PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορροφητήρας davoline tau hpa 60



macgyver3
25-01-20, 20:52
Καλησπέρα

τοποθέτησα τον συγκεκριμένο απορροφητήρα

Τραβάει καλά, αλλά γεμίζουν υγρασία τα φίλτρα του από την 1η μέρα και στάζουν στο φαγητό.

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να τρελαθώ!

Η σωλήνα είναι φ150, ξεκινάει κάθετα στα 80cm και συνεχίζει οριζόντια στα 150cm, και το καπάκι εξαερισμου είναι με σίτα.

xsterg
26-01-20, 13:54
καπου ειναι βουλωμενο. κοιτα κονα στην εξοδο μην τυχον εχει σκουπιδια, βουλωμενο φιλτρο η καποιο εμποδιο. επισης κοιτα για σπασμενη σωληνα.

vasilllis
26-01-20, 14:15
Η εξοδος του απορροφητηρα ποσο ειναι ?Γιατι εβαλες Φ80?

mikemtb73
26-01-20, 23:58
Η εξοδος του απορροφητηρα ποσο ειναι ?Γιατι εβαλες Φ80?Που το βρήκες το Φ80 [emoji848]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΗΝ1984
27-01-20, 00:02
Δούλεψε τον με μεγαλύτερη ταχύτητα.

tomis
27-01-20, 12:06
μήπως τον δουλεύεις στην επανακυκλοφορία και δεν βγάζει έξω τον αέρα...;;

macgyver3
27-01-20, 12:12
βουλωμένο δεν είναι πουθενά.
φ150 εχω βάλει ρε παιδιά.
80 cm είναι το μήκος κάθετα και 150 cm το μήκος του οριζόντια ώστε να βγει έξω η σωλήνα.
Εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει σε όλες τις ταχύτητες!

vasilllis
27-01-20, 17:37
Που το βρήκες το Φ80 [emoji848]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalkλάθος καταλαβα.
βουλωμένο δεν είναι πουθενά.
φ150 εχω βάλει ρε παιδιά.
80 cm είναι το μήκος κάθετα και 150 cm το μήκος του οριζόντια ώστε να βγει έξω η σωλήνα.
Εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει σε όλες τις ταχύτητες!η τρύπα που βγαίνει έξω από το σπίτι που κοιτάει;βορά νότο κλπ.

macgyver3
27-01-20, 21:29
Νότια κοιτάει.
Μίλησα με υπάλληλο της εταιρείας και μου εξήγησε ότι γίνεται υγροποίηση των υδρατμών λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.
το θέμα είναι ότι με τον προηγούμενο απορροφητήρα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και ας είχε κι εκείνος μεταλλικά φίλτρα

Κυριακίδης
27-01-20, 23:21
Πάρε ένα αλφάδι μεγάλο και στην οριζόντια σωλήνα δώσε μια κλίση 2cm χαμηλότερα στο ακραίο σημείο εξόδου. (εδώ πρέπει να επιβεβαιώσεις αν στην οριζόντια σωλήνα κατακάθονται υγρασίες που πιθανόν να επιστρέφουν προς τα πίσω)
Σε τι απόσταση τοποθέτησες τον απορροφητήρα (του κάτω μέρους απορροφητήρα) από την επιφάνεια του πάνω μέρους της εστίας
Η γωνία (ένωση της γωνίας) που έβαλες μεταξύ της κάθετης σωλήνας με της οριζόντιας είναι η ίδια με αυτήν που είχες πριν?

vasilllis
28-01-20, 08:31
Νότια κοιτάει.
Μίλησα με υπάλληλο της εταιρείας και μου εξήγησε ότι γίνεται υγροποίηση των υδρατμών λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.
το θέμα είναι ότι με τον προηγούμενο απορροφητήρα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και ας είχε κι εκείνος μεταλλικά φίλτρααυτό το γνωρίζω. πιστεύω ότι δεν τραβάει καλά και γίνεται αυτό το πρόβλημα .
ακριβώς το ίδιο θα έκανε (σε μεγαλύτερο βαθμό) αν τον είχες κλειστό ή δοκίμασε σε ποιο μικρή σκάλα

macgyver3
28-01-20, 11:30
τον είχα στα 65 cm από την εστία όπως έλεγε ο κατασκευαστής, αλλά τον δοκίμασα και στα 60 cm, σύμφωνα με τον προηγούμενο.
το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Η γωνία μου είναι άλλη γιατί από φ100 που είχα πλέον έβαλα φ150

macgyver3
28-01-20, 11:41
αυτό το γνωρίζω. πιστεύω ότι δεν τραβάει καλά και γίνεται αυτό το πρόβλημα .
ακριβώς το ίδιο θα έκανε (σε μεγαλύτερο βαθμό) αν τον είχες κλειστό ή δοκίμασε σε ποιο μικρή σκάλα

το θέμα είναι ότι τραβάει ανέλπιστα καλά, ότι και να μαγείρεψε η γυναίκα μου δεν άφησε ίχνος μυρωδιάς.
δοκίμασα το τεστ της χαρτοπετσέτας και δουλεύει σωστά.
Μου φαίνεται αδιανόητο να νοιώθεις ότι τραβάει δυνατά ο απορροφητήρας αλλά να μαζεύουν υγρασία τα φίλτρα του

macgyver3
28-01-20, 14:42
Λοιπόν, έχω νέα.
Δοκίμασα από περιέργεια το φίλτρο του παλιού μου απορροφητήρα (το στερέωσα με πατέντα).
Δεν μαζεύει καθόλου σταγόνες.
Ξέρει κανείς πώς θα μπορούσα να αλλάξω τα φίλτρα, και δεν εννοώ εργοστασιακά, αλλά αν υπάρχει κάποιο μαγαζί να του πάω τα φίλτρα και να μου τα τροποποιήσει με ποιό ενισχυμένα

Κυριακίδης
28-01-20, 20:23
Δεν είναι εύκολο ο κατασκευαστής να μην έχει προβλέψει τα σωστά φίλτρα που απαιτούνται για να αποσοβήσουν το αναφερθέν πρόβλημα που αναφέρεις . Υπάρχει περίπτωση τα εργοστασιακά φίλτρα να τα έχεις τοποθετήσει με λάθος τρόπο? (π.χ. να τοποθετούνται αλλιώς ή και ανάποδα)

macgyver3
29-01-20, 12:36
ειλικρινά πολύ θα ήθελα να έχω κάνει τέτοια "πατάτα" γιατί η λύση θα ήταν απλή.
τα φίλτρα του προηγούμενου απορροφητήρα είναι συμπαγή.
τα φίλτρα του καινούριου δεν έχουν τόσο πυκνή πλέξη και κυρίως βλέπω αρκετό τζόγο στο πλαίσιο των φίλτρων σαν να λείπουν μια-δυο στρώσεις φίλτρων.