PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέμα με καλωδίωση τηλεφώνου. Πως τραβάω νέα γραμμή;



Billo
06-11-19, 10:39
Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με τις γραμμές του τηλεφώνου μου στο σπίτι.

Λοιπόν, πως έχουν τα πράγματα. Πρόσφατα κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και μετά από πρωτοβουλία μου, είπα στον ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδια μέσα σε κάθε δωμάτιο. Τα καλώδια καταλήγουν μέσα σε μια κεντρική ντουλάπα μαζί με κάποια Ethernet. O ηλεκτρολόγος έχει αφήσει τα τηλεφωνικά καλώδια έτσι: (δείτε φώτο πιο κάτω). Θέλω να φέρω ένα μόντεμ/ρούτερ μέσα στην ντουλάπα, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτά τα καλώδια. Δηλαδή δεν έχω καλώδιο γραμμής μέσα στην ντουλάπα. Μόνο αυτό το μάτσο υπάρχει μαζι με το αντίστοιχο μάτσο εθερνετ. Όσων αφορά τα έθερνετ τα έχω κανονισμένα, Αυτό που δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ειναι πώς να φέρω ένα νέο καλώδιο DSL απο το υπάρχον μάτσο τηλεφωνικών καλωδίων. Το ματσο περιέχει 5 ξεχωριστά καλώδια απο πρίζες μεσα στο σπιτι. Ομως εγώ θελω άλλη μια, μεσα στην ντουλάπα για το ρουτερ.


Έχω σκεφτεί να "φτιάξω" ενα καλωδιάκι που θα καταλήγει σε RJ11 για να μπει στο ρουτερ μου. Εχω σκεφτει να τα φτιάξω με κλέμες. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα, αλλά θέλω πλήρως να ακούσω τις συμβουλές σας. Απο budget, δεν έχω θέμα αρκεί να είμαστε σε λογικά πλαίσια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

kioan
06-11-19, 11:37
Αν κατάλαβα καλά, από κάθε πρίζα του σπιτιού έχει τραβήξει UTP καλώδιο το οποίο καταλήγει μέσα στη ντουλάπα.
Επίσης κάποιο από όλα αυτά τα καλώδια θα πρέπει να έρχεται και από τον κατανεμητή του κτιρίου και να φέρνει την DSL γραμμή σου.

Η ιδανική λύση είναι όλα τα καλώδια να τερματιστούν σε ένα μικρό patch panel εντός της ντουλάπας.
Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να συνδέσεις εύκολα τον router του παρόχου και να στέλνεις ethernet ή τηλέφωνο σε οποιαδήποτε πρίζα, απλά κάνοντας τις αντίστοιχες συνδέσεις (προς ethernet switch ή σε τηλεφωνική γραμμή).

Billo
06-11-19, 12:09
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Μου αρέσει η ιδέα του patch panel. Ωστόσο δυστυχώς, παρόλο που θεωρητικά από την σχολή μου, μαθαίνω για καλωδιώσεις, στην πράξη δεν έχω ιδέα. Το καλώδιο του ΟΤΕ, πώς είναι; Εχει κάποιο είδος χρωματικού κώδικα που πρέπει να κοιτάξω;

finos
06-11-19, 12:36
οχι , θεωριτικα ερχετε πανω ειτε με ραζιμ ειτε με utp (αν καταληγει εκει μεσα )
γνομη μου , βαλτα ΟΛΑ σε patch panel. μετα παρε απο την πορτα που το εχεις , κι κανε ενα καλωδιο απο rj45 σε rj11

Billo
06-11-19, 14:10
Υποπτεύομαι οτι κάποια μπρίζα στο σπίτι είναι η κεντρική και ο ηλεκτρολόγος την προέκτεινε μεσα στην ντουλαπα οπου τις γεφύρωσε με ολες τις αλλες γραμμες. Σαν σκεψη στέκει; Αν στέκει πως κινούμαι τωρα;

manolo
06-11-19, 14:22
Βρίσκεις πρώτα τη γραμμή που έρχεται από τον κεντρικό κατανεμητή στο κουτί στο ισόγειο πάνω στο σπίτι σου και κατ' επέκταση μέσα στη ντουλάπα. Καρφώνεις όλα τα καλώδια σε μια ρεγκλέττα KRONE για ευκολία και καλύτερη διαχείριση (ακολουθείς κατά κάποιο τρόπο έναν κανόνα δομημένης καλωδίωσης), την οποία τη βιδώνεις με μια βασούλα στον τοίχο και έπειτα τη γραμμή που σου φέρνει ο ΟΤΕ τη ρίχνεις στην DSL θύρα του router/modem. Η γραμμή σου είναι VoIP; Γιατί αν είναι ή δεν είναι παίζει ρόλο στη μετέπειτα καλωδίωση για τα υπόλοιπα τηλέφωνα και τηλ. παροχές του σπιτιού. Παρ' όλα αυτά βλέπω σε κάθε τύλιγμα ταινίας 4 καλώδια μέσα. Υποθέτω με το ίδιο ethernet καλώδιο ο ηλεκτρολόγος σου περνάει σε κάθε δωμάτιο και data και τηλέφωνο χρησιμοποιώντας τα 2 ζευγαράκια καλώδια;;