PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα νερού



νικόλας15
22-04-20, 08:51
γεια σας φίλοι
Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στο παρακάτω πρόβλημα :
κλείνω τον γενικό νερού για να αλλάξω λαστιχάκι στη βρύση του νιπτήρα μπάνιου , ανοίγω την βρύση να αδειάσει το νερό και μετά από 10 λεπτά συνεχίζει να τρέχει το νερό ασταμάτητα. Τι μπορεί να συμβαίνει?

mikemtb73
22-04-20, 09:00
Ίσως κλείνεις λάθος γενικό....
Η δεν τον κλείνεις καλά...
Η έχει χαλάσει (δύσκολο)και δε κλείνει καλά...

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

νικόλας15
22-04-20, 09:58
Ίσως να φταίει ο διακόπτης αλλά όταν τον κλείνω δεν έχω νερό όταν ανοίγω την βρύση στο κρύο παρά μόνο στο ζεστό

Κυριακίδης
22-04-20, 10:08
Κλείσε και τις βάνες που έχουν σχέση με μπόιλερ (θερμοσίφωνο ή ηλιακό) θα τρέξει πάλι αλλά λιγότερο , κάποια στιγμή θα σταματήσει.

νικόλας15
22-04-20, 10:12
ok Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

mikemtb73
22-04-20, 18:14
παρά μόνο στο ζεστό
Εμ, δε το λες εξ'αρχής.....



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xsterg
22-04-20, 19:26
χαλασμενος γενικος.
κλεινεις λαθος γενικο διακοπτη.
υπαρχει και δευτερη παροχη πριν απο τον γενικο του σπιτιου.

δοκιμασε να κλεισεις τον διακοπτη κατω απο το ρολοι.

νικόλας15
13-05-20, 08:05
Φώναξα υδραυλικό και δυστυχώς δεν έβγαλε άκρη, απλά έκλεισε φεύγοντας 3 βάνες δίπλα στον λέβητα του καλοριφέρ και μου είπε να αφήσω το κόκκινο της βρύσης να τρέχει μέχρι να σταματήσει. Πράγμα που δεν έγινε γιατί το νερό έρεε κανονικά.

nyannaco
13-05-20, 08:41
Στο λεβητοστάσιο έχεις και μπόιλερ για ζεστό νερό χρήσης;

νικόλας15
13-05-20, 08:59
το μόνο που γνωρίζω είναι ότι ο θερμοσίφωνας ζεσταίνει το νερό όταν δουλεύει το καλοριφέρ η όταν ανοίγω το ρεύμα του

nyannaco
13-05-20, 11:15
Ο θερμοσίφωνας είναι στο πατάρι πάνω από το μπάνιο, ή στο λεβητοστάσιο;

νικόλας15
13-05-20, 12:36
Είναι στο πατάρι πάνω απο το μπάνιο οριζόντιος αλλά δεν έχει βάνες εκεί. Οι μόνες βάνες που βλέπω είναι στο λεβητοστάσιο , θα ανεβάσω μια φώτο σε λίγο.

nyannaco
13-05-20, 14:12
Με μεγάλη πιθανότητα, έχει τρυπήσει η σερπαντίνα του ηλεκτρομπόιλερ και περνάει νερό από το δίκτυο του λέβητα στο νερό χρήσης. Για να το επιβεβιώσεις πρέπει να κόψεις με κάποιο τρόπο το νερό του λέβητα προς το ηλεκτρομπόιλερ , ή να κλείσεις την πλήρωση του λέβητα στο λεβητοστάσιο, οπότε λογικά θα σταματήσει να σου τρέχει το ζεστό με κλειστό γενικό ύδρευσης στο διαμέρισμά σου.

νικόλας15
13-05-20, 14:22
47412 ποιες βάνες να κλείσω για να σταματήσει το νερό απο το κόκκινο ?

nyannaco
13-05-20, 16:02
Ουσιαστικά θέλεις είτε (α) να αποκόψεις τις δύο σωλήνες που γράφεις "προς το πατάρι", είτε (β) να αποκόψεις την πλήρωση του λέβητα.
Για το (α) που είναι και τι προτιμότρο, βλέπω βάνα που πηγαίνει προς την κάτω από τις δύο σωλήνες, πριν το U. Για την πάνω υπάρχει αντίστοιχη αλλά είναι κρυμμένη πίσω από άλλες σωλήνες στη φωτογραφία; 'Η είναι η βάνα που φαίνεται στη φωτογραφία κάτω από το μανόμετρο του αυτόματου πλήρωσης; Μόνο στο πατάρι δίνει αυτή; Δεν μπορώ να δω με βεβαιότητα. Αν ναι, κλείνεις αυτές τις δύο.
Αν όχι, πάμε στην περίπτωση (β), κλείνεις το διακοπτάκι που είναι πριν τον αυτόματο πλήρωσης, και παίρνει από τον δεξιό από τους σωλήνες που γράφεις "έρχονται από κάπου κάτω".
Αφού κάνεις το (α) ή το (β), και με κλειστό το γενικό του διαμερίσματος, δν θα πρέπει να έχεις συνέχεια νερό από το ζεστό. Αν ανοίγοντας (α) τις δύο βάνες ή (β) το διακόπτη, πάντα με κλειστό το γενικό του διαμερίσματος, σου ξανέρθει νερό στη βρύση του ζεστού, έχεις τρύπια σερπαντίνα.

νικόλας15
13-05-20, 17:39
Ευχαριστώ για την απάντηση, να είσαι καλά

Ουσιαστικά θέλεις είτε (α) να αποκόψεις τις δύο σωλήνες που γράφεις "προς το πατάρι", είτε (β) να αποκόψεις την πλήρωση του λέβητα.
Για το (α) που είναι και τι προτιμότρο, βλέπω βάνα που πηγαίνει προς την κάτω από τις δύο σωλήνες, πριν το U. Για την πάνω υπάρχει αντίστοιχη αλλά είναι κρυμμένη πίσω από άλλες σωλήνες στη φωτογραφία; 'Η είναι η βάνα που φαίνεται στη φωτογραφία κάτω από το μανόμετρο του αυτόματου πλήρωσης; Μόνο στο πατάρι δίνει αυτή; Δεν μπορώ να δω με βεβαιότητα. Αν ναι, κλείνεις αυτές τις δύο.
Αν όχι, πάμε στην περίπτωση (β), κλείνεις το διακοπτάκι που είναι πριν τον αυτόματο πλήρωσης, και παίρνει από τον δεξιό από τους σωλήνες που γράφεις "έρχονται από κάπου κάτω".
Αφού κάνεις το (α) ή το (β), και με κλειστό το γενικό του διαμερίσματος, δν θα πρέπει να έχεις συνέχεια νερό από το ζεστό. Αν ανοίγοντας (α) τις δύο βάνες ή (β) το διακόπτη, πάντα με κλειστό το γενικό του διαμερίσματος, σου ξανέρθει νερό στη βρύση του ζεστού, έχεις τρύπια σερπαντίνα.

xsterg
16-05-20, 17:26
εγω δεν καταλαβα. εφερες υδραυλικο και δεν εβγαλε ακρη και εφυγε απραγος? δεν μπορω να μην το σχολιασω...

νικόλας15
16-05-20, 19:12
εγω δεν καταλαβα. εφερες υδραυλικο και δεν εβγαλε ακρη και εφυγε απραγος? δεν μπορω να μην το σχολιασω...

Εχεις δίκιο αλλά έτσι είναι , τελικά ήρθε ένας έμπειρος και το έφτιαξε κάτι με το αντιεπίστροφο (κάπως έτσι) μου είπε και φυσικά άλλαξε όλους τους διακόπτες που ήταν σάπιοι. Επίσης μου είπε ότι αυτός που πέρασε την αρχική εγκατάσταση είχε κάνει του κόσμου τις πατέντες με διακλαδώσεις λαβύρινθους και πρότεινε να κανονίσουμε να έρθει κάποια στιγμή να τα διορθώσουμε ακυρώνοντας κάποιες σωληνώσεις που δεν χρειάζονται. Αυτά συμβαίνουν εν Ελλάδι. Αλίμονο απο εμάς του άσχετους που πληρώνουμε χωρίς να γνωρίζουμε τι πραγματικά συμβαίνει.