PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΟΥ(160 ΛΙΤΡΩΝ)ΣΤΗΝ ΔΙΠΛΑ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ



pgt397
24-04-20, 04:09
Γεια σας.
Παραθετω ενα σχεδιαγραμα,
Θελω να δωσω ζεστο νερο τουλαχιστον την καλοκαιρινη περιοδο στην διπλα γκαρσονιερα μου που ειναι ενοικιαζομενη.
Εναι 0,80cm-1m μακρια oi διακοπτες νερου μου απο της γκαρσονιερας,
Να τραβηξω γραμμη απο το ζεστο μου προς το ζεστο της γκαρσονιερας.
Διακοπτη σε εμενα να το κλεινω τον χειμωνα.Διακοπτης νερου και στην γκαρσονιερα να σταματαει το νερο του.
Υπαρχει αλλος τροπος,πχ αυτοματοποιημενος?

xsterg
24-04-20, 12:31
τα παντα γινονται και τα παντα δεν γινονται! το οτι θα εχεις πτωση πιεσης νερου οταν ανοιγουν δυο η περισσοτερες καταναλωσεις και δεν θα μπορεις να ρυθμισεις σωστα το ζεστο το εχεις σκεφτει?

nyannaco
24-04-20, 13:47
Πέρα από αυτό που σωστά αναφέρει ο xsterg, η απλή λύση είναι μία χειροκίνητη τρίοδη βάνα που θα επιλέγει αν το εσωτεροικό δίκτυο ΖΝΧ της γκαρσονιέρας θα παίνει από τον ηλιακό ή από το δικό της ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Η σύνδεσή της λογικά θα πρέπει να γίνει στην έξοδο ΖΝΧ του ηλεκτρικού, αλλά η ίδια η βάνα μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε, σε πιο βολικό σημείο για το χειρισμό (εφόσον τραβηχτούν οι αντίστοιχοι σωλήνες, οι οποίοι πάντως καλό είναι να μην είναι μεγάλου μήκους). Οποιαδήποτε άλλη λύση με αυτοματισμούς είναι μεν εφικτή, αλλά αδικαιολόγητα ακριβή. Άλλωστε η εναλλαγή λογικά δεν θα γίνεται συχνά. Το είχα κάνει παλιά στο πατρικό μου με δύο διαμεσρίσματα πάνω-κάτω και δούλεψε πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα.