PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] προβληματα με κουζινα εντοιχιζομενη whirlpool



pt1986
23-12-16, 15:35
Καλησπερα σας εχω προβληματα περιεργα με μια κουζινα εντοιχιζομενη της whirlpool 16 ετων μοντελο δεν το ξερω 1.τα ματια της κεραμικης δεν μενουν σε συγκεκριμενη θερμοκρασια 2.οποτε θελω να ζεσταινω φαγητο απο τους 150 παει συνεχεια 200 βαθμους 3. δεν αναβει η λαμπα καμια φορα αναβει.τι μπορει να ειναι η πλακετα?

Κυριακίδης
23-12-16, 17:28
Για το 2 αναφέρεσαι σε φούρνο? Και στους 50 να το βάλεις το ίδιο σου κάνει?
Για το 3 λίγο βίδωμα ακόμη την λάμπα . Αλλιώς πέτα την κουζίνα και κράτα την λάμπα :001_tt2:
Για το 1 (και δεν ξέρουμε τι μοντέλο ) αλλαγή ζιμενστάτη ? (έχει?)

pt1986
23-12-16, 20:02
Για το 2 αναφέρεσαι σε φούρνο? Και στους 50 να το βάλεις το ίδιο σου κάνει?
Για το 3 λίγο βίδωμα ακόμη την λάμπα . Αλλιώς πέτα την κουζίνα και κράτα την λάμπα :001_tt2:
Για το 1 (και δεν ξέρουμε τι μοντέλο ) αλλαγή ζιμενστάτη ? (έχει?) Ναι αναφερομαι στον φουρνο οπου και να το βαλω πηγαινει στο 200 και χρονομετρο να βαλω παλι το ιδιο, εχω αλλαξει απειρες λαμπες και τις εχω δοκιμασει και σε αλλες συσκευες δουλευουν ολες καμια φορα αναβει μονο του το λαμπακι, η εστια ειναι καινουρια την ειχα αλλαξει πριν 5 χρονια εχει τα κουμπια πανω στον φουρνο οχι στην εστια. καθε φορα κλεινω τον γενικο της κουζινα γιατι ενα βραδυ αναψε μονο του.

Κυριακίδης
23-12-16, 20:19
Συζητάμε πολύ αυθαίρετα χωρίς να γνωρίζουμε το μοντέλο και τι περιλαμβάνει σε αυτό . Π.χ. αν θεωρήσω ότι για τον φούρνο έχει τυπικό απλό θερμοστάτη με σύρμα , υποθέτω ξεκρέμασε το αισθητήριο από την θέση του . Και για τι λάμπα μιλάμε είναι το άλλο αυθαίρετο , θαλάμου φούρνου? ή κάτι άλλο .

FILMAN
27-12-16, 11:23
Για το 1: Στις περισσότερες κεραμικές εστίες τα μάτια ή ανάβουν, ή όχι. Δεν ανάβουν πιο δυνατά ή πιο αμυδρά ανάλογα με τη ρύθμιση του κουμπιού, αλλά μένουν περισσότερο ή λιγότερο χρόνο αναμμένα ή σβηστά ανάλογα με τη ρύθμιση του κουμπιού. Αυτό δεν ισχύει μόνο για τα μοντέλα που έχουν για τις εστίες μηχανικούς διακόπτες με διακριτές σκάλες.