PDA

Επιστροφή στο Forum : nest 3ης γενιάς - εγκατασταση



cptbill
26-04-16, 12:21
χαιρετω το φορουμ

Προκειται να εγκαταστησω ενα nest θερμοστατη στη θεση ενος olympia BS812 ( http://www.olympia-electronics.gr/dat/0E23A67A/%5Bel%5Dfile.pdf )
O nest 3ης γενιας πλεον για πρωτη φορα μπορει να μπει κ σε ευρωπαικες εγκαταστασεις με παροχη 220v. Απλα στο ενδιαμεσο μεταξυ καυστηρα / nest εγκαθισταται το heatlink.

Θα μπορουσε καποιος συμφορουμιτης βα βοηθησει στην εγκατασταση του heatlink?


Παραθετω photo απο τον υπαρχον θερμοστατη, με τον ουδετερο (μπλε καλωδιο) να μην ειναι συνδεδεμένο:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23113496/Howtofixit/IMG_6131.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23113496/Howtofixit/olympia.JPG

Και εδω απο το manual του nest (πληρες εγχειριδιο εδω http://support-assets.nest.com/images/tpzimages/Nest-Thermostat-Installation-Guide-UK.pdf ) το διάγραμμα εγκαταστασης:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23113496/Howtofixit/nestinstall.JPG

lepouras
26-04-16, 14:22
το μπλε στο Ν το καφέ στο L και γέφυρα στο 2(από το L) και το κίτρινο στο 3

vasilimertzani
27-04-16, 09:15
το μπλε στο Ν το καφέ στο L και γέφυρα στο 2(από το L) και το κίτρινο στο 3

Aμαν βρε Γιαννη,μην προλαβει να απαντησει καννενας αλλος :lool: .Ειναι και φιλος ο Βασιλης.

aktis
28-04-16, 00:46
Βασίλη ( ο πρώτος ), επι της ευκαιρίας , πόσο καιρο κραταγανε οι μπαταρίες στον olympia ; εχει latching relay ;΄

vasilimertzani
28-04-16, 15:29
νομιζω ειναι σε εξοχικο και δεν δουλευε ολη την σεζον παρα καποιες μερες μονο.
χοντρικα υπολογιζε οτι κρατανε ενα χρονο.

cptbill
10-05-16, 14:33
νομιζω ειναι σε εξοχικο και δεν δουλευε ολη την σεζον παρα καποιες μερες μονο.
χοντρικα υπολογιζε οτι κρατανε ενα χρονο.


Νομιζω πως ο Βασιλης ανελαβε να σας απαντήσει :biggrin:
Περι latching relay θα σε γελασω αφου δεν γνωριζω τι ειναι.


Ο nest εγκατασταθηκε πλεον με βαση τη βοηθεια σας κ δουλευει μια χαρα. Καποιες λεπτομερειες οπως οτι μπορεις να ορισεις θερμοκρασια μονο ανα 0,5 βαθμους(λιγο τραγικο σε θερμοστατη με τιμη στο Θεο), δεν οριζεις πουθενα offset (θεωρητικα ειναι υπερβολικα εξυπνος για να του λες εσυ το offset) μου ξυνιζουν.


ΥΓ: Ο ολυμπια διατιθεται προς πωληση εαν ενδιαφερεται κανεις :001_tt2:

chrsaigh
02-01-17, 23:30
Καλησπερα και καλή Χρονια!

Ενδιαφέρομαι για τον nest και θα ήθελα την βοήθεια σας για την εγκατάσταση του.
Σας παραθέτω τον θερμοστάτη που εχω τώρα στο διαμέρισμα
42944

Εχω θέρμανση φυσικού αερίου και όχι μπόιλερ και στον θερμοστάτη καταλήγουν 3 καλώδια.
Τι θα πρέπει να συνδέσω με το heatlink ;
η εγκατάσταση μπορει να γίνει και απο εμενα ή απο κάποιο ηλεκτροκογο, υδραυλικό ;

Σας ευχαριστώ

vasilimertzani
03-01-17, 09:04
Αυτη ειναι δουλεια ηλεκτρολογου.Αν εμπιστευεσαι υδραυλικο φωναξε υδραυλικο.Αν θες να το κανεις εσυ μονο εσυ μπορεις να απαντησεις αν μπορεις να το κανεις.Το σχεδιο ειναι πιο πανω ,μελετησε το και αποφασισε.

chrsaigh
03-01-17, 16:35
Σε ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς.
Έχω δεί το διάγραμμα εγκατάστασης το οποίο έχει παραθέσει ο χρήστης cptbill για την σύνδεση του heatLink.
Ωστόσο δεν γνωρίζω τι πρέπει να συνδέσω.
Θεώρησα οτι είναι κάτι απλό και δεν χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση από ηλεκτρολόγο/υδραυλικό.
Το ερώτημα είναι για να προχωρήσω σε παραγγελία απο UK, είναι συμβατό με την δική μου περίπτωση, αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου με κεντρικό καυστήρα σε πολυκατοικία;

vasilimertzani
03-01-17, 23:10
Εφοσον εχεις αυτον το θερμοστατη που παραθεσες τοτε ναι ,ταιριαζει.

chrsaigh
04-01-17, 18:07
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση τώρα, η παρακάτω αντιστοίχηση είναι σωστή (την βάζω σε full screen ώστε να είναι ξεκάθαρο);

Υπάρχων Θερμοστάτης ---- Nest HeatLink
1 ----------------------------- 1
3 ----------------------------- 2
4 ----------------------------- N


42946

dantz
01-02-17, 10:05
Αν έχω καταλάβει σωστά, σε διαμέρισμα το Heat Link αντικαθιστά τον θερμοστάτη, σωστά;

Έχω τον θερμοστάστη CHARMEG 2000S (http://www.charmeg.gr/index.php?comp=products&id=11) με την παρακάτω συνδεσμολογία. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι 24 ή 230V, η αλήθεια είναι :confused1::hammer:. Θεωρείτε ότι μπορεί να αντικατασταθεί από Nest 3rd Generation;

43081

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

kostaspriftis
01-11-17, 21:02
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι κι εγώ να εγκαταστήσω τον θερμοστάτη Nest 3rd gen με το heatlink!
Αυτή τη στιγμή στο σπίτι έχουμε εγκατάσταση με πετρέλαιο για θερμανση και ζεστό νερό και έχουμε τον παρακάτω θερμοστάτη που φαίνεται στις φώτο.
Η ερώτηση είναι αν μπορώ να βάλω το heatlink στη θέση του παλιού θερμοστάτη στον τοίχο και να έχω το Nest σε κάποιο άλλο σημείο στο σαλόνι με παροχή απο usb αφού επικοινωνεί ασύρματα με το heatlink το οποιο ουσιαστικά κάνει τη δουλειά του παλιού θερμοστάτη...
Όπου είδα βίντεο στο εξωτερικό, όλοι τοποθετούν το heatlink δίπλα στον boiler και γι αυτό προβληματίζομαι και το ρωτάω....
Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση!442214422244223

cptbill
05-11-17, 19:41
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι κι εγώ να εγκαταστήσω τον θερμοστάτη Nest 3rd gen με το heatlink!
Αυτή τη στιγμή στο σπίτι έχουμε εγκατάσταση με πετρέλαιο για θερμανση και ζεστό νερό και έχουμε τον παρακάτω θερμοστάτη που φαίνεται στις φώτο.
Η ερώτηση είναι αν μπορώ να βάλω το heatlink στη θέση του παλιού θερμοστάτη στον τοίχο και να έχω το Nest σε κάποιο άλλο σημείο στο σαλόνι με παροχή απο usb αφού επικοινωνεί ασύρματα με το heatlink το οποιο ουσιαστικά κάνει τη δουλειά του παλιού θερμοστάτη...
Όπου είδα βίντεο στο εξωτερικό, όλοι τοποθετούν το heatlink δίπλα στον boiler και γι αυτό προβληματίζομαι και το ρωτάω....
Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση!442214422244223

ναι. το heatlink πρεπει να ειναι στη θεση του παλιου σου θερμοστατη και ο Nest μπορει να ειναι με καλωδιο συνδεδεμενος κοντα στο heatlink ειτε σε ποιο σημειο γουσταρεις εσυ. Θα επικοινωνει ασυρματα με το heatlink. Θα πρεπει να φροντισεις να του δινεις ρευμα μεσω usb.

kostaspriftis
15-11-17, 16:40
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μπήκε το εργαλείο και δουλεύει μια χαρά!!!

Cherakos
20-11-17, 11:00
Καλημέρα παιδιά. Καινούργιος στην παρέα.
Σκέφτομαι την αγορά ενός έξυπνου θερμοστάτη. Είμαι μεταξύ nest v3 & tado v3.
Στο σπίτι αυτή τη στιγμή έχω αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου με έναν αρκετά παλιό καυστήρα και ένα παλιό θερμοστάτη.
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπορώ να αγοράσω έναν από τους δύο παραπάνω (περιμένω black friday από amazon uk κυρίως).
44309

kostaspriftis
28-11-17, 16:40
443494435044351

Cherakos
04-12-17, 13:12
Καλημέρα παιδιά. Προχτές παρέλαβα τον nest v3 αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τον κάνω να δουλέψει.
Ο παλιός θερμοστάτης έχει 3 καλώδια (Ν μπλε , L μαύρο και ΝΟ κόκκινο). Από ότι καταλαβαίνω Ν,L είναι για το ρεύμα και το ΝΟ για την εντολή στον καυστήρα.
Συνδέω κανονικά στο heat link στη θέση Ν και L τα μπλε και μαύρο και το κόκκινο και στη θέση 1 και στη 2 και στην 3 διαδοχικά χωρίς αποτέλεσμα.
Το heat link έχει ρεύμα κανονικά έχει συνδεθεί στο κινητό ακούγεται και το click της εντολής στον καυστήρα αλλά δυστυχώς δεν παίρνει μπρος.
Κάπου διάβασα για γεφύρωμα αλλά που ?
Ξέρει κανείς να με βοηθήσει please !!!!!

44363