PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε υδρομετρητή



madmakk
10-02-16, 17:49
Καλησπέρα
Μάλλον υπάρχει βλάβη στον υδρομετρητή μου (δείχνει πολύ μικρή κατανάλωση συγκριτικά με προηγούμενες μετρήσεις) και όπως μου είπε ο υπάλληλος του Δήμου που κάνει τις μετρήσεις θα πρέπει να τον αλλάξω εάν και στην επόμενη μέτρηση υπάρχει τόσο μικρή κατανάλωση .Μου είπε επίσης να μην πάρω κανενα φθηνό γιατι με την ποιότητα του νερού που έχουμε θα χαλάσει πολύ γρήγορα .
Με ένα γνωστό που το συζήτησα μου είπε οτι συνήθως στην περιοχή μαγκώνουν τα γραναζάκια μέσα στο μετρητή απο πετραδάκια που υπάρχουν στο δίκτυο και ή κάποια στιγμή με τη ροή του νερού ξεφρακάρουν ή - το πιό συνηθισμένο - παραμένουν εκεί και δεν μετράει ο μετρητής . Μου είπε επίσης οτι ένας φίλος του με το ίδιο πρόβλημα (ο φίλος του φίλου :laugh: ) τον επισκεύασε , τον πήγε σε κάποιο φίλο τον άνοιξε και τον καθάρισε και όλα ok .
Αξίζει λέτε να το επιχειρίσω ή να αγοράσω καινούριο ; Δεν θέλω να έχω τέτοια εκκρεμότητα με το Δήμο ...
Ευχαριστώ

nyannaco
10-02-16, 19:07
Εγώ πάλι θα έλεγα στο δήμο ή να φιλτράρει το νερό που στέλνει, ή να αναλάβει το κόστος αντικατάστασης του μετρητή. Αυτό το θράσος μόνο στην Ελλάδα... :001_huh:

vasilimertzani
10-02-16, 22:11
εδω http://www.skroutz.gr/c/1889/ydraylika.html?keyphrase=%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF% CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%C E%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85
να επισκευασεις υπαρχει περιπτωση αν οντως ειναι καμια πετρουλα οπως λες.Αν φωναξεις τεχνικο ποιο οικονομικα θα σου ερθει να τον αντικαταστησεις.

Αν και δεν πιστευω οτι ανηκει στην δικαιοδοσια του πελατη αυτο,πρεπει να ερθει ο δημος με πιστοποιημενο ρολοι να στο αλλαξει.

madmakk
11-02-16, 10:10
Εδώ είναι πιό "χαλαρά" τα πράγματα . Μου είπαν οτι άν το αλλάξω απλά να τους πω τον καινούριο αριθμό του ρολογιού ... Όσο για φιλτράρισμα του νερού , ούτε στα πιο τρελλά μας όνειρα . Το μισό δίκτυο είναι πολύ παλιό (αμίαντος) και απο τις γεωτρήσεις βγαίνουν όχι πετραδάκια αλλά μπάζα !
Πάντως είδα χθές οτι ο μετρητής γύρισε λίγο . Θα το παρακολουθήσω και θα δώ ...
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Alxnks
11-02-16, 17:00
Εδώ είναι πιό "χαλαρά" τα πράγματα . Μου είπαν οτι άν το αλλάξω απλά να τους πω τον καινούριο αριθμό του ρολογιού ... Όσο για φιλτράρισμα του νερού , ούτε στα πιο τρελλά μας όνειρα . Το μισό δίκτυο είναι πολύ παλιό (αμίαντος) και απο τις γεωτρήσεις βγαίνουν όχι πετραδάκια αλλά μπάζα !
Πάντως είδα χθές οτι ο μετρητής γύρισε λίγο . Θα το παρακολουθήσω και θα δώ ...
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
Ουτε που θα εμπαινα στον κόπο να τον αλλάξω, ας αποδείξουν οτι δεν καταναλωνω πια τόσο, αλλιως ας τον αλλάξουν εκείνοι.
Όσο για τον αμίαντο....ούτε που θα πλησιαζα κοντά στο νερό αυτό, όχι να το πιω/μαγειρεψω/πλυθω κτλ.
Ξέρεις τις ζημιες που κανει ο αμίαντος; μεσοθηλίωμα σου λέει κάτι;

νεκταριοος
11-02-16, 17:45
ωραια αμα σου ειπε οτι αναλαμβανει καπιος υπευθυνα την επισκευη θα λυσει το μετρητη θα μγαλε τα μπαζα και ολα καλα... Α και μην ξεχασεις να του πεις να σπασει λιγο τιν φτερωτη σταυρωτα...:lool:παντα σταυροτα....(ακου εκει αμιαντος να μας πληρωναν επρεπε οχι να τους πληρωναμε)

vasilimertzani
11-02-16, 19:06
Παλιο δικτυο αμιαντος;
Μηπως εννοεις γαλβανιζε σιδηροσωληνα;αμιαντο δεν χρησιμοποιουσαν ποτε σαν παροχη,μονο αποχευτευση .

chip
13-02-16, 22:42
κι εγώ έχω ακούσει οτι το παλαιό δίκτυο είναι από αμύαντο αλλά όσους παλαιούς σωλήνες έχω δει να αντικαθιστούν ήταν από μαντέμι.

απ όσο ξέρω ο υδρομετρητής είναι περιουσία της εταιρείας ύδρευσης και πρέπει εκείνοι να τον αντικαταστήσουν αν και λογικά τον χρεώνουν στον καταναλωτή....

ezizu
14-02-16, 12:54
Στην επαρχία σίγουρα υπήρχαν παλαιότερα (ίσως κάπου υπάρχουν ακόμα και σήμερα, αν όχι σε ολόκληρο το δίκτυο, σε καποιο τμήμα του ) σωλήνες αμιάντου.
Όσο για τον μετρητή, συμφωνώ με τον chip.
Από όσα γνωρίζω, υπεύθυνη για τον υδρομετρητή είναι η υπηρεσία ύδρευσης του δήμου/ κοινότητας .

fotis 65
14-02-16, 18:20
Στην επαρχία σίγουρα υπήρχαν παλαιότερα (ίσως κάπου υπάρχουν ακόμα και σήμερα, αν όχι σε ολόκληρο το δίκτυο, σε καποιο τμήμα του ) σωλήνες αμιάντου.
Όσο για τον μετρητή, συμφωνώ με τον chip.
Από όσα γνωρίζω, υπεύθυνη για τον υδρομετρητή είναι η υπηρεσία ύδρευσης του δήμου/ κοινότητας .
έτσι ακριβώς , επισκευή η αντικατασταση κάνει μόνο η υπηρεσία ύδρευσης. Αν θέλεις όμως στα κρυφά για να γλυτώσεις το 30αρι κλείσε την βάνα άνοιξε το υδρομετρο από την κάτω μεριά που έχει ένα φίλτρο και καθάρισε το. ξαναμονταρεις και όλα οκ 10 λεπτά θα σου παρει.

vasilisd
07-04-16, 10:23
Το υδρόμετρο είναι ιδιοκτησία της εκάστοτε εταιρίας παροχής νερού, και όχι του ιδιοκτήτη του ακινήτου που υδρεύεται. Αν το υδρόμετρο έχει πρόβλημα λοιπόν, είναι δικιά τους δουλειά και προς όφελος τους να το αντικαταστήσουν, μιας και συνήθως όταν χαλάει ή δε γράφει καθόλου, ή γράφει λιγότερα. Δημοτικές επιχειρήσεις όμως είναι, στα @@ τους. Είναι σαν να έχει σπάσει η σωλήνα του νερού στο δρόμο και να σου λένε φτιάξε τη, έξω απο το σπίτι σου είναι. https://www.youtube.com/watch?v=ERsDzMwVIkI
Δυστυχώς τα προηγούμενα χρόνια σωλήνες αμιάντου για ύδρευση χρησιμοποιούνταν κατα κόρον. Ακόμη και σήμερα, υπάρχουν αποσπασματικά δίκτυα αμιάντου.

madmakk
15-04-16, 10:49
Έφερα ένα τεχνικό για να μου φτιάξει κάτι στο λεβητοστάσιο και όταν του είπα για τον υδρομετρητή μου λέει θα στον φτιάξω .Τον έβγαλε ,εριξε με πίεση νερό (με ένα μικρό πιεστικό που έχω) έβαλε κάτι συρματάκια σαν αυτά που καθαρίζουν τις πίπες οι παλαιοί καπνιστές , ξανά νερό με πίεση και δουλεύει καλά . Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά έχω την εντύπωση οτι το "γραναζάκι" γυρνάει πιό αργά απο πριν , αλλά δεν θα ασχοληθώ άλλο ... Άν θέλουν ας τον τσεκάρουν οι ίδιοι (εδώ γελάνε...) :laugh:



Υ.Γ. Αυτό πριν απο ενάμισυ μήνα ........

ΣΚΛΗΚΟΣ
15-04-16, 14:35
Στο λογαριαμό του νερού έχει χρέωση για την συντήρηση υδρομέτρου , ας ερθουν τα μαστόρια να το φτιάξουν συντηρησουν αντικαταστήσουν ή ότι θελουν ας κάνουν . Αμαν πια τίποτα δεν λειτουργει σωστά άρπα κόλλα όλα στο γόνατο