PDA

Επιστροφή στο Forum : [United] Φουρνάκι United - Θερμαστάτης



Karny
01-04-16, 19:26
Καλησπέρα σας, έχω ένα φουρνάκι United και έχει ένα "κουσούρι".
Οι εστίες του λειτουργούν απλά με ένα κουμπί (δεν έχει ρύθμιση θερμοκρασίας) και το κακό είναι πως όταν πιάνει μια θερμοκρασία ο θερμοστάτης κόβει το ρεύμα, το φαγητό σταματά να βράζει και ξεκινά πάλι μετά από λίγο..
Αυτό σημαίνει ότι και το πιο απλό φαγητό κάνει ώρες να γίνει και τα νεύρα μου έχουν σπάσει.
Αν καταργήσω το θερμοστάτη θα πάρει φωτια;;
Να βάλω άλλο μάτι με ρύθμιση και δικό του διακόπτη;
Μήπως να το πετάξω στα σκουπίδια να τελειώνω;;; :blink:
Βάζω και φωτό, ευχαριστώ προκαταβολικά..
41598

Κυριακίδης
01-04-16, 20:07
Δεν θα κάνει ώρες αν χρησιμοποιήσεις χύτρα ταχύτητος . Αλλά και εδώ δεν θα μπορείς να την χαμηλώσεις όταν χρειάζεται και θα είναι επικίνδυνο. (όχι ότι δεν θα ήταν επικίνδυνο αν ήταν με πετρογκάζ)
Γιαυτό το πιο σωστό είναι η εστίες να έχουν κλίμακες πολλαπλών αντιστάσεων με επιλογή από διακόπτη και όχι μια όπως η δική σου με την πλήρη ισχύ (ότι πιο μάπα κατασκευή την κατάφερε η United ).
Εγώ πάντως έχω το παρακάτω (το μοντέλο που δεν έχει γυάλινο καπάκι )
https://www.google.gr/search?q=chef+o+matic&biw=1280&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiEsLnY9O3LAhVlG5oKHV07AZEQsAQIIg
και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και είναι ότι πρέπει για τεμπέληδες και προπαντός οικονομικό . Είναι μόνο 800W και επειδή είναι φουλ κλειστό σε μόνωση λειτουργεί απειροελάχιστα σε σχέση με μια ανοικτή εστία .... έχει δυνατότητα να βράσει να ψήσει να σου κάνει το καλύτερο πιλάφι και εσύ δεν έχεις παρά να βλέπεις τηλεόραση μέχρι να γίνει μόνο του το φαγητό ..... δυνατότητα προγραμματισμού για την ακριβή ώρα που θέλεις έτοιμο και ζεστό το φαγητό ....(θέλεις και άλλα?) ..... σκέψου το

Karny
01-04-16, 20:54
Καλό εργαλείο φαίνεται αυτό..Η κατασκευή όντως πολύ μάπα, έχω μαγειρέψει και σε άλλα φουρνάκια και η διαδικασία είναι απλή και γρήγορη, το συγκεκριμένο ειλικρινά δε παλεύεται, και χύτρα να πάρω αν κόβει το ρεύμα για 5 λεπτά όπως κάνει αυτό τότε δε γίνεται τίποτα..
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, θα το σκεφτώ..απλά με τα λεφτά του chefomatic νομίζω παίρνεις κανονικό φουρνάκι..είδωμεν..

Κυριακίδης
01-04-16, 21:41
το συγκεκριμένο ειλικρινά δε παλεύεται, και χύτρα να πάρω αν κόβει το ρεύμα για 5 λεπτά όπως κάνει αυτό τότε δε γίνεται τίποτα..
Δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη αν υποθέσω ότι βάζεις μεγαλύτερο σε θερμοκρασία κλίξον , δεν νομίζω να πάθει κάτι , άλλωστε έχω δει καταστάσεις που ξέχασαν τέτοια μάτια αναμμένα (μπρίκια κτλ ) όλη μέρα !


απλά με τα λεφτά του chefomatic νομίζω παίρνεις κανονικό φουρνάκι..είδωμεν..
Έχεις δίκιο εν μέρη (επειδή δεν γνωρίζεις τι μπορεί να κάνει η συσκευή και πόσο βολική είναι , με εξαίρεση ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τετράγωνο ταψί )
Είναι σαν να λέμε ... δεν θέλω φερράρι γιατί με τα λεφτά που έχει η φερράρι , αγοράζω 100 μαλκότσια .

vasilimertzani
02-04-16, 11:15
μπορείς να παραθέσεις τι θερμοκρασίες δουλεύει;

Karny
02-04-16, 21:42
μπορείς να παραθέσεις τι θερμοκρασίες δουλεύει;

Δεν έχω ιδέα, ούτε μπορώ να μετρήσω.Να πω ότι το φουρνάκι έτσι ήταν εξαρχής, δε χάλασε δηλαδή το κλιξον..από την αρχή αυτό έκανε.θα ρωτήσω αν είναι για μεγαλύτερο..

Κυριακίδης
02-04-16, 22:46
Ίσως υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής κατέληξε να το κάνει "νορμάλ" στην απόδοση. ίσως γιατί δεν θα άντεχαν τα καλώδια που επίσης είναι χωμένα εκεί μέσα . και βάζοντας μεγαλύτερο θερμικό να παρουσιαστούν προβλήματα στα καλώδια . Αν είχα τέτοιες "περιπέτειες" και ήθελα να ασχοληθώ θα έβαζα έναν θερμοστάτη με συρμάτινο αισθητήρα και ρυθμιζόμενο στην θερμοκρασία , και θα είχα μεταφέρει αυτά τα καλώδια μακριά από την εστία για καλύτερη ασφάλεια . με γειωμένο όμως τον θερμοστάτη κτλ π.χ. ?
https://www.google.gr/search?q=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8 4%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6 %CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%82&espv=2&biw=1034&bih=861&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjK-IW-2_DLAhXqFJoKHV22B_QQsAQIGQ
Και πάλι όμως δεν είναι τόσο απλό , γιατί οι παραπάνω θερμοστάτες έχουν από 50 μέχρι 250 βαθμούς όρια . και στο σημείο που θα μπει ο συρμάτινος αισθητήρας θα πρέπει να γίνουν κάποια τεστ για να βρεθούν τα σωστά όρια μάξιμουμ που θα επιτρέπεται εσύ να το δουλεύεις .

Karny
03-04-16, 21:33
Ναι και γω αυτό σκέφτηκα, μάλλον έχουν βάλει μούφα υλικά και φοβήθηκαν τη θερμακρασία..Το νορμάλ γι'αυτούς δεν είναι καθόλου νορμάλ..δε γίνεται να μη μπορείς να μαγειρέψεις σαν άνθρωπος και να κάνει 10 ώρες..
Λέω να μη μπω σε περιπέτειες, το συναρμολόγησα πάλι το φουρνάκι και βλέπω με καλό μάτι αυτό http://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=19776 ή αυτό http://plus3.gr/first-fa-5082-2-mono-2000w-first
Τι λέτε, αξίζει τέτοια κίνηση;