PDA

Επιστροφή στο Forum : [AEG] Αλλαγη φτερωτης φουρνου aeg



stratos cupra
18-04-19, 19:43
Καλησπερα σας
Εχω λυσει και προσπαθω να αλλαξω την φτερωτη για το αεροθερμο.
Το παξιμαδι δεν λυνει (δεξιοστροφα) και απο πισω δεν μου δινει καπου "χερι" ωστε να κρατησω κοντρα.
Καποια αλλη ιδεα? Ισως θερμοπιστολο???
Ευχαριστω!!

Κυριακίδης
18-04-19, 20:23
Το παξιμαδι δεν λυνει (δεξιοστροφα) Μπορεί να είναι και αριστερόστροφο .
Αν έχει η φτερωτή ακόμη περίσσευμα καμιά φορά αρκεί να φορέσεις χοντρά γάντια ή να βάλεις από πάνω ένα πανί και κρατάς κόντρα από εκεί (δεν νομίζω να χρειάζεται περισσότερη πίεση από όσο περιέγραψα διότι μπορεί να σπάσει η βίδα ) . Αν επιμένει να μην βγαίνει μέχρι ενός ανεκτού ορίου / βάλε καμιά φωτό εμπρός και πίσω της φτερωτής.

stratos cupra
19-04-19, 18:32
Μπορεί να είναι και αριστερόστροφο .
Αν έχει η φτερωτή ακόμη περίσσευμα καμιά φορά αρκεί να φορέσεις χοντρά γάντια ή να βάλεις από πάνω ένα πανί και κρατάς κόντρα από εκεί (δεν νομίζω να χρειάζεται περισσότερη πίεση από όσο περιέγραψα διότι μπορεί να σπάσει η βίδα ) . Αν επιμένει να μην βγαίνει μέχρι ενός ανεκτού ορίου / βάλε καμιά φωτό εμπρός και πίσω της φτερωτής.Καλησπερα προσπαθησα να στειλω φωτο αλλα δεν το καταφερα
Δεν υπαρχει καθολου φτερωτη επανω. Θα προσπαθησω να φτιαξω ενα "σαντουιτς" απο 2 λαμακια ωστε να το συγκρατησω. Εαν και παλι δεν τα καταφερω θα προσπαθησω με θερμοπιστολο.

Κυριακίδης
19-04-19, 19:22
Αυτό που χρειάζεσαι είναι πένσα Γκριπ (σκύλα)
https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=AwrE18_.9Llc7u4AsfRXNyoA;_ylu=X3oDMTEy ZzZzdjBhBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDQjcyMzBfMQRzZW MDc2M-?p=%CF%80%CE%AD%CE%BD%CF%83%CE%B1+%CE%B3%CE%BA%CF% 81%CE%B9%CF%80&fr=mcafee_uninternational
Σταθεροποιείς την πένσα πίσω από την βίδα και πάνω στον άξονα και κρατάς κόντρα από αυτήν την πένσα . Οι προσπάθειες να γίνουν εναλλάξ δεξιά και αριστερά κατά μικρά βήματα και μετά να ξεβιδώσεις τελείως / λίγο αντισκωριακό σπρέι ρίξε πρώτα .

ΔΙΑΣ
19-04-19, 19:37
καλησπέρα από τι θυμαμε όταν είχε έρθει τεχνικός για την δίκη μου είχε ρίξει ένα υγρό τους το δίνει η εταιρία μου είπε,μόλις το έριξε έφυγε η σκουριά ολη και την έλυσε αριστεροστροφα μου ειχε πει οτι στην πολη σκουρια τα σπρει δεν κανουν τιποτα

stratos cupra
21-04-19, 10:50
Ειμαι μηχ/γος μηχ/κος οποτε το θεμα με τα εργαλεια το γνωριζω παρα πολυ καλα.
"Σκυλα" δεν χωρουσε καθως το κενο απο πισω ειναι 5.5m/m.
Λοιπον λυνει δεξια.
Το κολπο με το "σαντουιτς" 2 λαμακια με τρυπα
στην μεση 5.8m/m αντι για 6 που ειναι το αξονακι βοηθησε πραγματικα.
Αντισκουριακο στην δικη μου περιπτωση δεν λειτουργησε αντιθετος με δυσκολεψε στην συγκρατηση του αξονα.
Παρολα αυτα το καταφερα με τον τροπο που περιεγραψα παραπανω.
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!!