PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] MIELE KM5600 εστίες



messinios
13-01-18, 11:29
Στον πίνακα ελέγχου μου βγάζει τα εξής:
2FE6 ναι δεν δουλεύει τίποτα.
Έκλεισα το ρεύμα αλλά τίποτα.
Έφτασα στην πλακέτα και βλέπω ότι στο ένα relay θέση S11 δεν πάει ρεύμα από την κλεμα. Λογικό; καμιά ιδέα;
44524

messinios
13-01-18, 11:44
44526
Είτε το έχω επάνω είτε οχι το καλώδιο κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, δεν αλλάζει το μύνημα της βλάβης

messinios
13-01-18, 15:11
44527Το μύνημα που μου βγαζει είναι αυτο που φαίνεται στην φοτο. Δεν μπορώ να κάνω τπτ.
Καμία καλή ιδέα κάποιος;;

klik
13-01-18, 18:27
https://www.manualslib.com/download/563667/Miele-Km-5600.html

Στο user manual περιγραφονται τα σφάλματα 37 και αυτά που ξεκινουν απο 9 (9χ).
Για ολα τα αλλα γραφει:

Interrupt the power supply tothe hob for approx. 1 minute.If the problem persists afterreconnecting the appliance tothe power supply, pleasecontact the Miele Servicedepartment.


Τι συνέβει πριιν παρουσιάσει το πρόβλημα; (μαγείρευες και σταμάτησε; επεσε ποσότητα νερού; κλπ)
Γιατι αναφέρεις το συγκεκριμένο ρελέ;
Μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες πάνω κάτω την πλακέτα με τα ρελέ;
Έρχονται οι 3 "φάσεις"/γραμμές τροφοδοσίας στα βύσματα της πλακέτας;
Ουδέτερος υπάρχει; Σου μοιάζουν καλές οι κολλήσεις στα βύσματα faston της πλακέτας;

messinios
13-01-18, 18:52
Τι συνέβη!
Τελείωσε το μαγείρεμα χωρίς να χυθεί τίποτα και όλα καλά. Την έκλεισα κανονικά και έφυγα.Έπειτα από δυο ώρες μου τηλεφώνησε η γυναίκα μου ότι έχει αυτό το πρόβλημα, εδώ να σημειώσω ότι ήταν λίγο καλύτερα γιατί κατάφερε και ζέστανε το φαγητό σε ένα μάτι. Τώρα δεν ανοίγει καθόλου μένει εκεί εκτός και εάν έχει μπλοκάρει.
Έχω περάσει τις κολλήσεις που δεν μαρεσαν.

messinios
13-01-18, 18:56
44528

44529
Ρεύμα έχει στην κλέμα 1 , 2 και 3 220V , στα 4+5 δεν έχει τίποτα.
στην πλακέτα τα S5 , S31 , S21 έχουν 220V.
Επίσης S14 + S11 έχουν 220V , τα S12 +S15 πάνε στα μάτια.
Αν βοηθάει εχω ακόμη: S1+S14+S11+S10 μαζί bazer στην κλέμα με Νο 5+4
Κλέμα Νο3 με S5+S21
Κλέμα Νο2 και Νο3 bazer και με S5+S21
και απο την κλέμα Νο1 με το S31 συνέχεια.
Δεν ξέρω αν βοήθησα.

44530

44531

tipos
13-01-18, 21:21
1-2-3 ειναι φαση,4-5 ειναι ουδετερος.Τον ελεγχο τον κανεις με πολυμετρο ή με δοκιμαστικο?

messinios
13-01-18, 21:37
Με πολυμετρο
Κοιτώντας τις οδηγίες το 2FE7 μάλλον σημαίνει υπερθεμανση, αλλά τόσες ώρες εκτός λειτουργίας θα έπρεπε να είχε φύγει.
Παίζει ρόλο που τώρα το τζάμι δεν εφαπτετε καλά στον πάγκο;

tipos
13-01-18, 23:33
Στο manual δεν εχει αυτο τον κωδικο,ειναι στους κωδικους που αφορουν την πλακετα.Σε πρωτη φαση θα σου προτεινα να τσεκαρεις πρωτα την τροφοδοσια ρευματος,δηλαδη αν ερχεται κανονικα ταση στην πλακετα απο την παροχη μετρωντας με ολους τους συνδιασμους μεταξη 1-2-3 με 4-5.Αν ειναι οκ τοτε ειναι σηγουρα βλαβη πλακετας.

klik
14-01-18, 03:20
Αν το τζάμι δεν εφάπτεται για να κάνει το αυτόματο καλιμπραρισμα, θα σε δυσκολέψει στο να την δοκιμάσεις.

Όταν σηκώσεις την ασφάλεια στον πίνακα σου, μετά απο πόσο χρόνο βγαίνει το σφάλμα;
Ποια είναι η πρώτη ένδειξη όταν σηκώσεις την ασφάλεια;
Μπιπ ακουγονται όταν πατας τα μπουτον χειρισμού;
Βγάλε μια καθαρη φωτογραφία κοντά στον μετασχηματιστή, θέλω να δω το ολοκηρωμενο αν ειναι κάποιο uln2003 ή κάτι αντίστοιχο.
Θέλω φωτογραφία και κάτω από την πλακέτα με τα ρελέ (τους χαλκοδιαδρόμους).

messinios
14-01-18, 08:09
44539

44540

44541

messinios
14-01-18, 08:12
44542

44543 φοβάμαι αυτό διότι στην μέτρηση έχει από την μια πλευρά μόνο (αν δουλεύει έτσι)

messinios
14-01-18, 08:20
Με το που σηκώνω την ασφάλεια εμφανίζετε το λαμπάκι στο κλείδωμα και αμεσως το μήνυμα.
Αν το κάνω γρήγορα μια στις δέκα μπορεί να ακούσω ένα μπιπ αλλά μέχρι εκεί τίποτα άλλο.
Δηλαδή σβήνει το κλείδωμα και εμφανίζει τον κωδικό με το που ανοίγω ασφάλεια.
Έβγαλα και τα καλώδια από τις εστίες αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Το τζάμι όντως δεν εφαρμόζει τέλεια τώρα επάνω,αν και πιέζω.
Έβαλα μονωτική στους αισθητήρες στο άνοιγμα στα +/- και κλείδωμα και σήκωσα ασφάλεια και έβγαζε άλλα.
Όπως 2FE2 ,0FE3 Aλλα όχι μπιπ

klik
14-01-18, 17:10
Οι κολλήσεις σου είναι χάλια. Απλά έκανες ένα μπαλάκι στον ακροδέκτη χωρίς να πιάνεις με το καλάι και την πλακέτα.
Αρα είναι πιθανό να μην έχεις τροφοδοσία σε όλους τους χαλκοδιαδρόμους που προβλέπεται.
Μην ασχολείσαι με τα εξαρτήματα, δεν έχεις την γνώση ή την εμπειρία στο τι να μετρήσεις. Δες μόνο οπτικά με μεγεθυντικο φακό τις κολλήσεις και για κανένα κάψιμο σε εξάρτημα.

Επιβεβαίωσε τις κολλήσεις με το πολύμετρο (στο μπίπ ή στο ωμόμετρο), αλλά να ξέρεις ότι δεν σε εξασφαλίζει 100% ότι έκανες καλή κόλληση. Οπτικά επιβεβαιώνονται πρώτα οι κολλήσεις και μετά με ωμόμετρο.

Αν το τζάμι δεν εφαρμόζει,ίσως να έχασες ή να έφυγε από την θέση του κανένα από τα ελατηριάκια που σπρώχνουν την πάνω πλακέτα (με τους ανακλαστικούς οπτοζεύκτες) στο τζάμι. Είναι σίγουρα θέμα συναρμολόγησης.
.

messinios
14-01-18, 19:45
Για τις κολλήσεις έχεις δίκιο γιατί το κολλητήρι μου δεν είναι πολλά βατ, παρόλα αυτά το άφησα και έπιασε βάθος.
Τα ελατήρια είναι όλα στην θέση τους.
Θα μετρήσω τις γραμμές και θα δω.
Ευχαριστώ.

messinios
15-01-18, 09:24
Πόσο λογικο είναι στο κεφαλι των πυκνωτών να έχω 119V?
Στον μετασχηματιστή να έχω 220V και στις άλλες δύο 0?
κάτω απο την μεγάλη αντίσταση έχω 119 volt ενω στην αντίσταση πάει κανονικά 220.
Γενικά μετά απο ένα σημείο στην πλακέτα εχω 119v......λογικό?

klik
15-01-18, 13:04
Πόσο λογικο είναι στο κεφαλι των πυκνωτών να έχω 119V?
Στον μετασχηματιστή να έχω 220V και στις άλλες δύο 0?
κάτω απο την μεγάλη αντίσταση έχω 119 volt ενω στην αντίσταση πάει κανονικά 220.
Γενικά μετά απο ένα σημείο στην πλακέτα εχω 119v......λογικό?
τάση ονομάζουμε τη διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε ΔΥΟ σημεία.
Εσύ μάλλον μετράς με τον ένα ακροδέκτη στη γείωση της πρίζας (κιτρινοπράσινο καλώδιο) οπότε έχεις άσχετες μετρήσεις λόγω των Y πυκνωτών (115V). Ξέρεις ότι είναι επικίνδυνο και για σενα και για την πλακετα να μετράς με σηκωμένη ασφάλεια;

Τι είναι το κεφάλι των πυκνωτών; το περίβλημα;

Φτιάξε τις κολλήσεις και μετά αν δεν έχεις κάνει ζημιά στην πλακέτα με τις μετρήσεις υπό τάση, μπορεί και να δουλέψει.
Τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα δεν συγχωρούν στιγμιαία βραχυκυκλώματα, σαν μερικέςς απλές ηλεκτρικές συσκευές.