PDA

Επιστροφή στο Forum : Mετατροπη ξυλολεβητα σε πυρηνα



MEN1979
27-02-17, 09:50
Καλημερα παιδιά...εχω ενα ξυλολεβητα της halcotherm..60000 θερμιδες με τουμποσωληνες και θελω να τον μετατρεψω σε πυρηνα...η εταιρια τον εδινε και με δεξαμενη με κοχλια και ριψη του καυσιμου απο πανω...σε αυτη τη φιλοσοφια κινηθηκα...εχω φτιαξει μια σκαφη με τρυπες που ο ανεμιστηρας πηγαινει μονο εκει..δεξαμενη με κοχλια ιδιοκατασκευη και εχω ξεκινησει δοκιμες...λοιπον δουλευω το κοχλια 10 δευτερα και σταματαει για 30 δευτερα..στα 10 δευτερα ριχνει περιπου 100γραμ. Πυρηνα(ακαθαρτο με σκονη)..επειδη εχω μπερδευτει συμφερει σε καταναλωση η πρεπει να προσπαθησω να αυξησω και αλλο το χρονο παυσης...???

vasilisd
28-02-17, 10:24
Και τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Μιλάμε για ένα καυστήρα που εσύ έφτιαξες.
Τα 100 γραμμάρια μπορεί να είναι πολλά, μπορεί και λίγα. Παρατήρησε την καύση, τον ρυθμό που ανεβάζει θερμοκρασία ο λέβητας και ρύθμισε ανάλογα.

MEN1979
28-02-17, 14:08
Και τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Μιλάμε για ένα καυστήρα που εσύ έφτιαξες.
Τα 100 γραμμάρια μπορεί να είναι πολλά, μπορεί και λίγα. Παρατήρησε την καύση, τον ρυθμό που ανεβάζει θερμοκρασία ο λέβητας και ρύθμισε ανάλογα.

Δεν περιμενω καποιον να μου πει ποσο πυρηνα θελω ακριβως..απλα μηπως καποιος δουλευει με τετοιες τιμες ωστε να μου πει τη γνωμη του..με αυτο το ριξιμο εφτασε ο λεβητας 65βαθμους σε κοντα μια ωρα με 12 βαθμους εξω...αν ειχα βαλει το χρονικο θα ηξερα γιατι θα το αφηνα να δουλεψει να δω συμπεριφορά..και αυτο θα κανω..σε ευχαριστω...