PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ



toalex
28-12-19, 22:40
Καλησπερα και Χρόνια πολλά, θα ήθελα να ρωτήσω, το θερμοσίφωνο οποτε το ανάβω οχι ομως πάντα τρεχει η βαλβιδα αντεπιστροφης!!Εαν βαλω μειωτη πιεσης 3.5 bar στην εισοδο του κρυου στον θερμοσιφωνα πριν την βαλβιδα αντεπιστροφης υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να τρέχει;
Ευχαριστώ πολύ.

Κυριακίδης
28-12-19, 23:52
Νομίζω όχι , με την λογική ότι εντός του θερμοσίφωνα θα επικρατήσουν οι ίδιες πιέσεις. Και άρα έχει πρόβλημα η βαλβίδα αντεπιστροφής.
https://www.xn--pxacaquu0ad.eu/e-shop/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%C F%89%CE%BD%CE%B5%CF%82-elco-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%C F%82/

vasilllis
28-12-19, 23:57
Πετρο γιατι λες οχι?δεν θα εχει ιδια πιεση μετα τον μειωτη.
Αν το προβλημα ειναι η υψηλη πιεση και οχι η ελλατωματικη βαλβιδα θα κανει δουλεια.Θα προτεινα να αλλαξεις μια βαλβιδα πρωτα (αν δεν μπορεις να μετρησεις την πιεση)

Gregpro
28-12-19, 23:59
Η δουλεια της βαλβιδας ειναι να σταζει. Βαλε ενα δοχειο διαστολης 8 λιτρα φουσκωμενο 0.5 bar κατω απο την πιεση του δικτυου. Αν η πιεση ειναι πανω απο 5 bar, βαλε ΚΑΙ μειωτη.

Gregpro
29-12-19, 00:00
Πετρο γιατι λες οχι?δεν θα εχει ιδια πιεση μετα τον μειωτη.
Αν το προβλημα ειναι η υψηλη πιεση και οχι η ελλατωματικη βαλβιδα θα κανει δουλεια.Θα προτεινα να αλλαξεις μια βαλβιδα πρωτα (αν δεν μπορεις να μετρησεις την πιεση)

Και 2 bar να ειναι η πιεση λογω τοποθετησης μειωτη, οι διαστολες θα την ανεβασουν πανω απο 8 bar. Κοιτα τι εγραψα παραπανω.

selectronic
29-12-19, 18:58
Καλησπερα και Χρόνια πολλά, θα ήθελα να ρωτήσω, το θερμοσίφωνο οποτε το ανάβω οχι ομως πάντα τρεχει η βαλβιδα αντεπιστροφης!!Εαν βαλω μειωτη πιεσης 3.5 bar στην εισοδο του κρυου στον θερμοσιφωνα πριν την βαλβιδα αντεπιστροφης υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να τρέχει;
Ευχαριστώ πολύ.

Έχεις υψηλή πίεση νερού, στο όριο του να ανοίξει το ασφαλιστικό και η εξτρά πίεση από την διαστολή του νερού όταν το ζεσταίνεις είναι αρκετή για να κάνει την βαλβίδα να αρχίσει να ανοίγει (που είναι η δουλειά της).
Για το καλό όλων των υδραυλικών στο σπίτι, βάλε ρυθμιστή πίεσης στην παροχή του νερού (όχι μόνο στον θερμοσίφωνα).

νεκταριοος
29-12-19, 20:16
για χαρα και χρονια πολλα σε ολους πχ εδω αιγινα εχουμε 9,5 bar( μετρημενη με μανωμετρο ) ποσο ειναι η σωστη πιεση ομως ? για να μαθαινουμε και εμεις ευχαριστω.
Α και καλη χρονια.

vasilllis
29-12-19, 21:15
Και 2 bar να ειναι η πιεση λογω τοποθετησης μειωτη, οι διαστολες θα την ανεβασουν πανω απο 8 bar. Κοιτα τι εγραψα παραπανω.
Γρηγορη οι βαλβίδες ασφαλείας των θερμοσιφωνων ειναι να τον προστατευσουν απο το οριο αντοχης τους.Αναγκαιο κακο ειναι να σταζουν.
Δεν νομιζω να ανεβαινει 8 bar η πιεση λογω διαστολων(αν εχεις κανει υπολογισμους τοτε δεκτοι) και βεβαια με 8 bar h βαλβιδα δεν ανοιγει.

Νεκτάριε εισαι στα όρια αντοχης των υλικών κατασκευης της εγκασταστασης σου.Καλο θα ηταν να μπεις ενας μειωτης.

selectronic
29-12-19, 21:25
Και 2 bar να ειναι η πιεση λογω τοποθετησης μειωτη, οι διαστολες θα την ανεβασουν πανω απο 8 bar. Κοιτα τι εγραψα παραπανω.

Γρηγορη οι βαλβίδες ασφαλείας των θερμοσιφωνων ειναι να τον προστατευσουν απο το οριο αντοχης τους.Αναγκαιο κακο ειναι να σταζουν.
Δεν νομιζω να ανεβαινει 8 bar η πιεση λογω διαστολων(αν εχεις κανει υπολογισμους τοτε δεκτοι) και βεβαια με 8 bar h βαλβιδα δεν ανοιγει.

Νεκτάριε εισαι στα όρια αντοχης των υλικών κατασκευης της εγκασταστασης σου.Καλο θα ηταν να μπεις ενας μειωτης.

Καλά το λέει, σφαίρα ανεβαίνει η πίεση, αν η διαφορά μεταξύ κρύου/ζεστού νερού ήταν μόνο 1-2bar τότε οι βαλβίδες 10/12 bar δεν θα άνοιγαν ποτέ:

https://pylarinos.gr/images/blog/diagramma-metrisis-piesis-valvidas.jpg


για χαρα και χρονια πολλα σε ολους πχ εδω αιγινα εχουμε 9,5 bar( μετρημενη με μανωμετρο ) ποσο ειναι η σωστη πιεση ομως ? για να μαθαινουμε και εμεις ευχαριστω.
Α και καλη χρονια.
10bar είναι το όριο του δικτύου, δεν μπορώ να καταλάβω πως έχετε 9.5bar εκεί...
Κάτω από 5bar ρυθμίζεις την πίεση.

vasilllis
29-12-19, 21:32
Καλά το λέει, σφαίρα ανεβαίνει η πίεση, αν η διαφορά μεταξύ κρύου/ζεστού νερού ήταν μόνο 1-2bar τότε οι βαλβίδες 10/12 bar δεν θα άνοιγαν ποτέ:

https://pylarinos.gr/images/blog/diagramma-metrisis-piesis-valvidas.jpg


10bar είναι το όριο του δικτύου, δεν μπορώ να καταλάβω πως έχετε 9.5bar εκεί...
Κάτω από 5bar ρυθμίζεις την πίεση.

απορω οι δικες μου βαλβιδες στο σπιτι και σε οσα εχω επισκεφτει τοτε γιατι δεν τρεχουν.
Ηθελα να ηξερα τι μελετη εγινε και βγηκε αυτο το γραφημα ή οσους θερμοσιφωνες εχω δει εγω εχουν χαλασμενες βαλβιδες και ανθεκτικους θερμοσιφωνες?

selectronic
29-12-19, 21:37
απορω οι δικες μου βαλβιδες στο σπιτι και σε οσα εχω επισκεφτει τοτε γιατι δεν τρεχουν.
Ηθελα να ηξερα τι μελετη εγινε και βγηκε αυτο το γραφημα ή οσους θερμοσιφωνες εχω δει εγω εχουν χαλασμενες βαλβιδες και ανθεκτικους θερμοσιφωνες?

Το λέει:
"Ο θερμοστάτης ρυθμισμένος στο μέγιστο. Διάρκεια θέρμανσης 1h17min."

Πολλές βαλβίδες που βλέπεις σε πλυντήρια, καφετιέρες κτλ γράφουν ότι είναι για μέγιστη πίεση 5-7bar...

vasilllis
29-12-19, 21:44
Γιαννη
να του το κανω πιο απλο.Ας βγαλει τον θερμοστατη να τον πεταξει.Ηδη απο το 6,5ο λεπτο(καλα δεν συζηταμε τη μοναδα μετρησης ειναι τα λεπτα-αφου πρεπει να εχουμε Δθ - αλλα εστω) σταζει η βαλβιδα.Με 6kw αντισταση (σε 60lt θερμοσιφωνα-απορω και αυτη που την βρηκε) σε 6,5 λεπτα εχει φτασει οριο και σταζει.Εμενα που ειναι 4kw σε 15 λεπτα(διπλασιο χρονο) δενεχει φτασει 45 βαθμους.

selectronic
29-12-19, 21:53
Μάλλον γιατί εσύ δεν έχεις τον θερμοστάτη στο τέρμα?
Εμένα μετά από 15 λεπτά αν ανοίξω μόνο το ζεστό και βάλω το χέρι μου θα πάθω σίγουρα έγκαυμα.
Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι να σου πω, δεν την έκανα εγώ την δοκιμή :/

vasilllis
29-12-19, 22:36
Μάλλον γιατί εσύ δεν έχεις τον θερμοστάτη στο τέρμα?
Εμένα μετά από 15 λεπτά αν ανοίξω μόνο το ζεστό και βάλω το χέρι μου θα πάθω σίγουρα έγκαυμα.
Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι να σου πω, δεν την έκανα εγώ την δοκιμή :/
Eχεις δοχειο διαστολης ή σου σταζει η βαλβιδα?

Gregpro
30-12-19, 00:02
Γρηγορη οι βαλβίδες ασφαλείας των θερμοσιφωνων ειναι να τον προστατευσουν απο το οριο αντοχης τους.Αναγκαιο κακο ειναι να σταζουν.
Δεν νομιζω να ανεβαινει 8 bar η πιεση λογω διαστολων(αν εχεις κανει υπολογισμους τοτε δεκτοι) και βεβαια με 8 bar h βαλβιδα δεν ανοιγει.

Νεκτάριε εισαι στα όρια αντοχης των υλικών κατασκευης της εγκασταστασης σου.Καλο θα ηταν να μπεις ενας μειωτης.
Οι νεες βαλβιδες ασφαλειας βγαινουν στα 8 η στα 10 bar. Παλιοτερα υπηρχαν οι βαλβιδες-σταυροι 10-12 bar και ακομα πιο παλια 12-14 bar (καποιοι δολοφονοι τις πωλουν ακομα.) Εχω τοποθετησει μανομετρο σε θερμοσιφωνα και ενω η αρχικη πιεση ηταν 3 bar, με τη διαστολη εφτασε τα 10 και ανοιξε η βαλβιδα. Αυτο δεν συμβαινει σε ολα τα σπιτια οπως παρατηρησες, επειδη μερικες φορες τυχαινει η βαλβιδα να αφηνει τις διαστολες να επιστρεφουν στο δικτυο και σε συνδυασμο με την ελλειψη αντεπιστροφου στο υδρομετρο, η βαλβιδα δεν ανοιγει ποτε. Υπαρχει τεραστια ελλειψη ενημερωσης πανω στο θεμα και εχω βαρεθει να βλεπω τους παντες να προτεινουν την τοποθετηση μειωτη πιεσεως στα τυφλα. Αυτο δεν το λεω για να προσβαλλω καποιον, θελω να τονισω ποιος ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης. Τα σωστα βηματα ειναι τα εξης:
1. Τοποθετουμε μανομετρο στον ιδιο οροφο που βρισκεται ο θερμοσιφωνας, ωστε αυτο να μας δειξει την πραγματικη πιεση. Διαβαζουμε την πιεση αργα τη νυχτα, ωστε να ξερουμε ποια ειναι η μεγιστη τιμη.
2. Αν η πιεση ειναι εως 5 bar, τοποθετουμε δοχειο διαστολης 8 η 12 λιτρα και το φουσκωνουμε 0.5 bar κατω απο την πιεση της εγκαταστασης. Εκει τελειωνει το πανηγυρι. Επανελεγχος του δοχειου καθε 6 μηνες.
3. Αν η πιεση ειναι πανω απο 5 bar, τοποθετουμε μειωτη πιεσεως ΚΑΙ δοχειο διαστολης. Η τοποθετηση μονο μειωτη και οχι δοχειου, ειναι πολυ πιθανο να μη λυσει το προβλημα.

selectronic
30-12-19, 00:27
Eχεις δοχειο διαστολης ή σου σταζει η βαλβιδα?

Τίποτα από τα δύο. Δεν έχω όμως και υψηλή πίεση νερού.

Τα παρακάτω στα λέω στα σίγουρα αφού τα ξέρω από υδραυλικό (καλό):

Το να τρέχει η βαλβίδα ασφαλείας στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή ηλιακό είναι "κλασσική περίπτωση βλάβης" εδώ και δεκαετίες και οφείλετε όπως είπα στην υψηλή πίεση στο δίκτυο του νερού (99%).
Ο υδραυλικός αφού ελέγξει πρώτα ότι δεν έχει κολλήσει ο θερμοστάτης, που είναι η μόνη άλλη περίπτωση και ο λόγος που μπαίνει η βαλβίδα για να μην γίνει βόμβα ο θερμοσίφωνας (συμβαίνει ΠΟΛΥ σπάνια αλλά τότε τα αποτελέσματα είναι θεαματικά), και αφού έχει ανοίξει μία βρύση για να επιβεβαιώσει ότι όντως έχει μεγάλη πίεση το νερό στο σπίτι, προτείνει ένα από τα παρακάτω:

-Τοποθέτηση δοχείου διαστολής, κλασσική λύση πιο παλιά.
-Τοποθέτηση ρυθμιστή πίεσης στον θερμοσίφωνα ή ακόμα καλύτερα στην κεντρική παροχή του σπιτιού. Βελτιώνει πολύ τα πράγματα, ιδίως σε παλιά σπίτια που δεν είχαν πίνακα με αντιπληγματικές βαλβίδες (https://www.oikoshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=4040) κτλ. Γενικά η πολύ πίεση κάνει (μακροχρόνια) κακό σε πολλά στην εγκατάσταση (πχ αν δεν έχεις αντιπληγματικές που είπα πριν το φαινόμενο (https://www.youtube.com/watch?v=xoLmVFAFjn4) είναι μεγαλύτερο) και σε συσκευές που όπως είπα μπορεί να έχουν βαλβίδες/αντλίες/κτλ με μέγιστο όριο 5-6-7bar.
Άλλες "μπακαλίστικες λύσεις":
-Τοποθέτηση βαλβίδας ασφαλείας μεγαλύτερης ονομαστικής πίεσης. Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, 8-10-12 bar υπάρχουν απ' όσο ξέρω εγώ (:001_unsure:) αλλά αν ίιιιιισα που δακρύζει κάποιες μέρες/κάποιες φορές/κτλ και έχεις 8bar ασφαλιστικό, μπορεί με ένα 10/12 να την σκαπουλάρεις.
-Ρύθμιση του θερμοστάτη σε πιο χαμηλή θερμοκρασία. Πάλι λύση με αμφίβολο αποτέλεσμα.
-Υπάρχει κι άλλη μία "λύση" τέτοια, αλλά δεν μου έρχεται τώρα στο μυαλό... :/

Κατά την ταπεινή μου άποψη και χωρίς να είμαι υδραυλικός, όποιος έχει πίεση πάνω από 5bar θα πρέπει να βάλει έναν ρυθμιστή πίεσης με φίλτρο που μπορείς να καθαρίσεις κάθε 2-3 χρόνια και να ρυθμίσει την πίεση κάπου στα 3-4bar.
Ο ρυθμιστής αν χαλάσει θα το καταλάβεις αμέσως (μικρότερη ή μεγαλύτερη πίεση νερού στο σπίτι), αν ανέβει η πίεση στο σπίτι με τα χρόνια και η ασφαλιστική βαλβίδα έχει κολλήσει από τίποτα άλατα, θα το καταλάβεις με άσχημο τρόπο...

edit:
το έφτιαξα το μήνυμα με τον converter αυτόν (http://www.online-decoder.com/el), συγκεκριμένα από ISO-8859-7 σε UTF-8

selectronic
30-12-19, 00:32
Δεν ξέρω γιατί το προηγούμενο μήνυμα βγαίνει έτσι, έγραφα ώρα και μετά μου ζήτησε πάλι να κάνω log-in όταν πάτησα το "απάντηση"...
Ψάχνω κάποιον on-line converter να το κάνω edit με σωστούς χαρακτήρες.

selectronic
30-12-19, 01:04
Οι νεες βαλβιδες ασφαλειας βγαινουν στα 8 η στα 10 bar. Παλιοτερα υπηρχαν οι βαλβιδες-σταυροι 10-12 bar και ακομα πιο παλια 12-14 bar (καποιοι δολοφονοι τις πωλουν ακομα.) Εχω τοποθετησει μανομετρο σε θερμοσιφωνα και ενω η αρχικη πιεση ηταν 3 bar, με τη διαστολη εφτασε τα 10 και ανοιξε η βαλβιδα. Αυτο δεν συμβαινει σε ολα τα σπιτια οπως παρατηρησες, επειδη μερικες φορες τυχαινει η βαλβιδα να αφηνει τις διαστολες να επιστρεφουν στο δικτυο και σε συνδυασμο με την ελλειψη αντεπιστροφου στο υδρομετρο, η βαλβιδα δεν ανοιγει ποτε. Υπαρχει τεραστια ελλειψη ενημερωσης πανω στο θεμα και εχω βαρεθει να βλεπω τους παντες να προτεινουν την τοποθετηση μειωτη πιεσεως στα τυφλα. Αυτο δεν το λεω για να προσβαλλω καποιον, θελω να τονισω ποιος ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης. Τα σωστα βηματα ειναι τα εξης:
1. Τοποθετουμε μανομετρο στον ιδιο οροφο που βρισκεται ο θερμοσιφωνας, ωστε αυτο να μας δειξει την πραγματικη πιεση. Διαβαζουμε την πιεση αργα τη νυχτα, ωστε να ξερουμε ποια ειναι η μεγιστη τιμη.
2. Αν η πιεση ειναι εως 5 bar, τοποθετουμε δοχειο διαστολης 8 η 12 λιτρα και το φουσκωνουμε 0.5 bar κατω απο την πιεση της εγκαταστασης. Εκει τελειωνει το πανηγυρι. Επανελεγχος του δοχειου καθε 6 μηνες.
3. Αν η πιεση ειναι πανω απο 5 bar, τοποθετουμε μειωτη πιεσεως ΚΑΙ δοχειο διαστολης. Η τοποθετηση μονο μειωτη και οχι δοχειου, ειναι πολυ πιθανο να μη λυσει το προβλημα.

Φαντάζομαι ότι είσαι υδραυλικός οπότε ξέρεις τι λες, η μόνη μου ένσταση είναι για το δοχείο διαστολής που δεν κρατάει για πάντα, μπορεί να σε βγάλει 10-20 χρόνια αλλά μπορεί να χαλάσει (το λάστιχο-μεμβράνη να τρυπήσει κτλ) σε 2-3 χρόνια, οπότε θα έλεγα να αποφεύγετε η εγκατάστασή του αν είναι εφικτό. Αν ΠΡΕΠΕΙ να μπει για να λυθεί το πρόβλημα, τότε οκ.

Πάντως εγώ ξέρω προσωπικά, όχι "έχω ακούσει" ή "μου είπε ο μπατζανάκης του θείου της νονάς μου" τρία σπίτια που είχαν τέτοιο πρόβλημα (ένα σε ηλιακό από την πρώτη μέρα που μπήκε και δύο σε θερμοσίφωνα) και λύθηκε μόνο με ρυθμιστή πίεσης, μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια και τα περισσότερα να χρειάζονται και δοχείο διαστολής, δεν είμαι της δουλειάς να ξέρω εκατοντάδες περιπτώσεις...

Gregpro
30-12-19, 12:47
Φαντάζομαι ότι είσαι υδραυλικός οπότε ξέρεις τι λες, η μόνη μου ένσταση είναι για το δοχείο διαστολής που δεν κρατάει για πάντα, μπορεί να σε βγάλει 10-20 χρόνια αλλά μπορεί να χαλάσει (το λάστιχο-μεμβράνη να τρυπήσει κτλ) σε 2-3 χρόνια, οπότε θα έλεγα να αποφεύγετε η εγκατάστασή του αν είναι εφικτό. Αν ΠΡΕΠΕΙ να μπει για να λυθεί το πρόβλημα, τότε οκ.

Πάντως εγώ ξέρω προσωπικά, όχι "έχω ακούσει" ή "μου είπε ο μπατζανάκης του θείου της νονάς μου" τρία σπίτια που είχαν τέτοιο πρόβλημα (ένα σε ηλιακό από την πρώτη μέρα που μπήκε και δύο σε θερμοσίφωνα) και λύθηκε μόνο με ρυθμιστή πίεσης, μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια και τα περισσότερα να χρειάζονται και δοχείο διαστολής, δεν είμαι της δουλειάς να ξέρω εκατοντάδες περιπτώσεις...

Μου το ειχε πει πριν χρονια ενας απο τους καλυτερους υδραυλικους στην Ελλαδα. Τοτε μου ειχε φανει κι εμενα υπερβολη το δοχειο. Επαγγελματιας υδραυλικος δεν ειμαι, ειμαι ομως σωστα ενημερωμενος και το κατεχω, με φωναζουν για δουλειες γειτονες, φιλοι και συγγενεις. Μου εχει τυχει δυο φορες να μου λενε "βαλαμε ρυθμιστη πιεσης και παλι η βαλβιδα σταζει."
Η διαστολη σε ενα κλειστο δοχειο οπως ο θερμοσιφωνας, δεν εχει που να παει, οποτε η πιεση ενεβαινει. ΑΝ ολα τα αντεπιστροφα σφραγιζουν σωστα, η βαλβιδα θα ανοιξει, ειτε η αρχικη πιεση ειναι 2 bar, ειτε 6 bar. Γι'αυτο πρωτα βαζουμε δοχειο. Αν η πιεση ξεπερνα τα 5 bar, βαζουμε ΚΑΙ ρυθμιστη στην κεντρικη παροχη για να προστατευσουμε ολη την εγκατασταση, οπως πολυ σωστα ειπες. Σχετικα με την ποιοτητα των δοχειων, ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Αν παρεις zilmet η reflex, θα κρατησουν 20 χρονια. Ολα τα δοχεια τρυπανε πολυ πιο γρηγορα αν μεινουν ξεφουσκωτα.

vasilllis
30-12-19, 18:06
Οι ηλιςκοι ςκοομς χειροτερα γιατι και θερμοστατη να εχουν στην αντισταση δεν εχουν στον ηλιιο.
Δεν δαιφωνω για το ΔΔ,δεν διαφωνω για το οτι καταστρεφονται πολυ γρηγορα,διαφωνω περι μου ειπε καποιος μαστορας κλπ.
Σε οποιον ειναι ευκολο φερνω μανομετρο για επιτοπου δοκιμη(εμενα ειναι στο παταρι και δεν εχω υψος) να λυθουν αποριες.

ΥΓ υποπτευομαι και εκ κατασκευης θολο στο δοχειο του θερμοσιφωνα ωστε να κραταει αερα απο μονο του(αν και αυτο θα οδηγουσε σε οξειδωση αμεσα.)

Gregpro
30-12-19, 20:29
Οι ηλιςκοι ςκοομς χειροτερα γιατι και θερμοστατη να εχουν στην αντισταση δεν εχουν στον ηλιιο.
Δεν δαιφωνω για το ΔΔ,δεν διαφωνω για το οτι καταστρεφονται πολυ γρηγορα,διαφωνω περι μου ειπε καποιος μαστορας κλπ.
Σε οποιον ειναι ευκολο φερνω μανομετρο για επιτοπου δοκιμη(εμενα ειναι στο παταρι και δεν εχω υψος) να λυθουν αποριες.

ΥΓ υποπτευομαι και εκ κατασκευης θολο στο δοχειο του θερμοσιφωνα ωστε να κραταει αερα απο μονο του(αν και αυτο θα οδηγουσε σε οξειδωση αμεσα.)
Οπως εγραψα και σε προηγουμενο μηνυμα, εχω κανει τη δοκιμη με μανομετρο και επιβεβαιωθηκα. Αυτο ομως δεν συμβαινει οταν το/τα αντεπιστροφα δεν κλεινουν καλα. Τοτε η διαστολη επιστρεφει στο δικτυο. Αυτο με το θολο που λες δεν ισχυει. Δεν το εχω δει σε κανενα καζανι.

toalex
06-01-20, 15:21
Τελικα αλλαξα βαλβιδα εβαλα μια 10-12 και παλι τρεχει!!Σκεφτομαι τωρα να δοκιμασω μειωτη πιεσης,στα ποσα bar πρεπει να ειναι 3 η 4;

Gregpro
07-01-20, 23:08
Τελικα αλλαξα βαλβιδα εβαλα μια 10-12 και παλι τρεχει!!Σκεφτομαι τωρα να δοκιμασω μειωτη πιεσης,στα ποσα bar πρεπει να ειναι 3 η 4;

Σου ειχα γραψει πως η δουλεια της βαλβιδας ειναι να σταζει, για να προστατευει το θερμοσιφωνα απο την υπερπιεση. Λογικο ειναι να σταζει και η καινουρια. Σου εγραψα τα βηματα λυσης του προβληματος στο μηνυμα #15. Μετρα πρωτα την πιεση, για να δουμε αν χρειαζεται δοχειο διαστολης η και δοχειο και μειωτης. Ο μειωτης απο μονος του ειναι πιθανο να μη λυσει το προβλημα.

toalex
08-01-20, 08:54
Η πιεση του δικτυου ειναι 7 bar,τον ρυθμιστη πιεσης τον ρυθμισα στα 3,5 bar με αποτέλεσμα παλι να τρέχει η βαλβιδα!!Τωρα σε περίπτωση που θέλει δοχειο διαστολης ποια πρεπει να ειναι η σειρά τοποθέτησης και ποσα λιτρα δοχειο;Να υπενθυμίσω οτι το θερμοσιφωνο ειναι 80 λιτρα.

Gregpro
08-01-20, 11:10
Αφου εχεις 7 bar, ο μειωτης πρεπει να μπει στην κεντρικη παροχη για να προστατευσει ολη την εγκατασταση. Καλο ειναι να βαλεις και ενα ορειχαλκινο φιλτρακι για να προστατευσεις τον μειωτη απο πετραδακια. Η σιτα του φιλτρου να κοιταει προς τα κατω. Δοχειο διαστολης θα βαλεις οπωσδηποτε (να δω τι θα πουν τωρα οι αλλοι εδω μεσα που επεμεναν οτι το προβλημα θα σταματησει με το μειωτη. Βαλε 12 λιτρα μπλε δοχειο επισμαλτωμενο εσωτερικα (για νερα χρησης θα πεις.) Η Zilmet π.χ. βγαζει τετοια δοχεια. Το δοχειο θα το φουσκωσεις 0.5 bar κατω απο την πιεση του μειωτη.

toalex
08-01-20, 12:29
Δηλαδή τωρα με το δοχείο διαστολης τα νερα που ετρεχαν απο την βαλβιδα θα τα μαζευει το δοχειο διαστολης;Ο ρυθμιστής πιεσης που εβαλα ειναι τις Brass form και εχει φιλτρακι απο κατω!!
Δηλαδη αν κατάλαβα καλά η σειρα που πρεπει να τοποθετηθουν ειναι η εξης;
ρολόι ύδρευσης - μειωτης πιεσης - δοχειο διαστολης;

nyannaco
08-01-20, 12:35
Το δοχείο διαστολής θα παραλαμβάνει τον επιπλέον όγκο του νερού λόγω της διαστολής, ώστε να μην ανεβαίνει τόσο η πίεση που να ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας. Αυτό είναι το ζητούμενο, δεδομένου ότι ο ρόλος της ΒΑ είναι να ανοίγει σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. κολλημένος θερμοστάτης που δεν κόβει) για λόγους, ακριβώς, ασφαλείας, και ΟΧΙ να ελέγχει την πίεση ανοίγοντας διαρκώς! Το συχνό άνοιγμα της ΒΑ οδηγεί στη συσσώρευση αλάτων σε αυτήν, επηρρεάζοντας τη στεγανότητά της, με τελικό αποτέλεσμα μετά από λίγα ανοίγματα να τρέχει πλέον συνέχεια, και να χρειάζεται αντικατάσταση.

Gregpro
08-01-20, 19:22
Δηλαδή τωρα με το δοχείο διαστολης τα νερα που ετρεχαν απο την βαλβιδα θα τα μαζευει το δοχειο διαστολης;Ο ρυθμιστής πιεσης που εβαλα ειναι τις Brass form και εχει φιλτρακι απο κατω!!
Δηλαδη αν κατάλαβα καλά η σειρα που πρεπει να τοποθετηθουν ειναι η εξης;
ρολόι ύδρευσης - μειωτης πιεσης - δοχειο διαστολης;
ΟΧΙ!!! Το δοχειο πρεπει να τοποθετηθει πανω στον θερμοσιφωνα, ΠΡΙΝ τη βαλβιδα. Αλλιως θα ειναι σαν να μην υπαρχει. Δηλαδη πανω στην παροχη κρυου νερου του θερμοσιφωνα θα μπει ενα ταφ και πανω στο ταφ θα βιδωσεις το δοχειο στη μια μερια και τη βαλβιδα στην αλλη. Ο μειωτης οπως σωστα ειπες, θα μπει μετα το υδρομετρο και αφου εχει φιλτρακι, ειναι κομπλε. Το ταφ και τα εξαρτηματα που θα βαλεις να τα ζητησεις ορειχαλκινα και οχι γαλβανιζε, επειδη τα γαλβανιζε σκουριαζουν εσωτερικα και γινονται χαλι μαυρο. Τα υπολοιπα τα εγραψε ο Νικος απο πανω.

toalex
08-01-20, 21:10
Ευχαριστώ πολύ Gregpro,αρα η συνδεση πρεπει να ειναι η
εξης;Δες την φωτογραφία.46949

Gregpro
08-01-20, 22:40
Ακριβως ετσι! Και ο μειωτης καλο ειναι να μπει στην κεντρικη παροχη. Και αφου θα κανεις που θα κανεις δουλεια στην κεντρικη παροχη, βαλε κι ενα φιλτρο νηματος atlas. Τα 3.5 bar επαρκουν μεχρι τριτο οροφο. Αν εισαι πιο ψηλα, βαλε 4. Και αν σου ειναι ευκολο, βαλε μια φωτογραφια της κεντρικης παροχης να δω αν εχει γινει καμια χοντραδα απο καποιον "καλλιτεχνη."

toalex
08-01-20, 22:58
Γρηγορη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολυτιμη βοηθεια σου,τωρα θα παραγγειλω το δοχειο διαστολης που μου ειπες τις zilmet και οταν τελειωσω την εγκατασταση θα σε πω τα αποτελεσματα!!Και παλι σε ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχεις.

Gregpro
09-01-20, 00:51
Επισης καλη χρονια φιλε. Στην κεντρικη παροχη αμα καποιος υδραυλικος σου εκανε μπαλωμα με tuborama, αφαιρεσε το επειδη κοβει τη ροη. Και οτι εξαρτημα παρεις να ειναι ορειχαλκινο για να μη σκουριασει.

toalex
12-01-20, 19:54
Φιλε Γρηγορη αυριο περιμενω να παραλαβω το συγκεκριμένο δοχείο διαστολής. Η παροχη του είναι 3/4 πειραζει αν το συνδεσω πανω σε ταφ 1/2;Πιστευω το συγκεκριμενο δοχειο να ειναι το σωστο!!Για ριξτο και εσυ μια ματια!!


https://froussis.gr/θερμανση/αυτοματοι-πληρωσεωσ-and-δοχεια-διαστολησ/δοχειο-διαστολησ-12-lit-μπλέ-για-ύδρευση-zilmet-αθήνα-πατήσια-νέα-ιωνία-νέο-ηράκλειο-γλυφάδα-παλλήνη-61-0023

Gregpro
12-01-20, 21:05
Ειναι ακριβως το δοχειο που ελεγα! Πηγαινε το σε βενζιναδικο και ελεγξε τον αερα του. Πρεπει να ειναι 0.5 bar κατω απο την πιεση της εγκαταστασης. Για να το συνδεσεις βαλε ορειχαλκινη συστολη οπως ειπες και μια βανα με τρελο ρακορ για να μπορεις να το αποσυνδεεις ευκολα καθε εξι μηνες για φουσκωμα.

toalex
12-01-20, 21:10
Τον μειωτη πιεσης θα τον ρυθμισω στα 4 bar αρα ο αερας στο δοχειο πρεπει να ειναι 3.5 bar αυτο εννοείς;

Gregpro
12-01-20, 22:44
Σε ποιον οροφο εισαι; Ξεχασα να ρωτησω.

toalex
12-01-20, 22:50
προς το παρόν τον μειωτη θα τον βαλω στον θερμοσιφωνα, και σε κανα δυο μηνες οταν ερθει ο υδραυλικός μου θα τον βαλω κοντα στο υδρομετρο,εγω ειμαι στον 2 οροφο.

Gregpro
12-01-20, 23:43
Τοτε τα 3.5 bar ειναι υπεραρκετα. Το δοχειο φουσκωσε το στα 3 bar. Οταν ο μειωτης τοποθετηθει στην κεντρικη παροχη, εχε υπ'οψιν σου οτι η πιεση στο διαμερισμα θα ειναι λιγο χαμηλοτερη λογω υψομετρικης διαφορας. Οποτε θα χρειαστει να κατεβει το δοχειο στα 2.5 bar. Μην ξεχασεις να βαλεις βανα με τρελο ρακορ για να αποσυνδεεις ευκολα το δοχειο καθε εξι μηνες.

toalex
13-01-20, 00:01
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου,οταν τα συνδεσω θα σου πω και τα αποτελεσματα αν τρεξει ξανα η βαλβιδα του θερμοσιφωνα!!

toalex
13-01-20, 17:25
Φιλε Γρηγόρη κανονικα το δοχείο διαστολης δεν πρέπει να εχει τα ιδια bar με την πιεση του δικτυου μετα απο τον μειωτη πιεσης;
Π.Χ πιεση δικτυου 4 bar δοχειο διαστολης 4 bar αερα!

Gregpro
13-01-20, 18:22
Θεωρητικα ναι, αλλα επειδη κατα το φουσκωμα υπαρχει σφαλμα μετρησης, αν το σφαλμα ειναι προς τα πανω και η πιεση του δοχειου ειναι μεγαλυτερη απο την πιεση του δικτυου, ειναι σαν να ακυρωνεις το δοχειο κατα τα πρωτα λεπτα λειτουργιας του θερμοσιφωνα. 4 bar παντως ειναι πολλα. Δοκιμασες με 3.5?

toalex
13-01-20, 18:36
Φιλε Γρηγόρη την Τετάρτη θα το βαλω το δοχείο διαστολης και θα το δοκιμάσω με 3.5 bar,θα σε στειλω μήνυμα οταν το τελειωσω!!Καλο απόγευμα

toalex
15-01-20, 18:37
Καλησπέρα φίλε Γρηγόρη, τελικά σήμερα ασχολήθηκα με τον θερμοσίφωνα συνδεσα το δοχείο διαστολης όπως ακριβώς μου είπες και τελικά σταμάτησε επιτέλους η βαλβίδα να στάζει!!Ο ρυθμιστής πιεσης ειναι ρυθμισμενος στα 4 bar και το δοχείο διαστολης το εχω φουσκώσει στα 3.5 bar!Ανέβηκε μονο 0.4 bar η βελόνα οπως θα δεις και στην φωτογραφία. Τώρα πιστεύω ότι το νερό θα το μάζεψε το δοχείο διαστολης!Τραβώντας τωρα νερό απο το θερμοσιφωνα το δοχείο διαστολης θα επιστρέψει το νερό πισω στο θερμοσίφωνα η θα το αποθηκεύει; Απλώς σου το ρωτάω για να καταλάβω πως λειτουργεί το δοχειο διαστολης!
Παντως τι να πω σε ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμη μια φορά και για την πολύτιμη βοήθειά σου.46958

Gregpro
15-01-20, 19:44
Ακριβώς, το δοχείο λειτουργεί σαν αμορτισέρ! Χαίρομαι που τα κατάφερες!

toalex
25-01-20, 17:51
Καλησπέρα φίλε Γρηγόρη, να σε ρωτήσω σε μποιλερ 500 λιτρα για ζεστα νερα χρήσης ποσα λιτρα δοχειο διαστολης χρειαζεται και τι δοχείο διαστολης;

Gregpro
26-01-20, 15:45
50 λίτρα μπλε δοχείο για νερά χρήσης. Επίσης σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα αλλά δεν ξέρω αν το είδες.

νεκταριοος
03-04-20, 22:29
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι , σε ενα ηλεκτρομποίλερ δαπεδου , οπου εγινε συντηρηση (αλαχτηκε , αντισταση καθως και ανωδιο ) οταν τον αναβουν η αναβει το καλοριφερ εξαερωνει στις βρισες ( παφ παφ ) και τρομαζει ο ανθρωπος . Να πουμε εδω οτι οτι δεν γνωριζουμε την πιεση του δικτιου, .τι μπωρει να ειναι αυτο?ευχαριστω.

vasilllis
11-04-20, 16:05
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι , σε ενα ηλεκτρομποίλερ δαπεδου , οπου εγινε συντηρηση (αλαχτηκε , αντισταση καθως και ανωδιο ) οταν τον αναβουν η αναβει το καλοριφερ εξαερωνει στις βρισες ( παφ παφ ) και τρομαζει ο ανθρωπος . Να πουμε εδω οτι οτι δεν γνωριζουμε την πιεση του δικτιου, .τι μπωρει να ειναι αυτο?ευχαριστω.έχει μείνεις αέρας μέσα.

apavlidis
17-04-20, 01:14
έχει μείνεις αέρας μέσα.Σίγουρα έχει μείνει αλλά σιγά σιγά θα φύγει... Αν λειτουργεί σωστά και το εξαεριστικο του θερμοσίφωνα θα πρέπει σιγά σιγά να φύγει ακόμα και προς εκείνη την κατεύθυνση.

Στάλθηκε από το 5047U μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τασσος
26-04-20, 21:35
εγω εδω και χρονια βγαζω το αντεπιστροφο απο τη βαλβιδα το μονο μειωνεκτιμα ειναι να μην ειναι ο θερμοσιφωνας ανοικτος σε διακοπη νερου γιατι χανει το νερο

vasilllis
26-04-20, 23:00
εγω εδω και χρονια βγαζω το αντεπιστροφο απο τη βαλβιδα το μονο μειωνεκτιμα ειναι να μην ειναι ο θερμοσιφωνας ανοικτος σε διακοπη νερου γιατι χανει το νερο
και το οτι πινεις το νερακι του θερμοσιφωνα.

τασσος
26-04-20, 23:07
το θεμα ειναι οτι η πιεση χανετε στους σωληνες του κρυου