PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Samsung] βοηθεια σε tv/monitor T220HD SAMSUNG



alex74
17-11-15, 06:10
καλησπέρα
εχω δυο tv/monitor T220HD SAMSUNG τα οποια το ένα ενώ δειχνη εικονα την παγωνε η την ασπριζε ενώ ο ηχος ακουγοταν κανονικα αν την εκλεινα και την ανοιγα θα επαιζε κανονικα αλλα μετα θα εκανε παλι τα ιδια και η άλλη αναβοσβηνει μονη της όχι συνεχεια βεβαια αλλα μπορει να το κανει την ωρα τουλάχιστον 10 με 15 φορες (εβγαλα τις μπαταριες από το τηλεχειριστηριο μπας και κολλαγε αυτό αλλα τιποτα)θελω την εξης βοιθεια πρωτον αν ξερεται τι μπορει να συμβαινει δευτερον αν αξιζει να τις φτιαξω και ποσο περιπου θα κοστισει και τριτον αν τις πουλησω ετσι όπως είναι (ανεπισκευαστες) ποσο να ζητησω περιπου και για τις 2?
ευχαριστω

manolo
17-11-15, 10:07
Το αν αξίζει ή όχι να τις φτιάξεις φίλε μου, εξαρτάται από το κόστος της βλάβης. Αν τα έχουν παίξει 2-3 πυκνωτάκια το κόστος ανταλλακτικών είναι μικρότερο από 1 ευρώ. Στη πρώτη μάλιστα εφόσον σου δουλεύει κανονικά και χάνεις την εικόνα, είναι πιθανόν να είναι κάτι τέτοιο.. Αυτές αν δε κάνω λάθος είναι LCD οπότε τσέκαρα και τα inverters. Γενικά θέλει λίγο έλεγχο πριν καταλήξεις αν θα τις φτιάξεις..

alex74
17-11-15, 19:00
μονο για να μου πουν τι εχει ενας τεχνικος θα παρει καμια 30αρα και αλλα τοσα για να τη φτιαξη.εχω ένα προσφατο παράδειγμα αλλαγης πυκνωτων σε 50αρα πλασμα τιμη 80 ευρω.μου τις ζητησαν για αγορα ετσι οπωσ είναι αλλα δεν ξερω τι τιμη να τους πω γιαυτο ρωταω αν αξιζη βαση σημερινων δεδομενων να φτιαχτουν η να πουληθουν ετσι οπωσ είναι και σε τι τιμη

manolo
18-11-15, 11:34
Εφόσον το πρόβλημα τους παραμένει και σου τις έχουν ζητήσει και απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν προτίθεσαι να πληρώσεις για επισκευή, δες πόσο έχουν καινούργιες και αποφασίζεις ανάλογα τι τιμή. Δεδομένου ότι έχουν και πρόβλημα, ό, τι τιμή και να πιάσεις κέρδος είναι..