PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχη νερου με πιεστικο και δεξαμενη σε εξοχικο σπιτι 60τμ.



pgt397
01-03-19, 23:06
Ειναι διαμερισμα σε πολυκατοικια.Εχουμε προβληματα με την κεντρικη παροχη(φερνουμε καθε τοσο 14κυβικα νερο).ποτε δεν εχει νερο,ποτε θεμα η αντλια.....:cursing::cursing::cursing::cursing::cu rsing:
Εγω ειμαι ισαγειο.Εχω παρει ηδη 2 δεξαμενες καινουργιες του τονου εκαστη.
Τι πιεστικο θα χρειαστω για περιστασιακη χρηση?
Απο το μπαλκονι περναει ο σωληνας ενα τοιχο.στα 3 μετρα φτανει σε αλλο τοιχο οπου απο πισω ειναι το μπανιο και ακριβως στον τοιχο του μπανιου η σωληνες που πανε καζανακι και πλυντηριο.Θα μπορουσε η αντλια να συνδεθει στην υποδοχη του πληντηριου.Ακριβως απο πανω ειναι ο θερμοσιφωνας στο 1,8 μετρα,το πιο ψηλο σημειο.(φωτο)
καποιος που εχει κανει κατι παρομοιο ποιο πιεστικο πηρε??????

vasilimertzani
02-03-19, 08:36
Μπερδεμένα μας τα λες.καταρχην περιστασιακή χρήση σε αποθηκευμένο νερό δεν μπορείς να κάνεις.
Κατά δεύτερον ποια αντλία χαλάει συνέχεια;
Τρίτον τι αντλία θες ;να γεμίζει τις δεξαμενές η τις βρύσες σου;
Οι δεξαμενές που είναι;το σπίτι επίσης που είναι;(υψομετρική διαφορά και απόσταση από δεξαμενές)

pgt397
03-03-19, 23:03
ναι θα βαλω φιλτρα στο νερο.Το νερο θα ειναι για χρηση μπανιου,πιατων.ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΟΥΜΕ.Αλλωστε παντα μπουκαλια περνουμε για ποσιμο......
Η υπαρχουσα αντλια την πολυκατοικιας παρουσιαζει κατα καιρους προβληματα.Δεν υπαρχει συνοχη και διαχειριστης για να βρουμε ακρη(εξοχικα γαρ) .
Αντλια να πηγαινει το νερο απο τις δεξαμενες στο σπιτι.
Το σπιτι ειναι ισογειο και οι δεξαμενες θα μπουνε στο μπαλκονι.δηλαδη ευθεια σχετικα πλην του θερμοσιφωνα......
αποσαταση δεξαμενων απο μπανιο 4 με 4,5 περιπου μετρα........

nyannaco
04-03-19, 09:13
Πριν απ'όλα, είσαι σίγουρος ότι το μπαλκόνι αντέχει τους δύο τόνους των δεξαμενών;;;

pgt397
04-03-19, 11:17
είναι ισόγειο.

vasilimertzani
04-03-19, 16:04
Αυτα τα πιεστικά είναι οικιακής χρησης.
https://www.skroutz.gr/c/2918/piestika_nerou.html