σώμα στο νεροχύτη. Αν είναι έτσι, μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου με σιλικόνη.

ganagnost02
20-05-20, 13:11
ναι τα σπιραλ μπαινουν κατευθειαν στην βρυση οπως και η βιδα της , μετα περνας την ροζετα και το λαστιχακι περνας κατω απ τον παγκο το λαστιχακι, πλαστικο, λαστιχακι/μεταλικο και τα πιανεις με το παξιμαδι μες την βιδα.

Οκ θα δοκιμασω να βαλω σιλικονη και εκει!

Ευχαριστω !

chipakos-original
20-05-20, 14:37
Κάποια στιγμή δάκρυζε η μπαταρία της κουζίνας και αλλαξα μηχανισμό νομίζοντας ότι έχανε νερό από εκεί. Τελικά μέσα στο σώμα της μπαταρίας ήταν το πρόβλημα και ήθελε δύο καινούρια λαστιχάκια , το ένα από πάνω από το μηχανισμό και το άλλο από κάτω μέσα στο σώμα της μπαταρίας,δηλαδή η βλάβη μου αντίστοιχα βρισκόταν μέσα στο Νο5 στο σχήμα.

ganagnost02
21-05-20, 09:10
Καλημερα, να ειμαι τοσο τυχερος σε καινουργια μπαταρια.. θα δοκιμασω την σιλικονη και θα το εχω στον νου μου, αν συνεχισει να τσεκαρω και αυτο.. ευχαριστω πολυ !

ganagnost02
25-05-20, 14:37
Καλησπερα, εριξα με ενεση νερο στο σημειο που εχω δειξει πως χανει και το επιβεβαιωσα, εκανε απο εκει.. εβγαλα ολη την βρυση εβαλα σιλικονη και στην ροζετα και στην μερια που ακουμπα η βρυση και το προβλημα λυθηκε !

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια !!

chipakos-original
25-05-20, 16:28
Καλησπερα, εριξα με ενεση νερο στο σημειο που εχω δειξει πως χανει και το επιβεβαιωσα, εκανε απο εκει.. εβγαλα ολη την βρυση εβαλα σιλικονη και στην ροζετα και στην μερια που ακουμπα η βρυση και το προβλημα λυθηκε !

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια !!
Good - good........