PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιεση με και χωρις πιεστικο σε οικια



smar
08-09-16, 11:27
Καλημέρα σε ολα τα μελη.

Εχω μια ερώτηση για καλούς μάστορες υδραυλικούς.
Μένω στο Ηρακλειο Κρήτης και ως γνωστό δεν υπάρχει πίεση απο το δικτυο με αποτέλεσμα να έχουμε όλοι ντεπόζιτα στην ταράτσα η δεξαμενές.
Για αυτούς που μένουν στα τελευταία πατώματα με την ταράτσα από πάνω η πίεση του νερού δεν είναι αρκετή και η χρήση του πιεστικού είναι απαραίτητη.
Τώρα τελευταία έχω διαπιστώσει οτι υπάρχει πίεση στο δίκτυο σχεδόν συνέχεια και θα ήθελα να φτιάξω ένα σύστημα το οποίο να δίνει στο σπίτι απευθείας απο το δίκτυο όταν έχει αρκετή πίεση και όταν πέφτει κάτω απο 2 ΒΑR ας πούμε να παίρνει μπρος το πιεστικό.
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γνώστης γιατί εχω βαρεθεί να αγοράζω πιεστικά, μοτέρ, πρεσοστατες, δοχεία πιέσεως κτλ. Πραγματικά ή εμένα τυχαίνουν ολα τα ελαττωματικά η δεν ξερω τι αλλο να πω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΗΝ1984
08-09-16, 12:49
Αν και δεν είμαι υδραυλικός πολύ ευχαρίστως να σου απαντούσα, αλλά μόλις διάβασα ότι απευθύνεσαι μόνο σε καλούς μάστορες .

Εύχομαι να βρεθεί ο καλός μάστορας υδραυλικός και να σου αποκαταστήσει το πρόβλημα, γιατί ότι και να σου πει κάποιος, μήπως μπορείς να το εφαρμόσεις;

smar
08-09-16, 12:55
Αν και δεν είμαι υδραυλικός πολύ ευχαρίστως να σου απαντούσα, αλλά μόλις διάβασα ότι απευθύνεσαι μόνο σε καλούς μάστορες .

Εύχομαι να βρεθεί ο καλός μάστορας υδραυλικός και να σου αποκαταστήσει το πρόβλημα, γιατί ότι και να σου πει κάποιος, μήπως μπορείς να το εφαρμόσεις;



Ο λογος που γραφω παραπάνω οτι απευθύνομαι σε μάστορες ειναι γιατι ετσι μου ειπαν οτι ειναι δύσκολο.... φυσικα και οποιοσδήποτε μπορούσε να βοηθήσει θα ηταν ευπρόσδεκτη η βοηθεια του

xsterg
08-09-16, 13:16
απευθυνεσαι σε ... μαστορες η σε καστορες?

smar
08-09-16, 13:24
απευθυνεσαι σε ... μαστορες η σε καστορες?


Και σε πάστορες προκειμένου να λυσω το προβλημα μου

chipakos-original
08-09-16, 13:36
Καλημέρα σε ολα τα μελη.

Εχω μια ερώτηση για καλούς μάστορες υδραυλικούς.
Μένω στο Ηρακλειο Κρήτης και ως γνωστό δεν υπάρχει πίεση απο το δικτυο με αποτέλεσμα να έχουμε όλοι ντεπόζιτα στην ταράτσα η δεξαμενές.
Για αυτούς που μένουν στα τελευταία πατώματα με την ταράτσα από πάνω η πίεση του νερού δεν είναι αρκετή και η χρήση του πιεστικού είναι απαραίτητη.
Τώρα τελευταία έχω διαπιστώσει οτι υπάρχει πίεση στο δίκτυο σχεδόν συνέχεια και θα ήθελα να φτιάξω ένα σύστημα το οποίο να δίνει στο σπίτι απευθείας απο το δίκτυο όταν έχει αρκετή πίεση και όταν πέφτει κάτω απο 2 ΒΑR ας πούμε να παίρνει μπρος το πιεστικό.
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γνώστης γιατί εχω βαρεθεί να αγοράζω πιεστικά, μοτέρ, πρεσοστατες, δοχεία πιέσεως κτλ. Πραγματικά ή εμένα τυχαίνουν ολα τα ελαττωματικά η δεν ξερω τι αλλο να πω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Μιας και δεν είμαι υδραυλικός θα σου δώσω μία λύση και βάλε το μυαλό σου να δουλέψει για τα περαιτέρω. Υπάρχει πρεσοστάτης που του ρυθμίζεις να ενεργοποιείται μετά τα 2 Bar όπως ζήτησες παραπάνω. Ο πρεσοστάτης έχει επάνω του μικροδιακόπτη με κλειστή και ανοικτή επαφή.Σύνδεσε κατάλληλα τις επαφές του και τοποθέτησέ τον απευθείας στο δίκτυο ύδρευσης του σπιτιού σου. Αυτός είναι απλά ο αισθητήρας επιλογής , τώρα τα υπόλοιπα θέλουν έναν πίνακα ελέγχου με μερικά <<ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα>> για να ολοκληρωθεί ο αυτοματισμός που ζητάς........Εχει υδραυλικούς η σελίδα ας απαντήσει κάποιος επαγγελματίας στο είδος.





μέσα

ΗΝ1984
08-09-16, 13:40
Ας βοηθήσουμε τον κρητικό να έχει νεράκι στο σπίτι του.
Στα <<ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα>> βαλε και μια τρίοδο ηλεκτροβάνα που όταν πέσει η πίεση του δικτύου να γυρνάει την παροχέτευση από τη δεξαμενή μαζί με το πιεστικό.

elektronio
08-09-16, 16:41
Να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ μια και δεν είμαι υδραυλικός.

Βάλε ένα σωλήνα με βαλβίδα αντεπιστροφής (κατεύθυνση από το δίκτυο προς την κατανάλωση) που να παρακάμπτει το πιεστικό (by-pass) και ρύθμισε τον πιεσοστάτη να παίρνει η αντλία στο σημείο που δεν θέλεις να πέφτει παρακάτω η πίεση κατανάλωσης.

Δεν θα τίποτε άλλο ούτε <<ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα>>..... :lool: Πλήρως αυτοματοποιημένο.:thumbup:

smar
08-09-16, 16:54
Να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ μια και δεν είμαι υδραυλικός.

Βάλε ένα σωλήνα με βαλβίδα αντεπιστροφής (κατεύθυνση από το δίκτυο προς την κατανάλωση) που να παρακάμπτει το πιεστικό (by-pass) και ρύθμισε τον πιεσοστάτη να παίρνει η αντλία στο σημείο που δεν θέλεις να πέφτει παρακάτω η πίεση κατανάλωσης.

Δεν θα τίποτε άλλο ούτε <<ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα>>..... :lool: Πλήρως αυτοματοποιημένο.:thumbup:



Αυτο ειχα σκεφτεί και εγω στην αρχη.... αλλα λογικά με το που ανοίξεις μια βρύση στο σπιτι και πέσει λιγο η πιεση θα παιρνει και το πιεστικο μπροστα ετσι δεν ειναι ?
διοτι θα ειναι και τα 2 παραλληλα σωστα ?

vasilimertzani
08-09-16, 17:02
Θα πρεπει να παιξεις λιγο με τις πιεσεις.δηλ αν εχεις απο το δικτυο 3bar βαλε της αντλιας στα 2.
Υποθετω οτι υπαρχει και δοχειο διαστολής να προλαβαινει τις στιγμιαιες πτωσεις ,την στιγμη που ανοιγεις την βανα.

νεκταριοος
08-09-16, 17:51
επισης τα πιεστικα καθε τοσο θελουν και μια συντηριση τωρα τι συντιρηση ειναι αυτη δεν ξερω.......εγω ειμαι βοσκος:lool:

elektronio
08-09-16, 20:19
Αυτο ειχα σκεφτεί και εγω στην αρχη.... αλλα λογικά με το που ανοίξεις μια βρύση στο σπιτι και πέσει λιγο η πιεση θα παιρνει και το πιεστικο μπροστα ετσι δεν ειναι ?
διοτι θα ειναι και τα 2 παραλληλα σωστα ?

Όταν το δίκτυο έχει πίεση μεγαλύτερη από την ρύθμιση που έχεις στον πιεσοστάτη, τότε η πίεση στην κατανάλωση δεν μπορεί πέσει παρακάτω μέχρι το σημείο να λειτουργήσει η αντλία γιατί κρατάει την πίεση το δικτύο. Όταν η πίεση του δικτύου κατέβει πιο κάτω από τη ρύθμιση του πιεσοστάτη τότε θα δουλέψει η αντλία, εδώ χρειάζεται η βαλβίδα αντεπιστροφής για να μην φεύγει η πίεση στο δίκτυο.

Πιθανόν να μην χρειάζεται ούτε η σωλήνα παράκαμψης με την βαλβίδα αν το νερό μπορεί να περάσει από την αντλία όταν αυτή δεν δουλεύει (έχω την εντύπωση ότι περνάει αλλά δεν είμαι σίγουρος). Σ΄ αυτή την περίπτωση το μόνο που θέλει είναι να χαμηλώσεις τη ρύθμιση του πιεσοστάτη.

Οπότε μπορείς να ξεκινήσεις δοκιμάζοντας να χαμηλώσεις την ρύθμιση του πιεσοστάτη.

vasilisd
08-09-16, 21:12
Θα δώσεις νερό με μια αντεπίστροφη απο την γραμμή του δικτύου πόλεως προς την γραμμή της κατανάλωσης, μετά την αντλία. Η βαλβίδα εξασφαλίζει πως δεν θα επιστρέφει το νερό της δεξαμενής μέσω της αντλίας στο δίκτυο.

Θα χρησιμοποιήσεις ένα πιεστοστάτη σαν αυτό http://www.klimacontrol.com.cy/index.php?pageid=95&sub_action=details&ItemID=212.
Ρυθμίζεις την επιθυμητή πίεση (που να σταματήσει η αντλία) και ρυθμίζεις την διαφορά πίεσης, πόσα bar ποιο κάτω από την επιθυμητή πίεση να ξεκινήσει.

Πχ επιθυμητή πίεση 4 bar, διαφορά πίεσης 2 bar. Όταν η πίεση πέσει 4-2 = 2 bar η αντλία θα ξεκινήσει.
Αν τώρα η πίεση του δικτύου είναι πάνω από 2 bar, θα παίρνεις νερό από το δίκτυο πόλεως. Αν η πίεση πέσει κάτω από 2 bar τότε θα δουλεύει η αντλία. Οι τιμές που αναφέρω είναι ενδεικτικές, μπορείς να ρυθμίσεις ανάλογα τις ανάγκες σου. Ο συγκεκριμένος πιεσοστάτης έχει ρύθμιση διαφοράς πίεσης απο 0,7 έως 4 bar.
Να γνωρίζεις πως ακόμη και αν σε καλύπτει η πίεση του δικτύου, θα πρέπει περιοδικά να ανανεώνεις το νερό της δεξαμενής, να δουλεύεις την αντλία δηλαδή. Δεν είναι καλό να μένει στάσιμο νερό για περισσότερο από 1 μήνα, ιδιαίτερα τούς καλοκαιρινούς μήνες. Ομοίως και για την αντλία, το καθισιό δε της κάνει καλό.

vasilimertzani
08-09-16, 23:50
Και ολα αυτα με ενα εικονισμα στην εισοδο του σπιτιου ,ωστε να εχεις τακτικα μειωμενη πιεση και να χρησιμοποιείται το αποθηκευμένο νερο του δοχειου της αντλιας ,Ειδαλως σας βλεπω να κανετε διαιτα παο τις διαρροιες ομαδικος.

smar
09-09-16, 13:55
Και ολα αυτα με ενα εικονισμα στην εισοδο του σπιτιου ,ωστε να εχεις τακτικα μειωμενη πιεση και να χρησιμοποιείται το αποθηκευμένο νερο του δοχειου της αντλιας ,Ειδαλως σας βλεπω να κανετε διαιτα παο τις διαρροιες ομαδικος.

Δεν ανησυχώ γιαυτό
Σίγουρα θα παίρνει μπρος η αντλια καποια στιγμη γιατι η πιεση θα πεφτει... αλλα εκτος αυτου επειδή η ποιοτητα του νερου στην πολη ειναι αστα να πανε (καλυτερα να μην πω) εχω εγκαταστήσει και ενα φίλτρο αντιστροφης ωσμοσης

Παιδια αποψε θα κανω τις πρωτες δοκιμες και θα σας πω αποτελεσματα συντομα.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλές σας.

vasilimertzani
13-09-16, 09:21
Με επιφυλαξη για οσα γραφω περι μολυνσης.αλλα το στασιμο νερο δημιουργει μικροοργανισμους οι οποιοι δεν ξερω αν το φιλτρο τους εξολοθρευει.