PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση LG] 42LK450 αποσυγχρονίζεται μπουκέτο καναλιών όταν ανάβει ο αποκωδικοποιητής



nyannaco
05-11-15, 17:34
Εχω μία LG 42KL450, και ένα αποκωδικοποιητή Crypto ReDi 200 που χρησιμοποιώ για PVR σε συνδυασμό με ένα περισσευούμενο εξωτερικό σκληρό που είχα.
Ο αποκ/τής συνδέεται με την τηλεόραση με HDMI καλώδιο, και η κεραία πηγαίνει πρώτα στον αποκ/τή και από εκεί στην τηλεόραση μέσω των loop through βυσμάτων του. Εχω πολύ καλό σήμα (ένταση πάνω από 90% και ποιότητα 100%).
Το πρόβλημα που μου εμφάνισε τώρα τελευταία είναι ότι όταν ανάψει ο αποκ/τής (π.χ. για προγραμματισμένη εγγραφή) η τηλεόραση χάνει το σήμα (βγάζει no signal) στα κανάλια του μπουκέτου που περιλαμβάνει τα Mega, Star, Skai (δεν θυμάμαι ποιό είναι το τέταρτο). Αν αλλάξω κανάλι (σε άλλο μπουκέτο) παίζει μια χαρά. Αν ξαναγυρίσω σε ένα του συγκεκριμένου πακέτου, αδυνατεί να συγχρονίσει και βγάζει no signal. Μέχρι πρόσφατα και για χρόνια δούλευε μια χαρά, χωρίς το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Να σημειώσω ότι (α) ο συγκεκριμένος αποκ/τής δεν έχει διαμορφωτή RF, και ότι (β) πριν κανένα χρόνο του άλλαξα τον ηλκετρολυτικό του φίλτρου στο τροφοδοτικό, που είχε σκάσει, βάζοντας δύο χιλιάρηδες που είχα πρόχειρους, σε αντικατάσταση του 2200μF μαμάτου (αν και θεωρώ απίθανο να έχει άμεση σχέση αυτό).
Καμμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει; Μάλλον τον αποκ/τή να υποψιάζομαι;

Papas00zas
06-11-15, 02:08
Εγώ λέω ότι μάλλον έχει σχέση η αλλαγή με τον αποκωδικοποιητή και ότι αυτός ειναι που θα πρέπει να κοιτάξεις ....Από την άλλη όμως αν μιλάμε για τηλεόραση τετραετίας και κατι-που τόσο την κόβω απο μια πρόχειρη αναζήτηση-μου φαίνεται εντελώς περίεργο να μην έχει ενσωματωμένο MPEG 4 αποκωδικοποιητή...το λέω αυτό γιατί εχω μια panasonic 5ετίας και πριν 1 μηνα βρήκα τυχαία ότι είχε δικο της και τον ενεργοποίησα....όποτε ξεμπέρδεψα με περιττα καλωδια και τοιαύτα....
Τωρα αν μπορεις δοκιμασε με άλλον και δες τι κανει....αν ωστόσο θες καινουριο εχω να σου προτεινω ενα καλο....

nyannaco
06-11-15, 09:28
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Απ'ότι καταλαβαίνω το π΄ροβλημά μου είναι μάλλον πρωτότυπο.
Η τηλεόραση ασφαλώς και έχει mpeg4, τον αποκ/τή τον χρησιμοποιώ όπως είπα για PVR, και το πρόβλημα εμφανίζεται κατά την ταυτόχρονη λειτουργία των δύο.
Ιδανικά δεν θα ήθελα να αλλάξω τον αποκ/τή γιατί έχω κάμποσες ταινίες γραμμένες, και το file system ακόμη και των νεώτερων μοντέλων της ίδιας εταιρείας είναι ασύμβατο.
Μάλλον θα τον ανοίξω να δω μήπως βρω και κανένα άλλο πυκνωτή που να την έχει ακούσει (μακάρι να είμαι τόσο τυχερός) και βλέπουμε.

thomasg24
10-11-15, 11:04
Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα με αυτόν το δέκτη. Μετα απο αλλαγή πυκνωτή στο τροφοδοτικό στο οποίο και έκοψα αρκετό πλαστικό για να χωρέσει, κάνω εκ νέου αναζήτηση καναλιών και δεν κατεβάζει τίποτα....

nyannaco
10-11-15, 13:24
Δε είναι σχεδόν το ίδιο πρόβλημα, είναι πολύ διαφορετικό. Το δικό μου είναι ότι δείχνει να κάνει κάτι σαν παρεμβολή(?) στην τηλεόραση, το δικό σου είναι στον ίδιο το δέκτη.
Η συμπεριφορά που περιγράφεις πάντως είναι σαν να μην έχει κεραία. Ελεγξες το καλώδιο και το βύσμα τηςε κεραίας μετά την επανασύνδεσή του; Μήπως έγινε ζημιά στο βύσμα του δέκτη κατά την επισκευή;