PDA

Επιστροφή στο Forum : [CD Player] CD recorder deck PIONEER pdr-609



themisperiklis
28-02-18, 15:52
καλησπερα.Εχω το παραπάνω cd recorder που ενω παιζει ολα τα δισκακια ηχου,οταν παω να γραψω μου βγαζει pro-disc.Το δισκακι ειναι ιδιας μαρκας που χρησιμοποιησα την τελευται φορα που ειχα γραψει(verbatim),αλλα ειχα γραψει πιο παλια και ενα cd-rw(verbatim) που αναγνωριζει τετιου τυπου δισκακια.ΕΙδα στο service manual για καποιες αλλαγες σε μια παραμετρο για να αναγνωριζει συγκεκριμενες μαρκες/τυπους cd's.Mπορεί να βοηθησει κανεις?Η μηπως τα επαιξε το laser οποτε τι κανω?4467744678
Πάντως ζητημα να εχω γραψει 10-15 δισκακια.Σαν μηχανημα ειναι τελειο ειτε σε εγγραφη ειτε σε αναπαραγωγη,και συνηθως εγραφα μερικες επιλογες απο βινυλιο.Αξιζει να σημειωθει οτι εχει εισοδο αναλογικη,και ομοαξονικη και optical που μορει να συγχρονιστει με την πηγη(cd player) και να κανει αλλαγη τρακ κλπ.Επισης ειχα διαβασει οτι αποσυρθηκαν γρηγορα απο την πιατσα γιατι οι δισκογραφικες εκαναν στους κατασκευαστες μηνυσεις για πνευματικα δικαιωματα.

themisperiklis
28-02-18, 20:39
Κανείς?????

klik
28-02-18, 21:17
Καθαρισε το. Αν δεν εχει διυλεψει πολυ, δεν θα ειναι θεμα λειζερ αλλα καθαρισμου. Πιθανα χρειαζεται και λιπανση στους αξονες κυλισης

themisperiklis
28-02-18, 21:35
Οντως ακουγεται ενας θορυβος στους αξονες ειδικα οταν απο τρακ 1 για παραδειγμα το πας στο τρακ 10.Καθάρισμα με ισοπροπυλικη αλκοόλη και μπατονετα ή με κανα δισκακι καθαρισμού? Ναι δεν εχει δουλέψει πολύ και θυμάμαι τώρα που το λές οτι ειχα δει παλιότερα σκόνη επάνω στο συρτάρι.Πάντως με παρεξενευει το οτι δεν αναγνωριζει την ιδια μαρκα και τυπο cd που ειχα δοκιμασει παλια.Θα δοκιμασω καθαρισμό και θα επανέλθω.Ευχαριστω!

themisperiklis
03-03-18, 21:03
Καποιος αλλος να βοηθησει?Δοκιμασα καθαρισμο αλλα ΔΕΝ....θα κοιταξω να ρωτησω σε εξουσιοδοτημενο ssrvice

themisperiklis
04-03-18, 14:17
Κανεις???