PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] pitsos δεν κοβει ο θερμοστατης



pourpou
31-01-17, 03:38
καθως δουλευε η κουζινα το ενα ακρο της επανω αντιστασης ακουμπησε στο σασι και εγινε βραχυκυκλωμα διοτι ηταν χαλασμενη η βαση της αντιστασης και καθως υποχωρησε ακουμπησε στο σασι/
απο εκεινη τη στιγμη και μετα δεν κοβει η θερμοκρασια σε οτι βαθμους κι αν σεταρω τον θερμοστατη.
εβγαλα την πλακετα μηπως απ το βραχυκυκλωμα εμεινε κλειστη καποια επαφη απ τα ρελε αλλα φαινονται ολα ο.κ.
υπαρχει περιπτωση να μπορεσω με καποιον τροπο να μετρησω τον αισθητηρα θερμοκρασιας που κουμπωνει στην πλακετα;ισως αυτος να μη δινει εντολη να κοψει τη θερμοκρασια

FILMAN
31-01-17, 09:36
Αν έγινε αυτό που λες τότε δεν γίνεται να χάλασε ο αισθητήρας, το μόνο που μπορεί να έγινε είναι να κόλλησε το αντίστοιχο ρελέ. Εσύ πώς έλεγξες το ρελέ και το βρήκες εντάξει, με το αυτί;

pourpou
31-01-17, 13:25
κατ αρχην η κουζινα εχει δυο πλακετες.το καλωδιο που εκανε βραχυκύκλωμα πηγαινει στην πλακετα που εβγαλα. εδωσα την πλακετα σε φιλο ηλεκτρονικο και μετρησε τις επαφες των ρελε,ημουν μαζι του και οντως ολες οι επαφες εδειχναν ανοιχτες.

FILMAN
31-01-17, 15:00
Μπορεί με κανα χτύπημα στη μεταφορά να ξεκόλλησε. Τώρα που την έβαλες πάνω και το ξανακάνει, αν τη σβήσεις και ωμομετρήσεις την επαφή του ρελέ, δείχνει ανοιχτή;

pourpou
31-01-17, 17:29
προς το παρων δεν την ξαναεβαλα επανω την πλακετα,θα τη βαλω καποια στιγμη να είναι και ο καιρος καλυτερος γιατι την εχω εξω.εχει μπει άλλη στη θεση της όμως θελω να τη φτιαξω αν μπορεσω

FILMAN
01-02-17, 10:43
Επικεντρώσου στο αντίστοιχο ρελέ.

pourpou
03-02-17, 22:20
την κουζινα την ειχα δωσει σε καταστημα service οταν ειχα διαπιστωσει το προβλημα και μου ειχε πει οτι θελει πλακετα,απο τοτε την ειχα αφησει στην ακρη.
σημερα ειπα να ασχοληθω λιγο κι ετσι τη συνδεσα στο ρευμα και ενω το προβλημα της ηταν οτι δεν εκοβε η θερμοκρασια τωρα μετα που της εβαλε χερι ο κυριουλης βλεπω οτι δεν αναβει τιποτα στο καντραν και δεν αναβει καμια αντισταση.
να πω οτι τα 4 κεραμικα ματια δουλευουν αψογα.
μετρησα με πολυμετρο και καθως γυρναω τον επιλογεα του φουρνου δινει ρευμα στην πλακετα αλλα μεχρι εκει,δεν αναβει τιποτα

tipos
03-02-17, 22:39
Δωσε το enr απο το καρτελακι η ανεβασε φοτο απο το καρτελακι.Κατι μου λεει οτι εχει προβλημα η αλλη πλακετα.

pourpou
03-02-17, 22:50
ο.κ αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια,αυριο θα το κανω ευχαριστω.
επισης εκανα λαθος,η κουζινα ειναι siemens

pourpou
04-02-17, 15:00
enr HL654501E/01
εχω την εντυπωση ότι στο κατάστημα μου αλλαξανε την άλλη πλακετα με άλλη χαλασμενη γιατι ξαναλεω η κουζινα αναβε κανονικα τα display τα παντα.

tipos
04-02-17, 16:52
Για να μην αναβει το display τοτε η βλαβη σου μαλον ειναι σε αυτη 43091την πλακετα και οχι σε αυτη 43092.Η τροφοδοσια της πλακετας με τα ρελε και το display γινεται απο αυτη της πρωτης φοτο.Οταν εχει βλαβη αυτη τοτε νεκρωνει ο φουρνος τελιως.Τα ματια δουλευουν γιατι ειναι ανεξαρτητα απο το φουρνο και δεν ελεγχονται μεσω πλακετας.

pourpou
04-02-17, 17:58
ναι σακη το ξερω ότι τα ματια είναι ξεχωριστα απλα το εγραψα ότι δουλευουν για να δειξω ότι η συσκευη ειχε ρευμα.
τωρα για τις πλακετες εφ οσων πριν το πρόβλημα ηταν μονο ότι δεν εκοβε ο θερμοστάτης τωρα πλεον πιστευω ότι μου αντικαταστησαν την καλη πλακετα(την πρωτη που ειπες) με χαλασμενη αρα τελος κάθε ελπιδα.
ισως να καταργησω εντελως τις πλακετες και να βαλω έναν διακοπτη 5-6 θεσεων και έναν απλο θερμοστατη,τι λες δε γινεται;
το εχω σκεφτει αλλα δεν ξερω τι να κανω που τα κουμπια και η προσοψη δεν εχουν συμβολα και αριθμούς δηλαδή εστω ότι την εκανα τη μετατροπή πως θα βλεπω π.χ σε τι θερμοκρασια εχω τον θερμοστατη

tipos
04-02-17, 19:08
Δεν αξίζει τον κόπο να μπεις σε τέτοια περιπέτεια αλαξε την πλακέτα ή αν μπορείς επισκεύασε την.Καινουργια έχει κανα εξηνταρη.Αφου η αλλη δεν έχει κολλημένο ρελέ τότε θα δουλέψει καλά.Το μπαμ με σασί δεν μπορεί να έκανε άλλη ζημιά παρά μόνο στην επαφή του ρελέ.Το πολύ πολύ να χρειαστεί ένα ρελέ αν δεν δουλέψει σωστά

klik
04-02-17, 19:21
Έχεις φωτογραφίες πριν τις πας για επισκευή και μετά για να κάνεις σύγκριση;
Ανέβασε φωτογραφίες από τις πλακέτες σου όπως είναι τώρα.
Νομίζεις ότι εκεί που πήγες τις πλακέτες για επισκευή να ήταν πιθανό να είχαν χαλασμένες πλακέτες καβάτζα (δεν είναι πολύ συνηθισμένο) ή απλά να προξενήθηκε μια ακόμα βλάβη;

pourpou
04-02-17, 19:55
Έχεις φωτογραφίες πριν τις πας για επισκευή και μετά για να κάνεις σύγκριση;
Ανέβασε φωτογραφίες από τις πλακέτες σου όπως είναι τώρα.
Νομίζεις ότι εκεί που πήγες τις πλακέτες για επισκευή να ήταν πιθανό να είχαν χαλασμένες πλακέτες καβάτζα (δεν είναι πολύ συνηθισμένο) ή απλά να προξενήθηκε μια ακόμα βλάβη;εχουμε μια κουζινα η οποια αναβει το καντραν αναβουν οι αντιστασεις οπλιζουν τα ρελε και μετα την παρεμβαση του καταστήματος ο φουρνος είναι νεκρος,δεν ξερω τι μπορει να εγινε ουτε ειχα τραβηξει φωτο ουτε ειχα σημαδεψει τα εξαρτηματα