PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυθερμοσιφωνας



ΣΚΛΗΚΟΣ
18-01-16, 08:06
Καλησπέρα σκεφτομαι να βάλω εναν ταχυθερμοσιφωνα των 7 kw μαλλον της ariston classico πρεπει να τραβηξω καινουργια γραμμη με 25αρα ασφαλεια και 6αρι καλωδιο καθοσον το ρευμα της συσκευης Ιmax=30A ; αξιζει τον κοπο να βαλω ταχυθερμοσιφωνα ; περιμενω τις γνωμες σας ευχαριστω.

mathios
18-01-16, 08:37
Καλημερα φιλε μου

το καλωδιο που θα βαλεις ειναι 10mm και η ασφαλεια θα ειναι στα 30Α.
Ο θερμοσιφωνας σου ειναι 7kw θα τραβαει λογικα 30.4Α Αν το ασφαλισεις με 25 θα πεφτει με το που ξεκιναει. Επισης με 6αρι θα καταπονειται το καλωδιο διοτι εισαι σχεδον οριακα και θα ψηνεται σιγα σιγα.

Κυριακίδης
18-01-16, 09:51
καθοσον το ρευμα της συσκευης Ιmax=30A ;
Εδώ όμως την αναφέρει με 25 Α
http://www.thermatica.gr/product/0/60/1259/taxuthermantiras-reumatos-ariston-classico-a7023-7kw.html

vasilimertzani
18-01-16, 09:59
oντως περιεργο.Προφανως γιατι δεν δουλευει και δεν θα δουλεψει ποτε συνεχομενα παρα 5-10 λειτουργιας ανα χρηση.
Για την εξυπηρετηση να σου πω και εγω ,αν και δεν το χρησιμοποιω το εψαξα εξονυχιστικα ομως.Αν αρεσκεται να κανεις μπανιο με καυτο νερο ή να καταναλωνεις ενα ηλιακο θερμοσιφωνα για το μπανιο σου,μην το παρεις .Δεν θα σε εξυπηρετησει.Αν εισαι οικονομικος στην χρηση ειναι μια χαρα.Επισης θεματακια συναντα και ανα περιοχη με το σκληρο νερο με αλατα.Και βεβαια μερες οπως οι σημερινες με τσουχτερο κρυο και το νερο παρα πολυ παγωμενο.Θα ελεγα να μην το παρεις.ΠΑρε εναν 80ρι θερμοσιφωνα να ηρεμησεις.Εξαλου μην νομιζεις οτι με αυτα θα κανεις και τρελη οικονομια.Μονο αν μενεις μονος το συζηταμε για αυτη,ειδαλως αν αναβει 15-20λεπτα να κανετε μπανιο,αναψε τον θερμοσιφωνα μιση ωρα,τα ιδια θα καψει.

chipakos-original
18-01-16, 10:37
Καλησπέρα σκεφτομαι να βάλω εναν ταχυθερμοσιφωνα των 7 kw μαλλον της ariston classico πρεπει να τραβηξω καινουργια γραμμη με 25αρα ασφαλεια και 6αρι καλωδιο καθοσον το ρευμα της συσκευης Ιmax=30A ; αξιζει τον κοπο να βαλω ταχυθερμοσιφωνα ; περιμενω τις γνωμες σας ευχαριστω.

Εχει τεράστια σημασία πόσο θα είναι το μήκος του καλωδίου από τον κεντρικό πίνακα μέχρι τον ταχυθερμοσίφωνα . Πάντα είναι καλύτερο το πιο χοντρό καλώδιο αλλά αν μιλάμε για ένα μέτρο απόσταση ή 1,5 μέτρο δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να βάλεις και 6άρι.

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-01-16, 10:56
7kw ειναι μεγαλη ισχυς αλλα αν σκεφτουμε οτι συναρτηση με τον χρονο λειτουργιας , για 3 ατομα γυρω στα 15 λεπτα (η συσκευη τραβαει ρευμα μονο οταν τρεχει νερο)+ οτι κερδιζουμε απο τις απωλειες αποθηκευσης . Το σκληρο νερο που εχω γιατι να επηρεαζει την συσκευη ? αφου το νερο κινειται κ δεν αποθηκευεται νερο στην συσκευη για να συσωρρευονται αλατα.

Κυριακίδης
18-01-16, 11:18
το καλωδιο που θα βαλεις ειναι 10mm και η ασφαλεια θα ειναι στα 30Α.
Κάπου είχα διαβάσει ότι αν ο κατασκευαστής προτείνει π.χ. "τάδε διάμετρο καλώδιο" , απαγορεύει να βάλεις μεγαλύτερης. Δεν ξέρω γιατί το λένε αυτό αλλά κάτι θα ξέρουν, πιθανόν επειδή δεν θα μπορεί να ελεγχθεί σωστά η συσκευή με άλλης διατομής καλώδιο.
Το λέει εδώ στην προτελευταία σελίδα
http://sieline.gr/media/File/pdf/ELECTRIC_QUICK_HEATERS/taxithermosifones_DH6101.pdf

JOUN
18-01-16, 11:46
Ο μονος λογος που σκεφτομαι να απαγορευει την συνδεση μεγαλυτερης διατομης ειναι να μην χωραει σωστα στην κλεμα και να πρεπει να κανεις διαφορες αλχημειες..
Τωρα για το ολο θεμα των ταχυθερμοσιφωνων επειδη στην περιοχη τα χρησιμοποιουν αρκετα αν θελει να με ακουσει ο φιλος να ΜΗΝ το βαλει.
Οσα μονοφασικα εχω δει δεν δουλευουν σωστα τον χειμωνα.Τι να το κανεις αν δουλευει τους 2.5 μηνες και να μην δουλευει τις υπολοιπες 15 μερες;Εκεινες τις μερες δεν θα κανεις μπανιο;
Μονο τα τριφασικα αποδιδουν παντα(μιλαμε απο 12KW και πανω).

Επισης αν το χρησιμοποιησουν γυναικες..αστο καλυτερα(μιλαω παντα για το μονοφασικο).

nyannaco
18-01-16, 12:30
Να το δούμε και λίγο με νούμερα:
Ισχύς 7KW = 6KCal/h
Τυπική ροή για ντους: 8 lt/min = 480 lt/h
Αρα για τη συγκεκριμένη ροή, ο ταχυθερμοσίφωνας μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού κατά 6000/480 = 12.5°C. Οταν λοιπόν το καλοκαίρι το νερό θα έρχεται με 25°C θερμοκρασία, μια χαρά. Το χεμώνα όμως, που θα έρχεται με 8°C ή και με λιγότερο, απλά δεν βγαίνει με τίποτα!

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-01-16, 12:42
Το ιδιο δεν θα ισχυει κ για εναν συμβατικο θερμοσιφωνα ο οποιος θα εχει απωλειες μονωσης;

Στάλθηκε από το SM-G7102 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-01-16, 13:16
Τωρα το καταλαβα, εννοειτε οτι με τα 7kw δεν επαρκουν για να ανεβασουν θερμοκρασια νερου επαρκως . Μονοφασικη παροχη εχω νουμερο 5 .οποτε ακυρος ο ταχυθερμοσιφωνας .ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Στάλθηκε από το SM-G7102 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nyannaco
18-01-16, 13:16
Το ιδιο δεν θα ισχυει κ για εναν συμβατικο θερμοσιφωνα ο οποιος θα εχει απωλειες μονωσης;Καμμία σχέση απολύτως! Εδώ δεν μιλάμε για μόνωση και απώλειες, αλλά για το ότι δεν φτουράει από ισχύ. Οταν το νερό έρχεται κρύο, στη βρύση θα πάιρνεις με το ζόρι χλιαρό, όχι ζεστό.


Τωρα το καταλαβα, εννοειτε οτι με τα 7kw δεν επαρκουν για να ανεβασουν θερμοκρασια νερου επαρκως . Μονοφασικη παροχη εχω νουμερο 5 .οποτε ακυρος ο ταχυθερμοσιφωνας .ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις Ακριβώς αυτό.