PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Samsung] t220HD



djade
09-03-16, 23:28
Καλησπερα εχω μια οθονη samsung t220hd και καθε φορα που αναβε μετα απο μερικα λεπτα μαυριζε η οθονη αλλα ο ηχος της τηλεορασης επαιζε και αν φωτιζα με εναν φακο αχνοφενονται απο πισω.
μιας και ειναι γνωστο προβλημα του inverter παραγγειλα 2.
σημερα το αλλαξα και δουλυε κανονικα αλλα οι λαμπες τρεμοπαιζαν.
ετσι δοκιμασα να ξαναζεστανω τις κολησεις ,μετα απο αυτο η οθονη δουλευε οκ αλλα οταν ενεργοποιουσα την εξοικονομιση ενεργειας εκανε τα ιδια.
χωρις πολλα πολλα την δουλεψα 2 λεπτα χωρις εξοικονομιση και μετα παλι τα ιδια μαυρισαν ολα.
πυκνωτες δν εχει φουσκομενους.

φθαρθηκε ο inverter απο τις κολησεις που εγιναν 2 φορες?
ετυχα σε ελατοματικο ινβερτερ η ειναι αλλου το θεμα?

τωρα που ξανανοιξε παρατειρησα οτι στην ρυθμιση που εχει για την ενταση του back light αν την μειωσω αρχιζει να τρεμοπαιζει και μετα σβηνει ενω οταν την εχω τερμα κραταει!!!

καθε βοηθεια καλοδεχουμενη
ευχαριστω

manolo
10-03-16, 10:50
Καινούργιο inverter και να σου κάνει τα ίδια το βλέπω χλωμό. Με full την ένταση στο backlight το πρόβλημα λες ότι λύνεται και δουλεύει κανονικά, οπότε αυτό με κάνει να υποψιάζομαι τις CCFL λυχνίες.

djade
10-03-16, 11:50
χθες επαιζε με φουλ backlight ολο το βραδυ εκανε 1-2τρεμοπαιγματα αλλα ηταν οκ.
Μετα απο αρκετη ωρα δοκιμασα να κατεβασω την ενταση του backlight κ δεν τρεμοπαιζε οπως στην αρχη.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα Με τον original inverter πριν χαλασει θυμαμαι οτι οσο κατεβαζα την ενταση του backligh αυξανωταν ενας λεπτος συνεχομενος ηχος ενω τωρα οχι

Αν εχουν θεμα οι λαμπες θα εχουν μαυρισει η τπτ τετιο?

manolo
10-03-16, 17:32
Το μαύρισμα στις λάμπες δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι σκάρτες. Αυτό είναι εν γένει φυσιολογικό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Όσον αφορά το θόρυβο πιστεύω ότι είναι παρασιτικός θόρυβος που προέρχεται από τα μετασχηματιστάκια του inverter.

manolo
10-03-16, 17:36
Στη δική σου περίπτωση βέβαια όπως περιγράφεις το πρόβλημα είναι ενδεχόμενο να φταίνε οι λάμπες..αφού αποκλείσαμε το inverter. Γιατί όπως αναφέρεις στη full ένταση δουλεύουν μα χαρά και μόνο όταν τη χαμηλώνεις τρεμοπαίζουν. Διόρθωσε με αν λέω κάτι λάθος..

GSR600
10-03-16, 19:20
Χρηστο ανεβασε μια κοντινη φωτο απο το τροφοδοτικο και το παλιο και καινουργιο inverter που αλλαξες αν μπορεις.
ευχαριστω.

djade
10-03-16, 19:45
41470414714147241473τελικα ειχατε δικιο ηταν οι λαμπες και συγκεκριμενα η πανω οπως υποψιαζομουν το ενα καλωδιακι ισα ισα που κρατιοταν.
επισης ειδα πανω στις λαμπες στις ακρες μικρα μαυρισματα υποθετο πως δεν σημενι κατι αυτο.
τωρα για α κολλησω το καλωδιακι πρει να ωγαλω το ασπρο λαστιχακι τελειως?

αυτο με το σελοτειπ ειναι το παλιο και το αλλο καινουργιο

djade
10-03-16, 23:01
παιδια ευχαριστω η οθονη φτιαχτηκε κολλησα και τα δυο καλωδια γιατι ηταν ετοιμορροπα και τωρα δουλευει σαν καινουργια και υποψιαζομαι οτι δν εχει καν προβλημα ο inverter απο την αρχη.

μια ερωτηση εχω μονο οπως ειπα και πριν μολις κατεβασω το backlight κατω απο το 7/10 αρχιζει να ακουγεται ενα ψιλος συνεχομενος ηχος
τι ειναι καλυτερο να κανω να εχω χαμηλα το backlight η τερμα για να μην εχω παλι θεματα με inverter και λαμπες?

maik65
10-03-16, 23:22
Η λάμπες σου έχουν φάει τα ψωμιά τους...η λύση σου είναι εδω (http://www.ebay.com/itm/490mm-LED-Backlight-Strip-Kit-Update-Your-22-22-inch-CCFL-LCD-Screen-to-LED-/141818678470?hash=item21050d4cc6:g:7pUAAOSwQoFWOGE V)

GSR600
11-03-16, 22:38
Η λάμπες σου έχουν φάει τα ψωμιά τους...η λύση σου είναι εδω (http://www.ebay.com/itm/490mm-LED-Backlight-Strip-Kit-Update-Your-22-22-inch-CCFL-LCD-Screen-to-LED-/141818678470?hash=item21050d4cc6:g:7pUAAOSwQoFWOGE V)
Προσοχη με αυτα τα κιτ γιατι εμενα τουλάχιστον τα led ηταν warm και ο φωτισμος μου εδειχνε κιτρινος και φαγανε ξηλωμα.Κατα αλλα δουλευανε κανονικά.

Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk