PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] Χειρότερη τοπολογία εξαρτημάτων



jakektm
31-03-16, 22:41
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160331/2fc38af5df42225c371af41d79a28317.jpg



Θέλω απλά να δείξω, ότι μπορεί σαν καταναλωτές να προτιμάμε συνήθως φθηνά προϊόντα, αλλά από τεχνικής άποψης, κοιτάξτε τα αποτελέσματα των φθηνων προιοντων.

Μετά από πάρα πολλές μάρκες οθονων και ποσότητα που έχω επισκευασει, για εμένα είναι η χειρότερη κατασκευή. Η θέση της καλωδιοταινιας, βρίσκεται ούτε 5cm από την ψυκτρα, και σε θέση που η θερμότητα προσπιπτει άμεσα σε αυτήν. (προς τα επάνω)

Αποτέλεσμα;; πας να διορθώσεις πλακετα, και την περισσότερη προσοχη την χρειάζεσαι στο βγαλσιμο της καλωδιοταινιας. Το πλαστικο περιβλημα των καλωδίων πλεον είναι θρυψαλο.. Για πλακα διαλυεται με ένα δυνατό πιασιμο.



Από άποψη επισκευης :

Χειρότερη η μαρκα hannspree, (και του πλαισίου κάποιες παλαιότερες οθόνες turbox)


Καλύτερη : LG, Samsung. Μέσα σε 15' έχεις ανοίξει, διαγνωσει, επισκευασει, κλείσει. Κανένα πρόβλημα όπως το παραπάνω.

manolo
01-04-16, 00:43
Ωραίο το post σου jake!. Εντωμεταξύ εκτός των άλλων παραγόντων, (σχεδίαση, χωροταξική μελέτη τοποθέτησης εξαρτημάτων, κλπ), και λόγω και της κάκιστης σχεδίασης για απαγωγή θερμότητας όπως ανέφερες, όλοι οι πυκνωτές της φωτογραφίας είναι έτοιμοι να εκραγούν :001_smile::biggrin:

jakektm
01-04-16, 00:57
Ναι.! Ακόμα ένα μείον : τους έχει στα 10V.

Βλέπετε, στα 10.000 τμχ, το κόστος των 10voltων σε αντίθεση με των 16βολτων είναι μικρό.
Με αυτήν την λογική, εννοώ, επέλεξαν 10βολτους.
Δεν θα δεις σε καμία lg, samsung, 10βολτο πυκνωτη. (για στάδιο δημιουργίας τροφοδοσίας πάντα)