PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοσίφωνας σε καινουργιο σπίτι



b_eliades
22-01-20, 20:26
Καλησπέρα. Μετακόμισα στο καινούργιο σπίτι κ διαπίστωσα ότι ενώ ανάβω τον θερμοσίφωνα για κανα 2ώρο, το ζεστό νερό δεν κρατάει για πάνω απο 15 λεπτά.

Ο θερμοσίφωνας που τον κοίταξα, φαίνεται να είναι καινούργιος κ σε καλή κατάσταση.

Γράφω κ τα χαρακτηριστικά του να μου πείτε τη γνώμη σας.

ELCO
TYPE:EL-60 F
POWER:4KW
VOLT:230
PROTECTION:IP 23
PRESSURE:10 BAR

mikemtb73
22-01-20, 23:45
15 λεπτά εννοείς να τρέχει νερό Έτσι?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

b_eliades
23-01-20, 00:33
Ναι, ακριβώς αυτό

ΗΝ1984
23-01-20, 00:33
Θερμοκρασία θερμοστάτη; Είναι τουλάχιστον 55 κελσιου

antonis_p
23-01-20, 06:07
Πόσα λίτρα; Αν είναι 80lt σε 15 λεπτά συνεχόμενης ροής, ακούγεται λογικό να έχει μπει αρκετό κρύο νερό μέσα ώστε να κρυώσει και αυτό που ζέστανες.

antonis_p
23-01-20, 06:23
ELCO
TYPE:EL-60 F


Μάλλον ο θερμοσίφωνας είναι 60lt.
Εσύ ανάβεις το θερμοσίφωνα για 2 ή 20 ώρες, αυτός λειτουργεί για 15', μετά ο θερμοστάτης τον απενεργοποιεί (σβήνει & το λαμπάκι) και εσύ έχεις να χρησιμοποιήσεις 60lt που από το πρώτο λίτρο κρύου νερού που μπαίνει σε αυτόν, αυτά κρυώνουν.
Μια χαρά δείχνει να λειτουργεί ο θερμοσίφωνας.

nyannaco
23-01-20, 08:06
Μία μέση ροή για ντους είναι 6lt/min. Στα 15 λεπτά, 15x6lt/min=90lt/min. Ο θερμοσίφωνας είναι 60lt!
Βέβαια τραβάς και λίγο κρύο μαζί με το ζεστό, αλλά και το ζεστό αναμειγνύεται με κρύο μέσα στο θερμοσίφωνα όσο τραβάς, και μειώνεται η θερμοκρασία του. Ολα τα νούμερα κουμπώνουν μια χαρά, δεν υπάρχει τίποτα παράξενο.
Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις, (α) να ανεβάσεις σε υψηλότερη θερμοκρασία το θερμοστάτη, αποδεχόμενος τον υψηλότερο κίνδυνο εγκαύματος και την υψηλότερη πιθανότητα να αρχίσει να στάζει η βαλβίδα ασφαλείας, ή (β) να συντομεύσεις τα ντους, 15 λεπτά είναι μάλλον πολλά για ένα ντους!

b_eliades
23-01-20, 15:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οσον αφορά τα λίτρα του θερμοσίφωνα, δεν μπορώ να τα δω. Απο εκεί κ πέρα, το ντουζ το έφερα σαν παράδειγμα. Αν θέλω δλδ να πλύνω πιάτα κ να κάνω ντουζ, θα πρέπει να τον ανοίξω 2 φορές το θερμοσίφωνα.

Το θερμοσίφωνα αν τον έχω ανοιχτό για περισσότερη ώρα-ας πουμε για 3 ώρες-θα κρατήσει περισσότερο το ζεστό ή απο κάποια ώρα κ μετά, όσο κ αν μείνει ανοιχτός ο θερμοσίφωνας δεν έχει καμία σημασία?

vasilllis
23-01-20, 16:40
αυτός έχει ένα θερμοστάτη μέσα.εσυ το ανάβεις και αυτός ζεσταίνεται μεχρι ο θερμοστάτης να κόψει από θερμοκρασία την έξοδο του.οποτε εσύ μπορεί να το ανάβεις μια ώρα αλλά να καίει 30λ.
αν δεν τραβήξεις νερό ,εφόσον έχει ζεσταθεί ,και έχεις την ασφάλεια σηκωμενη,τότε θα ξαναναψει μολις το νερό παγώσει (λόγω κρυου) από την εξωτερική θερμοκρασια.αν τραβήξεις νερό και μπει κρύο τότε πολύ γρηγορότερα θα παγώσει το νερό άρα θα ξαναλειτουργήσει η αντίσταση.
η λογική του 60ρι είναι τον άναψα-έκανα μπάνιο-πάγωσε νερο-ξανααναψα έπλυνα πιάτα κλπ.

ΥΓ να πεις στην κυρά να σου πάρει πλυντήριο πιάτων :) .πάτα και λίγο πόδι....

nyannaco
23-01-20, 16:48
ΥΓ να πεις στην κυρά να σου πάρει πλυντήριο πιάτων :) .πάτα και λίγο πόδι....
Έγραψες!!!! :lool:

Panoss
23-01-20, 17:19
ΥΓ να πεις στην κυρά να σου πάρει πλυντήριο πιάτων :) .πάτα και λίγο πόδι....
....:lool:....

b_eliades
23-01-20, 18:51
αυτός έχει ένα θερμοστάτη μέσα.εσυ το ανάβεις και αυτός ζεσταίνεται μεχρι ο θερμοστάτης να κόψει από θερμοκρασία την έξοδο του.οποτε εσύ μπορεί να το ανάβεις μια ώρα αλλά να καίει 30λ.
αν δεν τραβήξεις νερό ,εφόσον έχει ζεσταθεί ,και έχεις την ασφάλεια σηκωμενη,τότε θα ξαναναψει μολις το νερό παγώσει (λόγω κρυου) από την εξωτερική θερμοκρασια.αν τραβήξεις νερό και μπει κρύο τότε πολύ γρηγορότερα θα παγώσει το νερό άρα θα ξαναλειτουργήσει η αντίσταση.
η λογική του 60ρι είναι τον άναψα-έκανα μπάνιο-πάγωσε νερο-ξανααναψα έπλυνα πιάτα κλπ.

ΥΓ να πεις στην κυρά να σου πάρει πλυντήριο πιάτων :) .πάτα και λίγο πόδι....

Σ'ευχαριστώ, ησουν απόλυτα κατανοητός. Μια ακόμη ερώτηση. Κατά πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ ζεστό νερό με αναμμένο θερμοσίφωνα?

Α! Επίσης δεν έχω κυρά γιατί πολύ απλά είμαι γκέι :)

nyannaco
24-01-20, 08:33
Σ'ευχαριστώ, ησουν απόλυτα κατανοητός. Μια ακόμη ερώτηση. Κατά πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ ζεστό νερό με αναμμένο θερμοσίφωνα?Υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι ασφαλές, υπό την έννοια ότι ακόμη και αν υπάρξει διαρροή από την αντίσταση θα σε προτρατέψει ο ΔΔΕ (το "ρελέ") ΑΝ υπάρχει και λειτουργεί σωστά, και ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει γείωση της προκοπής. Εξαρτάται λοιπόν σε μεγάλο βαθμό από την ηλικία του σπιτιού, και τη σοβαρότητα του εγκαταστάτη και του ιδιοκτήτη.


Α! Επίσης δεν έχω κυρά γιατί πολύ απλά είμαι γκέι :)Αν ήσουν γκέι θα είχες πλυντήριο :wiink:, αλλά αυτό είναι άσχετο τελικά.

b_eliades
24-01-20, 16:01
Υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι ασφαλές, υπό την έννοια ότι ακόμη και αν υπάρξει διαρροή από την αντίσταση θα σε προτρατέψει ο ΔΔΕ (το "ρελέ") ΑΝ υπάρχει και λειτουργεί σωστά, και ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει γείωση της προκοπής. Εξαρτάται λοιπόν σε μεγάλο βαθμό από την ηλικία του σπιτιού, και τη σοβαρότητα του εγκαταστάτη και του ιδιοκτήτη.

Αν ήσουν γκέι θα είχες πλυντήριο :wiink:, αλλά αυτό είναι άσχετο τελικά.

Εχει ένα μήνα που μετακόμισα, ακόμα δεν έχω πιο βασικά πράγματα. Το ρελε φαντάζομαι ότι είναι το αντι-ηλεκτροπληξιακό. Δεν είχε το σπίτι κ έφερα ηλεκτρολόγο να το τσεκάρει κ μου έβαλε.