PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Acer] Acer AL1716 δεν ανάβει...



Angelo_95
09-10-15, 00:01
Καλησπέρα.. Έχω εδώ και 10 χρόνια περίπου την Acer AL1716. Τον τελευταίο καιρό αργούσε να ανοίξει. Την άνοιξα και είδα κάποιους φουσκωμένους πυκνωτές. Αγόρασα άλλους ίδιους και τους κόλλησα με τα σωστά + -. Τώρα την ανάβω, ακούγεται κάτι να φορτώνει, κάνει τσαφ και κλείνει και ξανά το ίδιο....

Οι κολλήσεις είναι αυτές. Δεν μπόρεσα να κάνω κάτι καλύτερο με το κολλητήρι που έχω.

40690

manolo
09-10-15, 00:10
Οι κολλήσεις δε φαίνεται εκ πρώτης όψεως να έχουν πρόβλημα.. Προφανώς φταίει και κάτι άλλο..κάποιο βραχυκύκλωμα ίσως..Έλεγξε τις τάσεις του τροφοδοτικού της..

Angelo_95
09-10-15, 00:38
Από που θα το δω αυτό? δεν έχει εξωτερικό τροφοδοτικό...

manolo
09-10-15, 08:06
Προφανώς από τη πλακέτα που είναι μέσα. Δεν πάει το καλώδιο τροφοδοσίας κατευθείαν στη πρίζα;; Μέσα θα υπάρχει κάποιο board που είναι το τροφοδοτικό του..

klik
09-10-15, 14:22
...Τώρα την ανάβω, ακούγεται κάτι να φορτώνει... τι εννοείς;

..., κάνει τσαφ και κλείνει και ξανά το ίδιο.... ή εβαλες κάποιον ανάποδα ή βραχυκύκλωσες κάποιον

Angelo_95
09-10-15, 14:49
Οκ επειδή δεν σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρονικά σε θέμα μετρήσεων τι ακριβώς μετράω και πως?

Για τις επαφές οι 2 που ενώνονται με κάτι άλλο είναι αυτές οι 2 που ενώνονται με τις γραμμές αυτές που δεν ξέρω και γιατί υπάρχουν.

Angelo_95
10-10-15, 13:30
Κανείς?????

ezizu
10-10-15, 16:40
Οκ επειδή δεν σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρονικά σε θέμα μετρήσεων τι ακριβώς μετράω και πως?

Για τις επαφές οι 2 που ενώνονται με κάτι άλλο είναι αυτές οι 2 που ενώνονται με τις γραμμές αυτές που δεν ξέρω και γιατί υπάρχουν.

Βρε Άγγελε, ειλικρινά τώρα, αν σε κάποιο thread διάβαζες εσύ αυτό (με τα κόκκινο γράμματα), γραμμένο όμως από κάποιο άλλο μέλος, τι ακριβώς θα καταλάβαινες;

Επειδή γράφεις ότι δεν έχεις αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών,να σημειώσω απλά, ότι για οποιαδήποτε επισκευή ηλεκτρονικής συσκευής ή ηλεκτρονικών κυκλωμάτων κ.λ.π. , απαιτούνται κάποιες βασικές σχετικές γνώσεις (ηλεκτρονικών, ηλεκτρολογίας, μετρήσεων κ.λ.π.). Εκτός αυτού πρέπει να γνωρίζουμε και να τηρούμε τους κανόνες ασφαλείας (π.χ. το κύκλωμα του τροφοδοτικού έχει υψηλή τάση σε διάφορα σημεία του κυκλώματος και χρειάζεται μεγάλη προσοχή).

Παρ' όλα αυτά, ανέβασε αν θέλεις, μερικές καθαρές φωτογραφίες την πάνω και κάτω (ολόκληρη) πλευρά της πλακέτας σου.
Νομίζω θα βοηθήσει ώστε να πάρεις κάποιες πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

klik
10-10-15, 21:18
Και φυσικά αν ήθελες συμβουλές, θα απαντούσες και στις ερωτήσεις...
Καλή τύχη.

Angelo_95
10-10-15, 22:30
Βρε Άγγελε, ειλικρινά τώρα, αν σε κάποιο thread διάβαζες εσύ αυτό (με τα κόκκινο γράμματα), γραμμένο όμως από κάποιο άλλο μέλος, τι ακριβώς θα καταλάβαινες;

Επειδή γράφεις ότι δεν έχεις αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών,να σημειώσω απλά, ότι για οποιαδήποτε επισκευή ηλεκτρονικής συσκευής ή ηλεκτρονικών κυκλωμάτων κ.λ.π. , απαιτούνται κάποιες βασικές σχετικές γνώσεις (ηλεκτρονικών, ηλεκτρολογίας, μετρήσεων κ.λ.π.). Εκτός αυτού πρέπει να γνωρίζουμε και να τηρούμε τους κανόνες ασφαλείας (π.χ. το κύκλωμα του τροφοδοτικού έχει υψηλή τάση σε διάφορα σημεία του κυκλώματος και χρειάζεται μεγάλη προσοχή).

Παρ' όλα αυτά, ανέβασε αν θέλεις, μερικές καθαρές φωτογραφίες την πάνω και κάτω (ολόκληρη) πλευρά της πλακέτας σου.
Νομίζω θα βοηθήσει ώστε να πάρεις κάποιες πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Ναι δεν το έγραψα σωστά. Είναι 2 επαφές που κόλλησα που η κόλληση εννόνεται με τις λωρίδες που έχει που δεν ξέρω γιατί υπάρχουν (δεν ενώνουν κάτι απλά υπάρχουν).
Βασικές γνώσεις έχω, ηλεκτρολόγος είμαι αλλά σε πλακέτες δεν έχω δουλέψει.
Θα ανεβάσω σε λιγάκι φωτογραφίες..

Συγνώμη klik.. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Πρέπει να πλησιάσεις πολύ για να το ακούσεις... Ακούγετε σαν να φορτώνει κάτι ηλεκτρικό (?) δεν ξερω τι άλλο να πω..

Angelo_95
12-10-15, 15:10
Εδώ μερικές εικόνες..

Angelo_95
16-10-15, 15:29
Κάποια βοήθεια κάποιος?

vp74
16-10-15, 18:00
Αν γνωρίζεις πως, τσεκάρισε με το πολύμετρο τις διπλοδιόδους πάνω στην ψύκτρα. Άλλαξε και τα άλλα πυκνωτάκια που δεν έχεις αλλάξει (αυτά με το μαύρο χρώμα είναι μάλλον αυτά που άλλαξες) , τουλάχιστον θα αποκτήσεις εμπειρία στις κολλήσεις. Οι πυκνωτές πρέπει να έχουν ίδια χωρητικότητα (μf) και ίδια τάση ή μεγαλύτερη (V).

Papas00zas
16-10-15, 22:21
Ακούγετε σαν να φορτώνει κάτι ηλεκτρικό (?) δεν ξερω τι άλλο να πω..
Μήπως εννοείς κάτι σαν σφύριγμα το οπιό μετα σταματαει ή ξανακούγεται συνεχομενα και ξανασταματαει περιοδικα-σαν τσίου τσίου; Σε αυτη την περίπτωση εχεις βραχ/μένο ημιαγωγό. Τωρα αν ξεκιναι και σταματαει μετα από λιγο δεν ξερω ακριβως να σου πω....

Angelo_95
17-10-15, 23:27
Μήπως εννοείς κάτι σαν σφύριγμα το οπιό μετα σταματαει ή ξανακούγεται συνεχομενα και ξανασταματαει περιοδικα-σαν τσίου τσίου; Σε αυτη την περίπτωση εχεις βραχ/μένο ημιαγωγό. Τωρα αν ξεκιναι και σταματαει μετα από λιγο δεν ξερω ακριβως να σου πω....

40761

Είναι ηχογράφηση.. Μπορεί να χρειαστεί να βάλετε headphones για να το ακούσετε, δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.. Το συνεχόμενο noise είναι από τα ανεμιστηράκια του υπολογιστή!


Αν γνωρίζεις πως, τσεκάρισε με το πολύμετρο τις διπλοδιόδους πάνω στην ψύκτρα. Άλλαξε και τα άλλα πυκνωτάκια που δεν έχεις αλλάξει (αυτά με το μαύρο χρώμα είναι μάλλον αυτά που άλλαξες) , τουλάχιστον θα αποκτήσεις εμπειρία στις κολλήσεις. Οι πυκνωτές πρέπει να έχουν ίδια χωρητικότητα (μf) και ίδια τάση ή μεγαλύτερη (V).

Λίγο πιο αναλυτικός? τα βιδάκια? με ποια ένδειξη στο πολύμετρο?

Angelo_95
22-10-15, 02:09
Κάποιος που να έχει να χαραμίσει 2 λεπτά από την ζωή του για να με βοηθήσει..?

Papas00zas
22-10-15, 16:09
Όποτε μπορεσω να ακουσω τι εχεις βάλει θα σου πω. Κανε λιγη υπομονη

vp74
22-10-15, 18:08
Φίλε Angelo μερικές φορές από τα λεγόμενα αποτρέπεις την βοήθεια για τον εξής λόγο. Μια διπλοδίοδος βιδωμένη με βιδάκι επάνω σε μια ψύκτρα είναι απλό να την τσεκάρεις με το πολύμετρο στη θέση diode test χωρίς να είναι η οθόνη σου στην πρίζα και να κινδυνεύεις. Ο θόρυβος μπορεί να είναι από μια λάμπα που δεν κάνει επαφή, από ένα μετασχηματιστή υψηλης, από μια ψυχρή σε mosfet ή από άλλο εξάρτημα του τροφοδοτικoύ σου. Χωρίς να πάρεις τις πρώτες μετρήσεις (που δεν το προτείνω αν δεν έχεις εμπειρία, έστω και στην cold μεριά του τροφοδοτικού) δεν μπορείς να αρχίσεις να αποκλείεις εξαρτήματα ώστε να κατευθυνθείς στην πλακέτα ή τυχόν λάμπα ή τυχον μετασχηματιστή που να έχει το πρόβλημα. Δεν είναι θέμα απάντησης 2 λεπτών αλλά αν το χέρι σου πχ ακουμπήσει σε έναν πυκνωτή ή στα 220V και σε τινάξει θα χαραμίσεις εσύ τη ζωή σου για ένα monitor που δεν την αξίζει. Φιλικά πάντα. Και αν συνεχίσεις να ασχολείσαι με το μονιτορ σε πιθανές απαντήσεις των υπόλοιπων μελών, να το κάνεις με μεγάλη προσοχή για να προστατέψεις την ζωή σου. Δες το σαν πρόκληση ώστε να διαβάσεις κ να μάθεις πχ πως τσεκάρουμε μια δίοδο ή πως παίρνουμε μετρήσεις με ένα πολύμετρο. Αυτά λογικά ανήκουν στο hlektronika.gr καθώς εδώ είναι καθαρά προτάσεις για το μέρος των επισκευών και τον αποκλεισμό εξαρτημάτων ή πλακετών (κάτι που δεν μπορεί να γίνει αν δεν γνωρίζεις πως και που πρέπει να μετρήσεις τις τάσεις εξόδου του τροφοδοτικού σου ή το τσεκάρισμα διόδων ή εξαρτημάτων) χωρίς τις βασικές αυτές γνώσεις και στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης ώστε να μην έχουμε τραγικό αποτέλεσμα για εσένα κ όλους όσους πιθανόν να σε βοηθήσουν (όπως προσπάθησα κ εγώ με την φράση "αν ξέρεις πως" τσεκάρισε τις διπλοδιόδους...)

40777

Angelo_95
22-10-15, 23:10
Φίλε Angelo μερικές φορές από τα λεγόμενα αποτρέπεις την βοήθεια για τον εξής λόγο. Μια διπλοδίοδος βιδωμένη με βιδάκι επάνω σε μια ψύκτρα είναι απλό να την τσεκάρεις με το πολύμετρο στη θέση diode test χωρίς να είναι η οθόνη σου στην πρίζα και να κινδυνεύεις. Ο θόρυβος μπορεί να είναι από μια λάμπα που δεν κάνει επαφή, από ένα μετασχηματιστή υψηλης, από μια ψυχρή σε mosfet ή από άλλο εξάρτημα του τροφοδοτικoύ σου. Χωρίς να πάρεις τις πρώτες μετρήσεις (που δεν το προτείνω αν δεν έχεις εμπειρία, έστω και στην cold μεριά του τροφοδοτικού) δεν μπορείς να αρχίσεις να αποκλείεις εξαρτήματα ώστε να κατευθυνθείς στην πλακέτα ή τυχόν λάμπα ή τυχον μετασχηματιστή που να έχει το πρόβλημα. Δεν είναι θέμα απάντησης 2 λεπτών αλλά αν το χέρι σου πχ ακουμπήσει σε έναν πυκνωτή ή στα 220V και σε τινάξει θα χαραμίσεις εσύ τη ζωή σου για ένα monitor που δεν την αξίζει. Φιλικά πάντα. Και αν συνεχίσεις να ασχολείσαι με το μονιτορ σε πιθανές απαντήσεις των υπόλοιπων μελών, να το κάνεις με μεγάλη προσοχή για να προστατέψεις την ζωή σου. Δες το σαν πρόκληση ώστε να διαβάσεις κ να μάθεις πχ πως τσεκάρουμε μια δίοδο ή πως παίρνουμε μετρήσεις με ένα πολύμετρο. Αυτά λογικά ανήκουν στο hlektronika.gr καθώς εδώ είναι καθαρά προτάσεις για το μέρος των επισκευών και τον αποκλεισμό εξαρτημάτων ή πλακετών (κάτι που δεν μπορεί να γίνει αν δεν γνωρίζεις πως και που πρέπει να μετρήσεις τις τάσεις εξόδου του τροφοδοτικού σου ή το τσεκάρισμα διόδων ή εξαρτημάτων) χωρίς τις βασικές αυτές γνώσεις και στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης ώστε να μην έχουμε τραγικό αποτέλεσμα για εσένα κ όλους όσους πιθανόν να σε βοηθήσουν (όπως προσπάθησα κ εγώ με την φράση "αν ξέρεις πως" τσεκάρισε τις διπλοδιόδους...)

40777

Όπως προανέφερα έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας (πτυχίο οπότε κάποια πράγματα τα ξέρω) οπότε ξέρω και πως να προστατευτώ.
Στο θέμα μας.. Μέτρησα και τις 2 ψύκτρες που έχει και η μια (αυτή που σημάδεψες και η άλλη επαφή δίπλα) περνάει κανονικά ρεύμα και στην άλλη μια από τις 2 επαφές δεν περνάει..
Όλο αυτό το έκανε και πριν που αργούσε να ανάψει αλλά μετά από ώρα άναβε. Τώρα που άλλαξα τους πυκνωτές δεν ανάβει καν. Ναι οι πυκνωτές είναι ίδιοι με τους προιγούμενους.

Papas00zas
23-10-15, 17:47
Για να ελεγξεις ημιαγωγά θα πρεπει να ειναι εκτός τυπωμενου...εσύ τωρα τι εννοείς; ότι η μια διπλοδίοδος ειναι ανοιχτή και δεν περνάει ρεύμα;
Αν το διπλοδίοδο δεν εχει τις σωστές ενδειξεις-που δε θα τις αναφερω εφόσον ξέρεις-το αλλαζεις χωρίς 2η σκέψη. Και απο τα λεγόμενα σου μάλλον το ενα εξ' αυτών έχει ανοιχτοκυκλώσει, οπότε αλλαγή.