PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] Πρόβλημα με UE48JU6670



thodoris20vt
29-11-19, 23:16
Καλησπέρα παιδιά .

θα ήθελα την βοήθεια σας με ένα θέμα που μου παρουσιάζει η UE48JU6670 Samsung.

Όταν ειναι σβηστή και πάω να την ανοίξω αργεί να πάρει εντολές από το τηλεκοντρόλ και κάτι που έχω παρατηρήσει ότι δεν συνδέετε εύκολα μα
το WiFi και κάνει συχνά αποσυνδέσεις .
Φυσικα έχω ελέγξει μπαταρίες και τηλεκοντρόλ .
τι φταίει και εάν μπορώ να το φτιάξω μόνος .

manolo
30-11-19, 00:52
Αν υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που δέχεται remote εντολές πολύ κοντά στην TV (π.χ. DVR, satellite receiver, android box, κλπ.) απομάκρυνε το όσο πιο μακριά μπορείς από την τηλεόραση και ξαναπροσπάθησε. Eπίσης τσέκαρε αν η TV είναι σεταρισμένη σε vivid display και απενεργοποίησέ αυτό το mode. Μετά προσπάθησε να δοκιμάσεις πάλι.

thodoris20vt
30-11-19, 14:53
Manolo καλησπέρα .
συσκευη τέτοια δεν υπάρχει .
το vivid display τι είναι ; Που το βλέπω ; Δεν ξέρω καν εάν η tv έχει κάτι τέτοιο.

Να ενημερώσω ότι αυτό το κάνει κάθε φορά μόλις την ανοίξω για κανένα λεπτό. Το κάνει και όταν θέλω να δεν tv και γενικός όλες τις εντολές στην αρχή τις παίρνει με καθυστέρηση .

manolo
30-11-19, 16:25
Δηλαδή μετά από τα 1-2 λεπτά λειτουργεί κανονικά; Περίεργο, πάντως εφόσον δεν συντρέχουν οι λόγοι που ανέφερα στο post 2 πιθανώς να είναι θέμα του IR receiver στην TV.

thodoris20vt
01-12-19, 16:38
Μετά από 30sec 1 λεπτό έρχεται στα καλά του.
το ir αλλάζει εύκολα ; Είμαι ακριβό ;

manolo
01-12-19, 18:06
Θα πρέπει να ρωτήσεις σε ένα εξουσιοδοτημένο service της samsung σύμφωνα με το μοντέλο σου ώστε να σε ενημερώσουν για διαθεσιμότητα και κόστος. Αλλά μιας και λες ότι μετά από 1 λεπτό όλα φτιάχνουν, πριν προβείς στην αγορά ir receiver, έλεγξε ο ίδιος το πλακετάκι και άλλαξε 1-2 πυκνωτάκια που πιθανότατα θα βρεις εκεί.

thodoris20vt
17-12-19, 15:53
Δηλαδή λες να κάνω επιχείρηση να ανοίξω την tv ?
Μπορώ να βρω πουθενά σχέδιο για να την ανοίξω ;

manolo
18-12-19, 01:07
Για έναν οπτικό έλεγχο και κάποιες απλές μετρήσεις με το πολύμετρο σε βασικές τάσεις, ή εξαρτήματα δεν χρειάζεσαι σχέδιο με την προϋπόθεση ότι έχεις κάποια σχετική εμπειρία. Προσοχή γιατί με τη συσκευή στην πρίζα υπάρχουν ρεύματα και δεν προχωράς αν δεν είσαι σχετικός με το αντικείμενο. Αν δεν έχεις κάποια σχετική εμπειρία θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε τεχνικό.