PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τον ηλεκτρολογικο πινακα



akisssssssss
22-03-17, 18:32
Καλησπερα εχθες μια γνωστη μου πηγαινωντας να καθαρησει τον αποροφητηρα της κουζινας δεν ξερω τι εκανε και ενα σημειο εβγαλε σπινθηρες.ετσι επεσε ο ενας διακοπτης απ τον πινακα που αντιστοιχει στον αποροφητηρα ,στο φως μπανιου και στο φως της κουζινας.ολα τα υπολοιπα δουλευουν κανονικα .οπως και η κουζινα.παει να ανεβασει αυτο τον διακοπτη που εχει πεσει αλλα δε στεκεται .

diony
22-03-17, 18:37
Για τη δική της ασφάλεια , θα πρέπει πρώτα να αποκαταστήσει το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον αποροφητήρα
Φρόνιμο είναι να καλέσει κάποιον αδειούχο ηλεκτρολόγο

akisssssssss
22-03-17, 18:40
Λογικα αλλαγη ο διακοπτης αυτος που επεσε δεν θελει αλλαγη?ολα τ αλλα δουλευουν κανονικα.μονο τ φως μπανιου ο αποροφητηρας και το φως κουζινας δεν δουλευουν που τροφοδοτουνται απ αυτο τον διακοπτη του πινακα.

andyferraristi
22-03-17, 19:04
Άκη μάλλον η φίλη σου έχει προκαλέσει κάποιο μόνιμο βραχυκύκλωμα, οπότε καλό θα ήταν να προβεί στις ενέργειες που περιέγραψε ο Κώστας ...

akisssssssss
22-03-17, 19:07
μολις ειδα πως καηκε σε ενα σημειο η πλακετα μια μικρη που εχει ο αποροφητηρας.αρα ο αποροφητηρας παπαλα.αποσυνδεσα τελειως τον αποροφητηρα.ως μια πιθανη αιτια θα τ εκτιμουσα.

akisssssssss
22-03-17, 20:13
Εγω παντως πιστεύω πως εφοσον εβγαλε σπινθηρες η πλακετα του αποροφητηρα κ καηκε σε καποιο σημειο εκει ειναι το θεμα και επεσε και ο διακοπτης .αρα τ προβλημα ειναι εκει.γι αυτο και αποσυνδεσα κ τελειως τον αποροφητηρα μηπως ανεβαινε και ο διακοπτης.αλλα οχι .Εγω νομιζω πως θελει αλλαγη ο διακοπτης.μια αποψη?

johnnyb
22-03-17, 20:23
Δεν ειναι διακοπτης ειναι ασφαλεια. Μπορει να δοκιμαστει σε αλλη γραμμη του σπιτου αν γνωριζει καποιος βασικα πραγματα.

akisssssssss
22-03-17, 20:31
ενταξει φιλε μου .μπερδευτηκα ασφαλεια ειναι το ξερω.δεν ειναι εξει το θεμα .Μια βοηθεια ζητησα για να μη πιαστει και κοροιδο η κοπελα.Μια προσεγγιση βλαβης ζητησα συμφωνα με αυτα που σας ειπα.

johnnyb
22-03-17, 23:10
Το πιθανοτερο ειναι αυτο που ειπε ο Ανδρεας. Αν εχεις πολυμετρο μια ωμομετρηση στα καλωδια που αποσυνδεσες απο τον αποροφητηρα πιθανον να σου δειξει αν υπαρχει βραχυκυκλωμα της φασης με ουδετερο ή γείωση. (τσεκαρε πρωτα αν υπαρχει ταση σε οποιοδηποτε απο τα τρια καλωδια ανεξαρτητα αν ειναι κατεβασμενη η ασφαλεια μπορει να υπαρχει διαρροη , Αντιηλεκτροπληξιακος υπαρχει?

FILMAN
23-03-17, 12:13
Κατέβασε τον γενικό διακόπτη και δοκίμασε να σηκώσεις την ασφάλεια της γραμμής που λες ότι δεν στέκεται, αν πάλι δεν στέκεται τότε όντως χάλασε και θέλει αλλαγή, αν στέκεται και μόλις σηκώσεις το γενικό διακόπτη πέφτει, τότε υπάρχει πρόβλημα στη συγκεκριμένη γραμμή της εγκατάστασης

akisssssssss
23-03-17, 12:57
Καλημερα.το εχω δοκιμασει και αυτο φιλε μου .δεν στεκεται.γι αυτο υπεθεσα και γω πως λογικα θα θελει αλλαγη.Σημερα εν το μεταξυ εχει "κολλησει" .πηγα να ξαναδοκιμασω να την ανεβασω και φρακαρε.

FILMAN
23-03-17, 13:06
Τότε θέλει αλλαγή.

akisssssssss
23-03-17, 13:37
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.νομιζω το κοστος ειναι καπου γυρω στα 6 ευρω.Μπορω να την κανω και μονος μου αυτη τη δουλεια?Η υψηλη ταση με προβληματιζει λιγο.

nyannaco
23-03-17, 13:50
Και μόνο που αναρρωτιέσαι, μπαίνω στον πειρασμό να σου απαντήσω ότι είναι καλύτερα να αφήσεις να το κάνει ηλεκτρολόγος.
Αν το επιχειρήσεις μόνος σου:
Ο μόνος τρόπος να μην έχεις ρεύμα μέσα στον πίνακα είναι να το κόψεις από την ασφάλεια του ρολογιού της ΔΕΗ. Να είσαι σίγουρος ότι έκοψες το σωστό ρολόι, και πάλι ελέγχεις πριν βάλεις χέρι. Επίσης, διασφάλισε ότι δεν θα σηκώσει κανείς την ασφάλεια ενώ εργάζεσαι.
Ακόμη, πρόσεξε να σφίξεις καλά τα καλώδια στην ασφάλεια, γιατί οι χαλαρές ενώσεις προκαλούν υπερθερμάνσεις και καψίματα (σε ακραία περίπτωση, μέχρι φωτιά).