PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζεστό Νερό- Πίεση-Ηλιακός



malk
20-06-19, 19:39
Καλησπέρα. Ανακαίνισα διαμέρισμα 5 τελευταίου ορόφου σε πολυκατοικία του '80 και έβαλα ηλιακό στην ταράτσα (και φυσικό αέριο για ζεστό νερό). Ωστόσο δεν έχει ζεστό πάντα.

Ο τεχνικός για τον ηλιακό μου συνέστησε να βάλώ πιεστικό νερού επειδή λόγω ύψους δεν έχει πίεση και αργεί να γεμίσει. Όντως συχνά η πίεση του νερού είναι χαμηλή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτά. Ακούγεται σωστό, αυτό που μου προτείνει και αν ναι τι πρέπει να προσέξω; Επίσης αν βάλω το πιεστικό θα πρέπει να μπει στην αποθηκή και να ανέβουν σωλήνες ή να μπει στο μπαλκόνι; Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ

vasilimertzani
21-06-19, 08:35
Καλησπέρα. Ανακαίνισα διαμέρισμα 5 τελευταίου ορόφου σε πολυκατοικία του '80 και έβαλα ηλιακό στην ταράτσα (και φυσικό αέριο για ζεστό νερό). Ωστόσο δεν έχει ζεστό πάντα.

Ο τεχνικός για τον ηλιακό μου συνέστησε να βάλώ πιεστικό νερού επειδή λόγω ύψους δεν έχει πίεση και αργεί να γεμίσει. Όντως συχνά η πίεση του νερού είναι χαμηλή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτά. Ακούγεται σωστό, αυτό που μου προτείνει και αν ναι τι πρέπει να προσέξω; Επίσης αν βάλω το πιεστικό θα πρέπει να μπει στην αποθηκή και να ανέβουν σωλήνες ή να μπει στο μπαλκόνι; Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη! ΕυχαριστώΠόσα μέτρα πάνω από εσένα είναι ο ηλιακός;στο σπίτι μέσα έχεις πίεση;

ΗΝ1984
21-06-19, 16:23
Καλησπέρα. Ανακαίνισα διαμέρισμα 5 τελευταίου ορόφου σε πολυκατοικία του '80 και έβαλα ηλιακό στην ταράτσα (και φυσικό αέριο για ζεστό νερό). Ωστόσο δεν έχει ζεστό πάντα.

Ο τεχνικός για τον ηλιακό μου συνέστησε να βάλώ πιεστικό νερού επειδή λόγω ύψους δεν έχει πίεση και αργεί να γεμίσει. Όντως συχνά η πίεση του νερού είναι χαμηλή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτά. Ακούγεται σωστό, αυτό που μου προτείνει και αν ναι τι πρέπει να προσέξω; Επίσης αν βάλω το πιεστικό θα πρέπει να μπει στην αποθηκή και να ανέβουν σωλήνες ή να μπει στο μπαλκόνι; Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ

Τι ακριβώς αδειάζει και χρειάζεται να γεμίσει ξανά;