PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Κεραμική εστία πρόβλημα με το μάτι



bobkarpenisi
22-01-17, 21:51
καλησπέρα σε όλους αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα μάτι μιας κεραμικής εστίας pitsos ποτέ ανάβει ποτέ δεν ανάβει μπορεί να ανάψει για 10 φορές συνεχόμενα κ για άλλες 10 όχι .
Εκανα αλλαγή με τον διπλανό διακόπτη κ πάλι κάνει τα ίδια,τώρα πιστεύω ότι πρέπει να γίνει αντικατάσταση στην αντίσταση
ποια έιναι η γνώμη σας

liontas
22-01-17, 23:20
Αν κατάλαβα καλά λειτουργεί κανονικά κάποιες φορές (ανάβοντας κανονικά και σβήνοντας όταν ενεργοποιηθεί ο εσωτερικός θερμοστάτης της) και άλλες φορές δεν ανάβει καθόλου εξαρχής.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε πολύ πιθανόν να είναι χαλασμένος ο θερμοστάτης της εστίας και θέλει άλλαγμα όλο το σετ.

FILMAN
23-01-17, 14:10
Μπορεί να είναι και κομμένη η αντίσταση κάπου και μια να πατάει και μια όχι.

bobkarpenisi
24-01-17, 22:49
Πολύ σωστά κατάλαβες κ πολύ σωστά σκέφτηκες άρα πρέπει να αλλάξω το μάτι όλο που είναι φ20 1800w.Ευχαριστω πολύ

FILMAN
25-01-17, 09:30
Ναι αλλά όταν το βγάλεις κοίτα το να δεις αν όντως έχει διακοπή πριν αγοράσεις καινούριο.

bobkarpenisi
27-01-17, 16:08
Ναι όντως κ αυτό μπορεί να συμβαίνει όταν το κοιτάξω θα σας πω σας υχαριστω όλους σας

alex20
13-02-17, 20:02
Γειά σας έχω μια κουζίνα neff ελεύθερη και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν δουλεύει σωστά το μάτι. Δηλαδή το βάζεις στο 1 δουλεύει σαν να είναι στο 3 τι μπορεί να είναι ρώτησα έναν που φτιάχνει κουζίνες και ηλεκτρονικές συσκευές και μου είπε ότι θέλει αλλαγή το μάτι και το φωτάκι που είναι στην εστία μένει αναμμένο πάντα. Ευχαριστώ

FILMAN
14-02-17, 14:02
Για κεραμική μιλάμε;

lefteris251
22-02-17, 21:16
Για σιγουριά και φυσικά αν γνωρίζεις απο μετρήσεις την στιγμη που έχεις ανοιχτό διακόπτη και δεν ανάβει μετρα την τάση στα άκρα αν έχεις 220V αν και πιστεύω είναι θέμα εστίας όπως λεει και ο φίλος πιο πάνω.
Φίλε Αλέξη αν μιλαμε για κεραμική το μυαλό μου παει στο ζιμεστατη δηλαδη τον διακόπτη που δίνει εντολη στην εστία με το πρόβλημα. Μεγαλη προσοχή στο ρευμα.