PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΛΕΒΗΤΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ-



ALESTA
07-11-18, 09:57
Καλημέρα σας

Είναι δυνατόν να συνδέσουμε στην εξοδο λέβητα Φ/Α προς τα σώματα καλοριφέρ μια και μοναδική σωλήνα με διατομή Φ16?
Θα εχη κανονική ροή το ζεστό νερό η θα εχουμε στραγγαλισμο?{δική μου λεξη αυτη και δεν ξέρω αν είναι σωστή}
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

nyannaco
07-11-18, 13:00
Αν ο λέβητας τροφοδοτεί μόνο 2-3 σώματα σε ένα κύκλωμα, συνολικής ισχύος μέχρι π.χ. 4-5KCal/h, τότε ναι, μπορείς, χωρίς πρόβλημα. Απίθανο όμως να βρεις τόσο μικρή εγκατάσταση.
Αν μιλάς για μεγαλύτερη εγκατάσταση (περισσότερα σώματα, μεγαλύτερη ισχύς), που είναι και το πιο πιθανό, η σύντομη απάντηση είναι ότι δεν γίνεται. Κι αυτό γιατί δεν μπορείς να περάσεις επαρκή παροχή από τη συγκεκριμένη διατομή χωρίς να αυξήσεις τερατωδώς την ταχύτητα του νερού στο συγκεκριμένο κομμάτι της εγκατάστασης, που σημαίνει πολύ μεγάλο κυκλοφορητή (ακριβό σε προμήθεια και σε λειτουργία), και, το χειρότερο, απαράδεκτο θόρυβο και φθορές στην εγκατάσταση. Γι' αυτό και δεν το κάνει κανείς στην πράξη.
Γιατί να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο;

ALESTA
08-11-18, 14:10
Καλό σας μεσημέρι

Δυστυχώς είδα αυτή την εγκατάσταση σε ενα καλοριφέρ με αυτονομη θέρμανση σε Φ/Α.
Η εγκατάσταση μόλις τελείωσε και αναμένουμε αποτελέσματα.
Θα σας ενημερώσω μόλις γίνη η Δοκιμη.
Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σας απάντηση η οποία μου επιβεβαιώνη τον φόβο που είχα.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

nyannaco
08-11-18, 14:52
Μήπως μιλάμε για αυτονόμηση / μετατροπή σε ΦΑ σε προϋπάρχουσα εγκατάσταση με κεντρικό λέβητα και αυτονομία διαμερισμάτων, και στο διαμέρισμα που αυτονομήθηκε τοποθετήθηκε ο λέβητας μακριά από την ηλεκτροβάνα αυτονομίας του διαμερίσματος (τυπικά στο κλιμακοστάσιο), και τροφοδοτήθηκε η εγκατάσταση από προϋπάρουσα σωλήνωση (κύκλωμα μονοσωληνίου - συνηθέστατα Φ16) που βόλευε επειδή είναι κοντά στο λέβητα;

ALESTA
09-11-18, 08:00
Μήπως μιλάμε για αυτονόμηση / μετατροπή σε ΦΑ σε προϋπάρχουσα εγκατάσταση με κεντρικό λέβητα και αυτονομία διαμερισμάτων, και στο διαμέρισμα που αυτονομήθηκε τοποθετήθηκε ο λέβητας μακριά από την ηλεκτροβάνα αυτονομίας του διαμερίσματος (τυπικά στο κλιμακοστάσιο), και τροφοδοτήθηκε η εγκατάσταση από προϋπάρουσα σωλήνωση (κύκλωμα μονοσωληνίου - συνηθέστατα Φ16) που βόλευε επειδή είναι κοντά στο λέβητα;


Καλημερα σας

Τοποθετήθηκε νεος λέβητας στο μπαλκόνι και απο εκει εγινε η σύνδεση .
Το σύστημα αποκόπηκε απο την κεντρική θέρμανση .
Υπήρχε αυτονομία στο διαμέρισμα με δυο κυκλώματα{4 σωματα στο ενα κύκλωμα και 3 σώματα στο αλλο κύκλωμα}..
Στα δύο αυτά κυκλώματα συνδεθηκε σωλήνωση Φ16.
Ελπίζω να σας δίνω μία εικόνα που να είναι σωστή και να μην σας παιδεύω.
Πάντα πρόθυμος για διευκρίνηση που θα μου ζητήσητε.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

nyannaco
09-11-18, 08:45
Επειδή δεν μου είναι ξεκάθαρο: τραβήχτηκε νέα γραμμή Φ16 από το λέβητα στα κολλεκτέρ (λογικά δίπλα στην είσοδο του διαμερίσματος, στο κλιμακοστάσιο) απ'όπου ξεκινούν τα δύο κυκλώματα μονοσωληνίου; 'Η τραβήχτηκε γραμμή Φ16 από το λέβητα στο πλησιέστερο σημείο σε ένα από τα υπάρχοντα κυκλώματα, και συνδέθηκε εκεί;
Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να λειτουργήσει ικανοποιητικά, εφόσον ο κυκλοφορητής του λέβητα έχει την απαιτούμενη "δύναμη", αλλά θα ακούγεται ο θόρυβος από τις υψηλές ταχύτητες στη νέα γραμμή Φ16, η οποια και θα καταπονείται, ειδικά αν δεν έχει πλυθεί σωστά το δίκτυο και υπάρχουν μέσα χώματα και σκουπιδάκια.
Στη δεύτερη περίπτωση, κάντε κανένα ευχέλαιο μπας και δουλέψει ικανοποιητικά... οι πιθανότητες είναι κάποια σώματα να ζεσυαθούν και τα υπόλιπα να μείνουν χλιαρά.

ALESTA
10-11-18, 11:19
Καλημέρα σας

Στο διπλανό διαμέρισμα διερχονται οι σωληνώσεις {στηλες }της πολυκατοικιας.
Απο εκεί ξεκινούσαν δυο κυκλώματα φ16 για το διαμέρισμα που αναφέρω.
Το ενα στα 4 σωματα και το αλλο για τα τρια σωματα.{συνολο 7 σωματα}
Εκει εγινε η αποκοπή {κόψιμο} και εγινε ενας βρογχος.
Απο τον νέο λέβητα ξεκινά μια σωλήνα φ16 η οποία δίνει σε δυο σημεια παροχη ζεστού νερου για το καλοριφέρ
Δηλαδη η ιδια καινούργια γραμμη Φ16 δίνει σε δυο σώματα που ανήκουν σε διαφορετικά κυκλώματα παροχή.
Και απο εκεί θα πηγαίνη το ζεστό νερό στα υπόλοιπα σώματα.
Σε ερώτηση που εκανα στους Τεχνικούς μου απαντήσανε οτι ολα θα πάνε ρολόι.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ και θα σας ενημερώσω την εβδομάδα αυτή που θα ελθη η Εταιρεία να συνδεση το Φ/Α

ALESTA
03-01-19, 18:50
Καλησπέρα σας και καλη χρονια σε ολους
Δοκιμή εγινε και ιδου τα αποτελέσματα-Θερμοστάτης χώρου σε 22 βαθμους-θερμοστατης λεβητα 80 βαθμους {χτεσινή μετρηση σε Αγ Παρασκευη -ΑΘΗΝΑ}-Τα σώματα μετα απο μισή ωρα ειναι κρύα-Μετά απο δυο ωρες εχουνε ζεσταθη λιγο-Ο Κυριος Νικος εχη δίκιο για το Ευχελαιο αλλα συν Αθηνά και χείρα κινει-Πλήρης αποτυχία -Να εχετε ολοι Υγεια