PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντισταση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα



kgtsport
03-12-18, 17:15
Καλησπέρα παιδιά.
Μου τρύπησε η αντισταση του θερμοσιφωνα και πηρα μια καινουρια για να την αλλάξω.
Το πρόβλημα μου είναι πως προσεξα στην καινούργια αντισταση πως το ένα τμήμα της ,αυτο του ουδέτερου (αν το λεω καλά), δεν είναι καλά κολλημενο απο την έξω μεριά. Στην παλιά όπως και στην φάση της καινουργιας, ειναι κολλημένη καλά και εσωτερικά και εξωτερικά. Απο το μαγαζι μου είπαν οτι δεν έχει θεμα.
Τι λέτε, να την βάλω ή να την παω πίσω να πάρω άλλη?
Φοβάμαι μην τρυπήσει σε εκεινο το σημείο πιο εύκολα μιας και δεν εφαπτεται καλά.
Στις φωτο που βάζω θα δειτε την καινουρια (με κοκκινο κύκλο το προβληματικο σημειο)και την παλιά απλά για να δειξω που τρύπησε.
Στην τρίτη φωτο είναι η καινουρια απο την μερια που θα είναι μέσα στο νερό.


45541455424554345544

νεκταριοος
03-12-18, 17:34
ΜΙα χαρα φαινεται, επισης ελπιζω να καθαρισαμε και το θερμοσιφ απο τα αλατα ετσι? Α και το καινουργιο ανοδιο αντε με γιες...

kgtsport
03-12-18, 18:23
Νεκτάριε δεν το έχω ανοίξει ακόμα.
Δεν χάνει πολύ και ήθελα να είμαι σίγουρος για την αντίσταση. Λες να χρειαστω και ανοδιο?
Πρεπει δηλαδή να το αλλαξω έτσι και αλλιως ή να δω πρωτα σε τι κατάσταση είναι?

Gregpro
03-12-18, 19:37
Αν έκλεισε πενταετία, το ανόδιο το
αλλάζεις οπωσδήποτε. Προστατεύει το καζάνι από τη διάβρωση λόγω ηλεκτρόλυσης. Και η βαλβίδα ασφαλείας να είναι 10 bar, όχι
παραπάνω. Δες και σε τι κατάσταση είναι το αντεπίστροφο της βαλβίδας.

kgtsport
04-12-18, 09:40
Πανω απο πενταετία,μπορει και δεκαετία. Νοικιάζω το σπιτι άρα δεν ξέρω ποσο παλιος είναι ο θερμοσίφωνας.
Αρα αλλάζω και ανόδιο.
Με την αντίσταση τι να κάνω τελικά να την βάλω ή να την παω πίσω? Συγνώμη που το ρωτάω ξανα αλλα δεν θέλω να περάσουν πολλές μέρες και να μην την πάρει πίσω

Κυριακίδης
04-12-18, 10:17
Βάλε την αντίσταση δεν έχει πρόβλημα αρκεί που η κόλληση υπάρχει από την εσωτερική πλευρά .

kgtsport
07-12-18, 17:58
Τελικά την έβαλα την αντισταση και νέο ανοδιο.
Ολα πήγανε μια χαρά.
Θα φτιάξω ένα νέο θέμα την αλλαγη της αντιστασης για να υπάρχει σαν οδηγος και για τους υπόλοιπους αν θα χρειαστεί να κάνουν αλλαγη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά, να είστε καλά.

νεκταριοος
08-12-18, 14:23
παιδες μια ερωτηση και την κανω για αεροφυλακιο μπωρει να χρησιμοποιηηθει ο θερμοσιφωνας ? λογικα αντεχει σε υδραυλικη πιεση του νερου οπωτε ? διφωτιστε με παρακαλω .

vasilimertzani
08-12-18, 16:29
Σε 2-3 που κοίταξα έχουν μέγιστη πίεση λειτουργίας τα 10bar.οριακα δηλ.
Αν κρίνουμε και το πάχος της λαμαρίνας ότι είναι λεπτό δεν θα το χρησημοποιουσα για τέτοια λειτουργία